Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Castrol Global Dur-Kalk Endeksine Göre Sürücüler Trafikte Zamanlarının 3’te 1’ini Rölantide Bekleyerek Geçiriyor!

Güncelleme :29.04.2015

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticilerinden Castrol ile dünyanın lider navigasyon ve lokasyon bazlı ürün/servis sağlayıcısı TomTom işbirliğiyle düzenlenen Global Dur-Kalk Endeksi kapsamında gerçekleştirilen ek çalışmanın sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk araştırmaya göre sürücü başına yıllık 31 bin adeti aşan dur-kalk ortalamasıyla dünya genelindeki 50 şehir içinde zirvede yer alan ve yeni araştırma kapsamında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasına ulaşarak artık 2. sırada yer alan İstanbul, trafikte rölanti konumunda bekleme konusunda da ilk 10 metropol arasında yer aldı. Araştırma kapsamında dünyada rölanti  -yani 4 dakikaya kadar 3 km/s’lik hızın altında trafikte ilerleme – konumunda başı çeken ilk üç şehir sırasıyla Bangkok (Tayland), Saint Petersburg (Rusya) ve Guadalajara (Meksika) oldu.

 

Castrol için TomTom tarafından, uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 36 ülkedeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren ve amacı değişen sürüş koşullarının dünya genelinde araçların motorları üzerinde yarattığı baskıya dikkat çekmek olan “Global Sürüş Endeksi”nin yeni sonuçları için yapılan çalışmalara dair ek bir araştırma sonucu açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yıl sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla dünyada zirvede yer alan ve yeni araştırma kapsamında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasına ulaşarak artık 2. sırada yer alan İstanbul, yeni ek araştırma sonuçlarına göre trafikte rölanti konumunda bekleme konusunda da ilk 10 metropol arasında yer aldı.  Araştırma kapsamında dünyada rölanti -yani 4 dakikaya kadar 3 km/s’lik hızın altında trafikte ilerleme- konumunda başı çeken ilk üç şehir sırasıyla Bangkok (Tayland), Saint Petersburg (Rusya) ve Guadalajara (Meksika) oldu. Zirvede yer alan Bangkok şehrinde yaşayan sürücüler trafikte geçirdikleri vaktin % 36’sını rölanti konumunda geçirirken, aynı araştırma kapsamında 10. sırada yer alan İstanbul’da ise sürücüler trafikte vakitlerinin % 28’sini rölanti konumunda bekleyerek geçiriyor.

Castrol ve TomTom işbirliğinde hazırlanan endeks kapsamında özellikle ilk 10’da yer alan şehirlerdeki sürücülerin trafikte geçirdikleri vaktin ortalama 3’te 1’ini rölantide geçirdikleri ortaya çıktı. Castrol Geliştirme Teknolojisti Gareth Bracchi konuyla ilgili olarak “Dur-kalk sürüş daha sık hızlanma ve yavaşlama yapmak demektir; ve aynı zamanda da rölanti sürelerinin uzaması anlamına gelir. Akan trafikteki sürüş koşulları ile kıyasladığımızda rölantide motora %60 daha fazla yük biniyor. İşte bu nedenle dur-kalk sürüş motorda erken aşınmalara yol açabiliyor” açıklamasını yaptı.

Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen ise trafikte geçen zamanın hem insanların verimliliğini hem de psikolojisini önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekerken, trafikteki zamanın 3’te 1’inin rölantide geçmesi ile  birlikte insana olduğu kadar motora da önemli bir yük bindiğini vurguladı. Rölanti sürelerinin özellikle işe gidiş-dönüş saatlerinde arttığına dikkat çeken Kermen, ”Dünya çapındaki trafik yoğunluğu seviyelerinin artmasıyla sürücüler doğru motor yağını tercih ederek en azından motorlarını koruyabilir ve rölantinin araçları üzerindeki etkilerini azaltabilirler.

**Rölantinin tanımı: Bir otomobilin çalıştığı ancak saatte üç kilometrenin altında bir hızla ilerlediği ve bunu dört dakika ya da daha az süreyle sürdürdüğü zaman kesitidir.

 

Bu haber 2829 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları” açıklandı... 03.12.2021
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den kamyon modellerinde Aralık ayına özel fırsatlar... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2026 sonuna kadar yüzde 53 artacak... 03.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.