Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

“Türkiye’nin Güneşi” Almanya’dan Doğacak

Güncelleme :01.06.2015

Güneş enerjisi alanında yenilikler hız kesmeden devam ediyor. 10 – 12 Haziran’da Münih’de gerçekleştirilecek İntersolar Europe Fuar ve Konferansı’na kamudan, sanayiye, üniversitelerden, STK’lara kalabalık bir ekiple katılan GÜNDER, Mühih’e adeta çıkartma yapacak. Bu yıl ikinci kez Münih’te “Türkiye’nin Güneşi” konferansı düzenlenecek ve Türkiye’nin güneş enerjisinde geldiği son nokta ve geleceği ele alınacak. İntersolar Zirvesi’nde hem ev sahipleri, hem de işletmeler için kendi güneş enerjisi sistemlerinden enerji kullanımı konusu masaya yatırılarak, yeni teknoloji ve ürünlerle yapılan “akıllı ev”ler tanıtılacak.

 

Güneş enerjisi alanında dünyadaki en önemli ihtisas fuarı olan ve her yıl Münih Fuarı’nda düzenlenen İntersolar Europe Konferansı ve Fuarı, dünyanın dört kıtasından gelen katılımcılar ve Türkiye’den GÜNDER’in (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü) katılımı ile 10 – 12 Haziran tarihleri arasında Münih’de düzenlenecek.

Konferans ve Fuar’a Türkiye’den aralarında kamu, STK, özel sektör ve akademisyenlerden oluşan kalabalık bir ekiple katılan GÜNDER, ilki geçen yıl yine Münih’de düzenlenen “Türkiye’nin Güneşi” Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Konferans’ta Türkiye’nin güneş enerjisi alanında geldiği nokta ve gelecek vizyonu tartışılacak. Dünyada güneş enerjisi alanında en iyi ülkelerden biri olan Almanya’da ayrıca teknik incelemeler de yapacak olan GÜNDER ekibi, Fuar’da açacağı standla da Türkiye’nin Güneşi’ni dünyaya tanıtacak.  

İntersolar hakkında bilgi veren GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, “GÜNDER olarak Türkiye Güneş Enerjisi kaynağının değerlendirilmesi amacı ile yürütülen çalışmalara ek olarak uluslararası düzeyde hem ülkemiz potansiyelini yabancı yatırımcılara tanıtmak hem de ülkemiz gelişen sanayisine yurtdışında olanaklar yaratmak amacı ile bu yıl 10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak İntersolar 2015 fuarı sırasında bir dizi etkinlik planlanladık” dedi.

Almanya’ya giden GÜNDER heyetinin içinde özellikle güneş enerjisi alanında projeleri olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Oman ve Su İşleri Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Belediyeler olduğunu belirten Bayraktar, bu kurumların bir yılı aşkın süre içerisindeki toplam projelerinin 1500 MW’ı aştığını, GÜNDER olarak bu projelerin etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için  sektöre destek verdiklerini söyledi.

Bayraktar, “Bu kurumlarda görevli konu ile ilgili personelin saha gezileri aracılığı ile yurt dışındaki uygulamaları görmesi, fuar gezisi ile de uluslararası arenada teknolojinin geldiği noktayı kendilerinin deneyimlemesi, yabancı firmalar ile bire bir bilgi alışverişinde bulunmaları hedeflenmiştir. 9 Kamu kurumundan toplam 22 personelin bu etkinliklerden yararlanması sağlanacaktır. Teknik gezilerde sadece kamu personeli için değil hem TEDAŞ ve TEİAŞ personeli hem de lisanslı başvuruda bulunmuş ve bu süreç sonunda yarışmayı kazanmış toplam 44 firmanın teknik personeli de yer alacaktır. Ülkemizde şu anda aynı alanda kurulu en büyük güç 5,3 MW düzeyinde olup 20-30 MW lık projeleri kazanan firma ilgili personellerinin bu büyüklükte bir tesisin nasıl bir yapı olduğu, böyle bir tesisin nasıl işletildiği ve bakımının yapıldığı konularında bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.

“Akıllı Ev’ler görücüye çıkacak


Enerji tedariğinde güneş enerjisinin payını arttırmak üzere bütün dünyadan kişi ve işletmeleri bir araya getirme amacıyla yola çıkan İntersolar Europe Konferansı ve Fuarı, özellikle fotovoltaik, fotovoltaik üretim teknolojileri, enerji depolama sistemleri ve yenilenebilir ısı konularına odaklanacak. Geçen yıl 1.082 uluslararası katılımcı ile 42 bin 380 ziyaretçinin katıldığı Fuar ve yaklaşık 200 konuşmacı ile gerçekleşen Konferans’ta sektörün güncel konuları ve teknoloji, pazar ve politikadaki gelişmeler ele alınmıştı.
Haziran ayında düzenlenecek Fuar ve Konferans’da hem ev sahipleri, hem de işletmeler için kendi güneş enerjisi sistemlerinden enerji kullanımları konusu masaya yatırılacak. En yeni teknoloji ve ürünlerin görücüye çıkacağı etkinlikte güneşten kendi elektriğini üreten, suyunu ısıtan, enerjisini depolayani fazla enerjisini satan “akıllı ev”ler tanıtılacak. Konferans’ta ayrıca Intersolar AWARD ve ees AWARD ile en yenilikçi gelişmeler de ödüllendirecek.

İntersolar 2015 sırasında GÜNDER’in düzenleyeceği etkinlikler ise şu şekilde olacak:


•    9 ve 12 Haziran 2015 tarihlerinde 2 ayrı PV tesis ziyareti gerçekleştirilecek. Biri 43 diğeri 54 MW kurulu güce sahip bu santraller teknik geziye katılacak yatırımcılar ve kamu kurumları için önemli bir tecrübe sağlayacak.
•    Intersolar Fuarı’nda 3 gün süreyle A2 Salonu 175 numaralı GÜNDER standında ziyaretçilere Türkiye güneşinin, sanayisinin ve bu alandaki mevzuatın tanıtımı gerçekleştirelecek.
•    10 Haziran 2015 günü Türkiye’deki kamu güneş enerjisi projeleri ile ülkemiz güneş enerjisi sanayinin Türkiye’de pazar gelişimi hakkındaki görüşlerinin aktarıldığı ‘’Türkiye'nin Güneşi’’ Konferansı düzenlenecek.
•    10 Haziran 2015 günü 16.30-19.00 saatleri arasında GÜNDER standında verilecek Networking Reception ile Türkiye sanayi temsilcileri, GÜNDER üyeleri ve uluslararası güneş enerjisi sanayi temsilcileri arasında tanışma ve iletişim ortamı yaratılması sağlanacak.
•    11 Haziran 2015 günü İntersolar Fuarı ziyaret edilerek güneş enerjisi sanayini daha detaylı tanıma ve yenilikleri görme olanağı sağlanacak.
 

 

Bu haber 2612 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.