Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

EPDK: “Benzine 15 kuruşluk zammı TÜPRAŞ belirledi”

Güncelleme :13.06.2015

EPDK, Benzindeki son fiyat artışıyla ilgilerinin olmadığını, bu artışın sadece TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği bir artış olduğunu açıkladı.

Enerji Piyasasi Duzenleme Kurumu (EPDK) yönetimi, benzindeki son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesi söz konusu olmayıp, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği bir artış olduğunu, bu artışın da beklendiği üzere diğer şirketlerce pompa fiyatlarına yansıtıldığını bildirdi.
Ayrıca 15 kuruş düzeyindeki artış ve azalışların ilk kez yaşanan bir durum olmadığı, fiyatların belirlenmesindeki en temel iki veri olan benzin ürün fiyatı ve dolar kurundaki büyük artış ve azalışlarda daha önce de bu büyüklükte fiyat değişimleri olduğuna dikkat çekildi.
EPDK yönetimi, bazı basın organlarında ‘seçim öncesinde yapılması gereken benzin zammının EPDK tarafından bekletildiği, bu beklemenin karşılığında da olması gerekenin üzerinde bir zam yapılarak petrol şirketlerine haksız kazanç sağlandığı iddialarına yer verildiği’ şeklinde çıkan haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirmek üzere yazılı açıklama yaptı.
Petrol Piyasası Kanunu’na göre, petrol fiyatlarının 01 Ocak 2005 tarihinden itibaren piyasada belirlenmeye başlandığı, devletin fiyatları belirleme yetkisi ve uygulamasına son verildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar yer aldı: “Aynı Kanun ile piyasadaki şirketlerin fiyat belirlemelerini yaparken en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa fiyat oluşumunu dikkate alması ilkesi benimsenmiş, Kurumumuza ise bu ilkeye uygun hareket edilmeyerek fiyatların rekabet şartları içerisinde oluşmadığı durumlarda iki ayı geçmeyen süre için fiyatları belirleme yetkisi verilmiştir. Piyasadaki fiyat oluşumu Kanunda öngörülen kriterlere uygun tezahür etmediği dönemlerde, Kurumumuz kanuni yetkisini kullanarak farklı tarihlerde üç kez her defasında iki aylık dönemler için tavan fiyat belirlemiştir. Ancak en son tavan fiyat uygulaması 20 Nisan’da son bulmuş ve o tarihten bu yana benzin ve motorin fiyatları piyasada faaliyette bulunan şirketlerce belirlenmiştir.”

‘Fiyatların belirlenmesinde birçok faktörün etkisi var’


Piyasada fiyatların belirlenmesinde birçok faktörün etkisi olduğu, özellikle de benzin ve motorinin uluslararası piyasalardaki fiyatı ile döviz kurlarındaki değişimin en önemli faktörler olarak öne çıktığına işaret eden EPDK, “Bu faktörlerden hareketle TÜPRAŞ tarafından rafineri satış fiyatları belirlenmekte, bu fiyatlar da diğer şirketlerce referans alınarak pompa satış fiyatları belirlenmektedir. TÜPRAŞ rafineri satış fiyatlarını belirlerken belli esneklikler de içeren ama hem artış hem de azalış yönünde uluslararası fiyatlardaki ve dövizdeki değişimi fiyata yansıtmayı öngören bir metodoloji ile yeni fiyatları belirlemekte, Kurumumuz ise bu metodolojinin tüketici aleyhine kullanılmamasını garantiye almak için TÜPRAŞ fiyat uygulamalarını izlemekte, haksız uygulamalar görürse de iki ayı geçmeyen bir süre için fiyatları belirlemeye yönelik tavan fiyat kararı almaktadır.” bilgisini aktardı.

‘Son fiyat artışında EPDK’nın hiçbir müdahalesi yok’


Son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesinin söz konusu olmadığı, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği bir artış olduğu vurgulanan açıklamada, “EPDK tarafından yapılan izleme faaliyetleri kapsamında artışın gerekçesinin ise hem TÜPRAŞ’ın bir önceki benzin fiyatını belirlediği 20 Mayıs tarihinden bu yana dolar cinsinden benzin fiyatında yaşanan yüzde 3,5 artış hem de aynı dönemde dolar kurunda yaşanan yüzde 7,5 artıştır. Bu artışlar dikkate alınarak, TÜPRAŞ tarafından metodolojisine uygun şekilde rafineri fiyatları artırılmış, bu artış da beklendiği üzere diğer şirketlerce pompa fiyatlarına yansıtılmıştır. Özellikle seçim sonrasında dolar kurunda yaşanan artışın benzin fiyat artışında etkili olduğu görülmüştür.” izahı yapıldı.

 

Bu haber 2295 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.