Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Enerji projeleri "istikrarı" koruyacak'

Güncelleme :15.06.2015

Değerlendirmelerde bulunan enerji uzmanları, Türkiye'nin büyük ölçekli enerji projelerinin istikrarı koruyacağını dile getirdi.
 

Türkiye'de 7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan siyasi tablo ve hükümet kurma çalışmaları enerji piyasası tarafından yakından takip ediliyor.
AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan  enerji uzmanları, siyasi belirsizliğin büyük ölçekli enerji projelerini etkilemeyeceğini belirtti.
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, "TANAP ve Türk Akımı gibi projeler seçim sonuçlarının yarattığı atmosfer ve hükümet kurma çalışmalarından olumsuz etkilenmez. TANAP zaten başlayan bir süreç. Türk Akımı için de ay sonunda imza bekleniyor" dedi.
Türkiye’nin enerji merkezi olma hedefini hatırlatan Karagöl, siyasi belirsizliğin kısa sürede ortadan kalması gerektiğini söyledi. Karagöl, yatırımcının önünü görmek isteyeceğini belirterek, "Yatırımcılar, belirsizlik ortamında uzun süreli kalmak istemez. Süre uzadıkça yeni alternatiflere, farklı ülkelere gitme motivasyonu artar. Şu anda herkes 'bekle gör' potası içerisinde. Türkiye’nin beklentileri karşılamak adına bu belirsizlikleri bir an önce ortadan kaldırması gerekiyor" diye konuştu. Karagöl, Türkiye'deki mevcut sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi.

"Enerji politikaları iç politikadan bağımsız olmalı"


Çin Xi'an Jiaotong-Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Göncü de Türkiye'nin enerji politikalarında sağlanacak devamlılığın Avrupa Birliği açısından önemli olduğunu vurgulayarak, enerji politikalarının iç politikadan bağımsız olması gerektiğini savundu.
Göncü, "Bir ülkenin enerji politikaları o ülkenin güvenliği ve bekasıyla çok yakından ilgili konular. Birçok gelişmiş ülkede enerji politikaları hükümetler üzeri bir konu olup devlet politikası olarak görülmektedir. Örneğin ABD ve Çin gibi ülkelerde enerji politikaları oldukça uzun vadeli planlanmakta. Türkiye’de bu konu henüz yeterince planlı ve uzun vadeli görülmemekte. Hükümetlerin elbette politikalar üzerinde etkisinin olması doğal ancak bu planlamaların uzun vadeli ve ülke güvenliğini göz önünde bulundurarak yapılması zaruri. Enerji sektörü bir ülkenin hem ekonomisi için hem de güvenliği için en kritik sektörlerden bir tanesi. Bunun bilinciyle kim hükümeti kurarsa kursun uzun vadeli stratejilerle devamlılık sağlanabilir" değerlendirmesinde bulundu.
 

"Köklü projeler etkilenmez"


Merkezi İngiltere'de bulunan Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Nasır Tamimi ise yeni hükümetle yeni enerji politikalarının geliştirilebileceğini, ancak köklü projelerin bu durumdan etkilenmeyeceğini bildirdi. Tamimi, "Enerji politikalarının ne olacağı konusunda kesin bir fikir belirtmek zor. Koalisyon hükümeti kurulursa, batıya yönelme, Rusya'dan uzaklaşma gibi durumları görmek de şaşırtıcı olmaz" dedi.
Eski IMF Orta Doğu ve Asya Departmanı Uzmanı Zübeyir İkbal de Türkiye'nin enerji politikasını konsensüs ve bölgesel gelişmelerle tutarlı şekilde kurguladığını, dolayısıyla bu süreçte değişime uğramasını beklemediğini belirtti.
"Orta Doğu çökmedikçe mevcut stratejiyi değiştirmeye gerek yok" diyen İkbal, enerji politikasının en azından kısa vadede değişmeyeceğini kaydetti.

Bu haber 2161 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.