Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Türkiye, endüstriyel elektriğe yüzde 16,1 daha fazla harcıyor

Güncelleme :04.08.2015

Siemens Finansal Hizmetler‘in dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirdiği yeni araştırmasına göre, Türkiye’nin yüzde 16,1 enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor.
 

Siemens tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin potansiyeli Almanya ve İspanya'dan yüksek olsa da Çin, Hindistan ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük olduğu belirlendi.
Sanayideki enerji kullanımında büyüyen bir pay oluşturması nedeniyle elektrik tüketiminin optimize edilmesi, üretim sektörü için giderek önem kazandı. Araştırma, sanayi alanındaki elektrik kullanımının, son 40 yılın genel elektrik kullanımından 3 kat daha hızlı bir artış gösterdiğine dikkati çekti. Bu durum, sanayi alanındaki mevcut enerji tüketiminin dörtte birinden daha fazlasını oluşturuyor.
Dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirilen araştırma global üretim sanayisinde enerji verimliliği alanında el değmemiş önemli bir potansiyelin varlığını ortaya koydu.
Araştırma aynı zamanda daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipman kullanımının sanayi alanındaki mevcut elektrik tüketimini azaltabilecek potansiyelini ortaya çıkardı.
Çin ve Türkiye’deki üretim tesislerinin daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipmanlarla donatılma eğilimi, tesislerin büyük bir kısmının yeni olmasından kaynaklandı. Bu, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında enerji verimliliğini arttırma fırsatını bir bakıma azaltıyor.
Rusya’da yerleşmiş sanayi sektörünün eski ekipmanlarla donatılmış olması, enerji verimliliğinin düşük olmasına neden oluyor. Bu nedenle, tesis yenilemeleri ve güncellemeler sayesinde elde edilebilecek elektrik tasarrufu olanakları oldukça fazla. İspanya'nın endüstriyel enerji tasarrufundaki öncü pozisyonu, İspanyalı üreticilerin elektrik gereksinimlerini etkin bir şekilde güneş enerjisi üretimi ile tesis alanlarında desteklemelerine dayandırılıyor.
 
  "Yeni ekipmanlar iş performansını ve rekabet kabiliyetini artırır"
 
Açıklamaya göre, elektrik tüketiminin azaltılması, üretim sektörünün ekonomik durumu açısından hayati önem taşıyor.
Dünya genelinde, üretim yapan firmalar elektrik giderlerini ve tüketimlerini azaltmak amacıyla enerji verimliliği yüksek olan ekipmanlara giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu ekipmanlar, yüksek verimli motor ve sürücü uygulamaları ile otomasyon sistemlerinden, enerji üretimindeki ısı geri dönüşüm işlemlerine kadar çeşitlendirilebiliyor.
Finansal sürdürülebilirliğin teknoloji yatırımlarındaki giderek artan önemiyle ekipman finansmanı, enerji verimliliği yüksek ekipmanlara olan yatırımların ve güncellemelerin maliyetini daha karşılanabilir kılıyor.
Aylık giderleri sağladığı enerji tasarrufu ile karşılayacak şekilde tasarlanmış enerji verimliliği yüksek olan bu yeni ekipmanların "kullandıkça öde" kavramı ile sunulması, küresel üretim piyasalarında enerji verimliliği pazarının gelişmesinde önemli bir rol oynayacak.
Araştırmada diğer bir nokta ise, dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirildi. Söz konusu firmalardan Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Polonya, Rusya, İskandinavya, İspanya, Birleşik Krallık, ABD ve Türkiye coğrafyalarında mevcut teknoloji göz önünde bulundurularak, temel düzeydeki potansiyel elektrik tasarruf tahminleri istendi. İncelenen her bir ülke için bu kurumların tahminlerinin ortalamaları hesaplandı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Finansal Kiralama AŞ Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yusufoğlu, "Enerji verimliliği teknolojilerine yatırım yapmak enerji faturasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretim masraflarını ve karbon emisyonlarını da azaltır. Bunun yanı sıra yeni ekipmanlar üretkenliği ve kapasite artışını sağlarken iş performansını ve rekabet kabiliyetini de artırır" ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber 2406 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.