Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

TP, Marmara Depreminin yıl dönümünde İzmit’teki tesislerinde deprem tatbikatı gerçekleştirdi

Güncelleme :20.08.2015

TP, 17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nin 16. yıl dönümünde İzmit’teki akaryakıt depolama ve dolum tesislerinde deprem tatbikatı yaptı.

Türkiye Petrolleri, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem esnasında mevcut tesislerinde aldıkları önlemleri ve varsa eksikliklerini görmek amacıyla depremin 16. yıl dönümünde bir deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Türkiye Petrolleri’nin yaklaşık 26 dönümlük arazi üzerinde İzmit’te bulunan akaryakıt depolama ve dolum tesislerinde 6.1 şiddetli ve 45 saniye süren bir deprem senaryosuyla gerçekleştirilen deprem tatbikatı olası bir depremde akaryakıt depolama ve dolum terminalinde oluşacak kaza, patlama ve yaralanmalara karşı yapılacak müdahaleler, alınacak tedbirler canlandırıldı.
Tatbikattan önce basın mensuplarına bilgi veren TP Petrol Dağıtım A.Ş. Tesisler ve Teknik Hizmetler Daire Başkanı Bülent Barut, bugüne kadar aldıkları tedbirler sayesinde Türkiye Petrolleri’nin bütün terminallerinin depreme, meydana gelebilecek herhangi bir yangına ve oluşabilecek her türlü kazaya karşı hazır durumda olduğunu, gerekli standartlara sahip olduklarını belirtti.
   Barut, Türkiye Petrolleri’nin depolama ve dağıtım tesislerinde her yıl ortalama 20 tatbikatın gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye Petrolleri’nin tesisi de dahil Körfez bölgesinde LPG terminalleri ile birlikte 50’ye yakın terminalin bulunduğunu açıklayan Barut, çevrelerinde bulunan tesislerle karşılıklı işbirliğine giderek,  gerçekleştirdikleri yardımlaşma protokolleri ile gerekli koordinasyonu arttırdıklarını, bu alandaki işbirliklerini her geçen gün daha da arttırmaya devam etiklerini söyledi.Körfez bölgesindeki akaryakıt ve gaz depolama tesislerinin yoğun olduğu bölgenin 2014 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Körfez Enerji Bölgesi” ilan edildiğini belirterek deprem ve kazalara karşı oluşturulacak güvenlik  sisteminin oturması  en az 10 yıl, belki 15 yıl alacak ama iyi yolda gidiyoruz” dedi.
 TP Petrol Dağıtım A.Ş. Tesisler ve Teknik Hizmetler Daire Başkanlığı Müessese Müdürü Sinan Korel Gülseren
’in TP Petrol Dağıtım A.Ş.’nin Körfez Terminali hakkında bilgilendirme ve tatbikat brifinginin ardından deprem tatbikatına geçildi. Büyük ilgi ile izlenen ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.’nin deprem tatbikatı hiçbir aksaklık yaşanmadan tamamlandı.

 

 

Bu haber 3205 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.