Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Dünya enerji devi Statkraft, Türkiye’deki ikinci santralini Çorum’da devreye aldı

Güncelleme :27.08.2015

Yenilenebilir enerjide Avrupa’nın en büyük şirketi olan ve bu yıl 120. yaşını kutlayan Norveçli Statkraft, Türkiye’deki ikinci santral yatırımını Çorum’da devreye aldı. Kargı Kızılırmak Hidroelelektrik Santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Statkraft CEO’su Christian Rynning-Tønnesen’in katılımıyla 26 Ağustos 2015 Çarşamba günü açıldı. Kurulu gücü 102 MW olan Kargı Kızılırmak HES, 470 GWh üretimiyle, Türkiye’nin mevcut toplam hidroelektrik kapasitesinin %1’ine sahip.


 

“Saf enerjide 120 yıl” sloganıyla bu yıl 120. yaşını kutlayan dünya devi Statkraft, Türkiye’deki santrallerini devreye almaya devam ediyor.  

Adana Çakıt Hidroelektrik Santrali’nin ardından, 3.5 yıldır inşaatı devam eden 102 MW kurulu güce sahip Kargı Kızılırmak HES de bugün (26 Ağustos 2015) devreye girdi. Hidroelektrik alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan ve Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi konumundaki Statkraft’ın Türkiye’deki üçüncü yatırımı olan 517 MW kapasiteye sahip Çetin HES’in yapımı ise Siirt’de devam ediyor.

Çorum Kargı’daki açılış törenine, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çorum Valisi Ahmet Kara, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Statkraft AS CEO’su Christian Rynning-Tønnesen ve diğer yetkliler katıldı.

Yıldız: “HES enerjisi, ithalatı azaltıyor”


Törende konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2015'in ilk yarısında elektrik üretimine 10 milyar lira yatırım yapıldığını ve enerji sektörüne 4,5 milyar dolarlık doğrudan yatırım sağlandığını söyledi. Yatırımların devam edeceğini belirten Yıldız, 2015'in ilk yarısında yaklaşık 2 bin megavat güç devreye aldıklarını, bunun yüzde 90'ının yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğunu dile getirdi.
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına ayırdığı payın AB üyesi ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği enerjinin tam iki katı oranında olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:   
"Her bir HES'ten elde ettiğimiz enerji, her bir rüzgardan elde ettiğimiz enerji yurtdışından ithal ettiğimiz doğalgazı önlüyor. Yalnızca rüzgardan 850 milyon dolarlık daha az doğalgaz ithal ettik 2014 yılında. Biz iktidara geldiğimizde, 12 bin 200 megavattan bu sistemi devraldık, yenilenebilir enerji kaynaklarından, şu anda 30 bin megavatlar civarındadır."

Tønnesen: “Türkiye’de kalıcıyız ve yatırımlarımızı daha ileri taşımak istiyoruz”

Christian Rynning Tønnesen açılış töreninde yaptığı konuşmada, “3.5 yıllık bir inşaatın ardından Türkiye’deki ikinci tesisi devreye almaktan mutluluk ve gurur doyduğunu ifade ederek, Türkiye’deki yatırımlarının 20 ülkeye yayılan faaliyetleri arasında stratejik önemde olduğunu” belirtti.

Tønnesen şunları söyledi: “Statkraft’ın bugün 20’yi aşkın ülkede 4200 çalışanıyla devam ettirdiği faaliyetleri arasında, Türkiye’deki yatırımları da çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin hidroelektrik kapasitesinin ve enerji ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu biliyoruz ve bu kapasiteyi, çevreye saygılı bir şekilde ve yatırımın yapıldığı bölgedeki halkın ekonomik geliştirmesine katkıda bulunarak geliştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Adana’daki yatırımımızın ardından Çorum’da açtığımız  Kargı Kızılırmak HES’le birlikte, Türkiye’deki yatırımlarımızı yeni bir evreye taşıdık. Türkiye’de Siirt’te, dışarıda ise Arnavutluk, Norveç, Panama ve Peru’da proje yapım çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 640 MW kurulu güce sahip 1.1 milyar dolarlık bir yatırımı Türkiye’de hayata geçiriyoruz. Bir yandan da yeni fırsatları kollamaya devam ediyoruz. Türkiye’de kalıcıyız ve buradaki yenilenebilir enerji yatırımlarımızı daha da ileri taşıma arzusundayız”.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yaptığı açıklamada “Yabancı yatırımcıların Türkiye enerji piyasasına ilgisinin devam ettiğini ve Norveçli Statkraft’ın ve diğer dünya devlerinin ülkemizde yatırım yapmasından mutluluk duyduklarını” belirtti. Yıldız, “Halka doğru anlatıldığında HES yatırımlarının örnek yatırımlar olduğunu ve hidroelektrik kapasitesinin daha çok kullanılmasının, Türkiye’nin cari açığının kapanmasına ciddi katkıları bulunduğunu” söyledi.

Çevresel ve Sosyal Yönetim öne çıktı

Kargı Kızılırmak HES, Çorum ilinin Osmancık ve Kargı ilçelerinde, Kızılırmak nehri üzerinde yer alıyor. 102 MW toplam kurulu güç esas alındığında, yıllık toplam yenilenebilir enerji üretimi 470 GWh’a ulaşacak olan Kargı Kızılırmak HES, böylece Türkiye’nin mevcut toplam hidroelektrik kapasitesinin %1’ine de sahip olacak.

Yapımına 2011 yılının Şubat ayında başlanan ve bu yıl Mayıs ayında inşa çalışmaları tamamlanan Kargı’da inşaat süresi boyunca, 400’ü aşkın kişinin istihdamı sağlandı.
 
Statkraft, Kargı Kızılırmak HES yatırımında uluslararası standartta Çevresel ve Sosyal Yönetim felsefesini uyguladı. Hiçbir yerleşimi su altında bırakmayan bir yatırıma imza atan Statkraft, projeden kaynaklanan olumsuz etkileri olabildiğince asgari düzeye indirebilmek için sistemli bir şekilde çalıştı ve projeden etkilenen insanlar için biyoçeşitlilik ve geçim kaynaklarına yönelik iyi bir kaynak oluşturarak kaybolan varlıkları telafi edecek yollar geliştirdi. Statkraft bu faaliyetlerin devamlılığını sürdürebilmek için işletme süresince çalışmalarına devam edecek.

Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali – Temel Bilgiler

    Sahibi: Statkraft
    Kurulu güç: 102 MW
    Üretim: 470 GWh - Türkiye’nin mevcut toplam hidroelektrik kapasitesinin yaklaşık %1’i
    Brüt düşü: 75 m
    Maksimum deşarj: 167 m3 /s
    Baraj yüksekliği: 11 m
    Baraj türü: Zonlu kil çekirdekli
    En yüksek işletme su seviyesi: Deniz seviyesinin 405 m üzeristünde
    İnşaat süresi: 4 yıl
    Baraj göleti alanı: 4 km2
    Hiçbir yerleşim yeri su altında kalmamıştır.
 

 

Bu haber 2729 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.