Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Akenerji refinansman ile mali yapısını güçlendiriyor

Güncelleme :30.09.2015

Türkiye’nin ilk elektrik üretim şirketleri arasında yer alan Akenerji ile Türkiye’nin ilk özel bankası Yapı Kredi arasındaki kredi sözleşmesi 30 Eylül 2015 Çarşamba günü imzalandı.
 

Akenerji, operasyonlarını sağlıklı bir mali yapı içinde sürdürmek ve nakit akışını rahatlatmak amacıyla proaktif yaklaşım göstererek Yapı Kredi ile 1,1 milyar dolar tutarında mevcut kredilerin refinansmanı amacıyla kredi sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin imzalanması ile Yapı Kredi, bugüne kadar özel bir banka tarafından tek bir şirket için tek seferde verilen en yüksek tutarlı krediyi sağlamış oldu.

Akenerji refinansman kredisini, bir yılı anapara ödemesiz olmak üzere toplam 12 yılda geri ödeyecek. Kredinin bir kısmının Türk Lirası olarak belirlenmesi sayesinde ise döviz kurundaki dalgalanmadan kaynaklanan risk azaltılmış olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, “Gerek makroekonomik ortam, gerek Türkiye’ye özgü politik/ekonomik koşullar ve volatilite göz önünde bulundurulduğunda, yaptığımız finansman anlaşmasının mevcut piyasa koşullarında oldukça başarılı bir adım olduğunu görüyoruz. Şirketimizin finansal yapısını güçlendirmek ve değişen piyasa şartlarına mukavemeti artırmak için, gerek iştiraklerin reorganizasyonu gerek finansal yapının sağlamlaştırılması başta olmak üzere önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bu anlaşma ile Akenerji olarak tedbirlerimizi öngörülü bir şekilde alarak, borç ödeme kapasitemizi piyasa koşulları gereği yeniden dizayn etmiş olduk. 25 yıldır olduğu gibi bundan sonra da uzun vadeli stratejilerle enerji sektöründeki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.
Yapı Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Feza Tan ise, “Yapı Kredi olarak ‘Hizmette sınır yoktur’ anlayışımız ile volatil ya da sakin dönem ayrımı yapmadan müşterilerimize sağlayacağımız katma değere odaklanmaya devam ediyoruz. Sektörlerinin önde gelen oyuncuları arasında imzalanan bu anlaşma, Yapı Kredi olarak enerji sektörünün finansmanında halen büyüme odaklı bir stratejimiz olduğunun en net ifadesi. Güçlü sermaye yapısı ve kendini fonlama kapasitesinin bir sonucu olarak Türk bankacılık sektörü için kilometre taşı niteliğindeki bu işlemin başarıyla kapanmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bankamız, proje finansmanı alanında Türkiye’nin öncülerinden biri olarak enerji sektörüne bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar kaynak sağladı. 2016 yılında da uzmanlık gerektiren önemli projelerin kilit oyuncularından biri olmayı, refinansmanlarla pazar payımızı artırmayı sürdüreceğiz” dedi.

Elektrik üretiminin yanı sıra, toptan enerji ticareti alanında da faaliyet gösteren Akenerji, mevcut 388 MW yenilenebilir enerji kaynağına dayalı kurulu gücüne ek olarak, geçen yıl devreye aldığı Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ile toplam kurulu gücünü 1.292 MW seviyesine çıkardı. Son 6 yıl içerisinde 10 santral devreye alan Akenerji, 198 MW kurulu güce sahip Kemah Hidroelektrik Santrali’nin projelendirme çalışmalarına da devam ediyor.

 

Bu haber 2858 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.