Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol Ofisi, “Gönül Ağacı” ile üreten kadınları buluşturuyor

Güncelleme :17.10.2015

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden, düşleyen ve üreten kadınların el emeği ile hayat bulan Gönül Ağacı ürünleri,işlevsellikleriyle günlük kullanıma yönelik olduğu kadarfarklı birer hediye seçeneği olarak da beğeni topluyor.

 Petrol Ofisi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) işbirliğiyle hayata geçirilen Gönül Ağacı projesi kapsamında, Anadolu kültürünün geleneksel motifleri, farklı bir tasarım anlayışıyla istihdama katılım güçlüğü yaşayan ve ürünlerini gelire dönüştürme olanağı bulamayan kadınlar tarafından üretiliyor. Düşleyen ve üreten kadınların el emeği olan Gönül Ağacı ürünleri, değişik tasarımları ve işlevsellikleriyle dikkat çekiyor. İğne oyalarından dantellere, nakıştan tığ işine kadar birçok işlemeyi tüketici ile buluşturan Gönül Ağacı ürünlerinde keten, Manisa Bezi, Rize Dokuması, Elpek Bezi, Kutnu gibi çeşitli yöresel kumaşlar kullanılıyor. Yüzde 100 doğal ürünlerden yapılan Gönül Ağacı ürünleri arasında İğne Oyası Bardak Altlığı, Kutnu Amerikan Servis, Mandala Makyaj Çantası, Tığ İşi Bandana gibi işlevsel ürünlerin yanı sıra Topaç, Antep İşi Sabun Kesesi, Lavanta Kesesi,  Altın Kesesi gibi nostaljik tasarımlar da yer alıyor.

 Hem kurumsal hem de kişisel hediye seçimleri için ideal bir alternatif oluşturan Gönül Ağacı ürünleri, Türkiye genelinde 220 kadının el emeği ile yapılıyor. Petrol Ofisi’nin sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında KEDV işbirliği ile başlattığı Gönül Ağacı çatısı altında toplamda 6 temel kategoriye ait 71 çeşit ürün seçeneği bulunuyor. Bu kategoriler kişisel aksesuarlar, banyo grubu, ev ve mutfak grubu, ofis ve kırtasiye grubu, araba aksesuarları ve oyuncaktan oluşuyor.

 Gönül Ağacı projesi kapsamında üretim yapan kadınlar, el becerilerini ekonomik değere dönüştürmenin yanı sıra yıllardır ürettikleri el işlerini nasıl farklılaştırabileceklerini ve nasıl değerlendirebileceklerini öğreniyorlar.

 Dokumaları, motifleri ve tasarımları ile dikkat çeken Gönül Ağacı ürünleri seçilmiş Petrol Ofisi istasyonlarınınyanısıraçeşitli online satış sitelerinde de tüketiciyle buluşmaya başladı.  “Düşleyen, üreten, kazanan kadınlar” sloganıyla fark yaratan ürünler hakkında detaylı bilgi,www.gonulagaci.com sitesinde de yer alıyor.

 

Bu haber 2826 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.