Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Shell ile BMW arasındaki işbirliği derinleşiyor

Güncelleme :05.11.2015

Shell, BMW AG ile sürdürmekte olduğu işbirliğini derinleştiriyor. BMW Motorsporları takımı artık Shell’in yüksek performanslı motor yağları Shell Helix Ultra ve Pennzoil Platinum’u kullanacak. Shell V-Power ise BMW M Serisi otomobillerinin tavsiye edilen yüksek performanslı yakıtı olacak.

 

Orijinal BMW motor yağının ve satış sonrası motor yağlarının BMW Grup tarafından tavsiye edilen –küresel tedarikçisi- olan Shell, Alman otomotiv deviyle sürdürmekte olduğu işbirliğini, motor sporlarını ve BMW’nin yüksek performans modeli olan M Serisi otomobillerini de kapsayacak şekilde genişletiyor. Buna göre BMW Motorsporları takımı artık, Shell’in yüksek performanslı motor yağları Shell Helix Ultra ve Pennzoil Platinum’u kullanacak. Hayati önem taşıyan motor parçalarını etkin bir şekilde temizlemek ve korumak üzere tasarlanmış olan Shell V-Power ise BMW M Serisi otomobillerinin tavsiye edilen yakıtı olacak.

Shell ile BMW Motorsporları takımı arasında motor yağları konusunda kurulan işbirliği, dünyanın önde gelen binek otomobil yarışlarından “Deutsche Tourenwagen Masters (DTM)”, “TUDOR United SportsCar Şampiyonası (USCC)” ve “Nürburgring-Nordschleife 24 Saat yarışları (Almanya)” da dâhil olmak üzere Avusturya, Kanada, Almanya, Hollanda, Rusya ve ABD’deki yarışmaları kapsıyor.

Shell & Turcas Petrol A.Ş CEO ve Perakende Satışlar Genel Müdürü Felix Faber yeni işbirliği hakkında, “Shell’in dünyada BMW Grubu ile işbirliğini derinleştirmesi çok gurur verici. Shell dünyada, Shell & Turcas Petrol de Türkiye’de önde gelen otomotiv üreticileri ve distribütörleriyle başlattıkları işbirlikleri ile otomotiv sektöründe tercih edilen bir iş ortağı olduğunu ispatlıyor. Amacımız, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren üretici ve distribütörlerin gelecekteki ihtiyaçları için şimdiden yenilikçi çözümler geliştirmek” dedi.

EN ZORLU YARIŞLARDA İŞBİRLİĞİ


Ortaklık kapsamındaki yarışma türleri, tüm dünyada en popüler binek otomobil yarış serilerinden biri olan DTM’den, henüz yalnızca ikinci sezonunda olan yepyeni USCC serisine kadar çeşitlilik yakalayarak Kuzey Amerika’daki yol ve dayanıklılık yarışlarını da kapsıyor. Ayrıca dayanıklılığa dayalı olan ve 24 saat süren Almanya’daki Nürburgring 24 saat yarışı da iki markanın işbirliği yapacağı dev motor sporu organizasyonları arasında dikkat çekiyor. Shell’in motor sporlarına dahil olması, motorlu araçları günlük yaşamlarında kullananlar için de bir ürün portföyü geliştirilmesine yardımcı oluyor; yüksek performans, verimlilik ve kalite bekleyen müşterileri ile Shell arasındaki bağı daha da güçlendiriyor.

YÜKSEK PERFORMANS YAKITI


İşbirliği kapsamında BMW’nin M serisi otomobilleri için Shell V-Power Benzin ve Shell V-Power Motorin’in tavsiye edilmesi ise Shell’in 100 yıllık inovasyon ve yakıt liderliğinin, küresel çapta bir otomotiv üreticisi olan BMW AG tarafından takdir edilmesi anlamına geliyor. Hayati önem taşıyan motor parçalarını etkin bir şekilde temizlemek ve korumak üzere tasarlanmış olan formülleriyle Shell V-Power, BMW’nin teknoloji zirvesi olan BMW M serisi otomobilleri için ideal bir ortak olarak öne çıkıyor.

İki dev marka arasındaki yeni işbirliğine ilişkin konuşan Shell Başkan Yardımcısı Mark Gainsborough, “Uzun süredir uluslararası motor sporları alanına gösterdiği ilgiden de anlaşılacağı üzere Shell, motor yarışlarında çok tutkulu. BMW Grup’un satış sonrası motor yağları için tavsiye ettiği tedarikçi olmanın yanı sıra BMW Motorsporları takımının ortağı olmak da bizi çok heyecanlandırıyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “BMW ile kurulan ortaklık Shell Helix Ultra ve Pennzoil Platinum motor yağları ve Shell V-Power yakıtları gibi markalarımızın hem pist üzerinde hem de pist dışında BMW otomobillerinin performansına yapabileceği kayda değer katkıya ışık tutuyor. Bu işbirliği aynı şekilde düşünen iki şirketin hem motor yağı ve yakıtın hem de motor gelişiminin sınırlarını zorlamasını mümkün kılacak. Günlük otomobil kullanıcılarının da bu işbirliğinden en fazla faydayı sağlamasını umuyoruz.”

DAYANIKLILIK ve PERFORMANSA KATKI

Motor yağları; motor dayanıklılığının sağlanması ve araç verimliliğinin ve performansı açısından çok önemlidir. Temizleme, sürtünmeyi azaltma ve ısıyı kontrol etme özellikleri, dayanıklılık ve performansa önemli katkılar sağlıyor. Sürekli değişen motor sporları yarış kuralları, BMW gibi iddialı bir yarış ekibi için yüksek performanslı yağların kullanımını daha önemli kılıyor. Örnek vermek gerekirse, her bir DTM üreticisi bütün 2015 sezonu boyunca yalnızca dokuz motor kullanabiliyor. BMW Motorsporları takımı, daha sezon öncesi test aşamasındayken PurePlus Teknolojisine sahip Shell Helix Ultra kullanan motorlarda gelişmiş performans kaydetti.

BMW Motorsport Direktörü Jens Marquardt, “BMW Motorsporları bünyesindeki herkes, ileride hem DTM’de hem de USCC ve Nürburgring 24 Saat yarışlarında Shell’in desteğini arkamıza almış olmaktan çok memnun” dedi ve ekledi: “Shell Helix Ultra ve Pennzoil Platinum ürünleri motor sporları projelerine çok uygun. Bu yüksek performanslı motor yağlarına inancımız tam ve yeni ortaklığımızın yarış pistinde büyük başarıların temelini atmamızı sağlayacağını umuyoruz.”

İşbirliği kapsamında Shell, BMW Motorsporları mühendisleri Shell tarafından oluşturulan bir mühendis ekibi ile birlikte çalışacak. Bu ekip, BMW M4 DTM otomobiline özel bir motor yağı karışımı geliştirmek için yıllardır edinilmiş motor sporları deneyiminden faydalanacak. Söz konusu geliştirme süreci; test aşaması ve yarış sezonu boyunca devam edecek.
 

 

Bu haber 2664 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.