Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

MPT Çevre Çözümleri Antalya’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eğitim sunumu gerçekleştirdi…

Güncelleme :12.12.2015

Toprak Kirliliği Yönetmeliği yürürlükte…

Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair yönetmelik yayınlandığı tarih olan 8 Haziran 2010’dan sonra nihayet 8 Haziran 2015’te yürürlüğe girdi.

MPT Çevre Çözümleri olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz…

MPT – Petroltecnica olarak bugüne kadar toplamda 5.200 noktada Saha Karakterizasyonu ve Değerlendirme, Kirlilik Analizleri ve Remediasyon(Su – Toprak İyileştirme) projeleri yürütülmüştür. Bu çalışmaların 1.500 ‘ünde yer altı tankları ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de yürürlüğe giren diğer çevre yönetmelikleri gibi Toprak Kirliliği Yönetmeliği de kapsamı ve etkileri itibariyle birçok sektörü ilgilendirmektedir. Bununla birlikte bakanlık nezdinde bulunan denetim ve saha ekipleri de yoğun bir şekilde eğitimler ile bilgilendirilmektedir.

Bu çerçevede bakanlık yeterlilik sahibi firma MPT Çevre Çözümleri olarak 3 – 4 Aralık’da Antalya’da Kervansaray otelde düzenlenen “NOKTASAL KAYNAKLI TOPRAK KİRLİLİĞİ VE UYGULAMALARI EĞİTİMİ” ne İtalyan partnerimiz Petroltecnica ile birlikte “Toprakta ve Yer altı Suyunda Remediasyon” örnek vaka çalışmamız üzerine bir sunum gerçekleştirdik.

Katılımcılar ve bakanlık merkez – il müdürlüğü personeli tarafından dikkatle izlenen eğitici sunumumuzda İtalya’daki geçmiş tecrübelerimiz, yönetmeliğin mevcut saha perspektifi ve yansımaları üzerinde durulmuştur. Örnek vaka çalışmasında akaryakıt istasyonunda yapılan iyileştirme uygulaması sahanın özellikleri ve durumu dikkate alınarak özel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. En uygun, etkin ve düşük maliyetli yöntem seçilerek faaliyeti engellemeden temizleme çalışması tamamlanmıştır.

Bakanlık yetkilileri ile daha sonra yapılan görüşmelerde ve soru – cevap şeklinde devam eden eğitimde mevcut durumda 30.000 üzerinde sahada bildirimin gerçekleştiği ve burada da 15.000 faaliyet ön bilgi formunun il çevre birimlerince kontrolü sağlanarak “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Dairesi Başkanlığı’na iletilmiştir. Önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek “Şüpheli Saha Denetimleri”  başlayacak ve akaryakıt – lpg sektörü özelinde de çalışmalar yürütülecektir.

MPT Çevre Çözümleri olarak önerimiz bu aşamada ilgili tesisler – istasyonlar sahalarında ön çalışma yaptırarak kirlilik analizi yapılması yönünde önlem alabilirler. Bu ön değerlendirme çalışması ile sahanızda yapılacak tespitte denetim öncesi aksiyon alarak kirlilik giderimi ile ilgili çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılacak bu denetimler kapsamı itibariyle sadece Toprak Kirliliği Yönetmeliği ile ilgili değil diğer yönetmelikler açısından da bakılabilecektir. “Birleşik Denetim” denilen bu çalışmalarda çevre kanunları ile ilgili diğer konularda incelenecektir. Cezai işlem ile karşılaşmamak adına konuların uzman bir firma tarafından yürütülmesi yerinde olacaktır. MPT Çevre Çözümleri olarak “Çevre Danışmanlığı” belgemizi 23 Ekim 2015 itibariyle almış bulunuyoruz ve tesislere – istasyonlara  çözüm odaklı – koruyucu çevre danışmanlık hizmetimize sunmak için hazırız.

Ayrıca MPT, Çağrı Merkezi 0 850 724 0678 ve 0 216 540 36 90 telefonlarından yönetmelik ile ilgili sorularınız hakkında yardımcı olmaktadırlar.

Bu haber 4099 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.