Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

TEKSER İstasyon Çözümlerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Güncelleme :11.01.2016

Bodrumlu istasyonların yanmaz ve su geçirmez perlit ile dolumu ile ilgili yeni bir uygulamayı kullanıma sunan Tekser, yenilikleri sektöre kazandırmaya devam ediyor.
 

Akaryakıt - LPG ve CNG istasyonlarına 20 yıla yakın süredir anahtar teslim çözümler sunan Tekser, uygulamalarına bir yenisi daha ekledi; bodrumlu istasyonların yanmaz ve su geçirmez perlit ile dolumu. Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz proje sorumlusu Tekser Gn. Md.Yrd. Kemal KOLİK şu ifadelerde bulundu:  
" TSE 12820 - AKARYAKIT İSTASYONLARI EMNİYET GEREKLERİ - Yönetmeliğinin  3.4 maddesinde tarif edilen ve 4.6 maddesinde yeni inşa edilen istasyonlarda yasaklanan, A tipi bodrumlar, akaryakıt istasyonlarında büyük risk içermektedir.
Bilindiği gibi akaryakıt buharı her zaman için çukur yerlerde birikmekte ve birazdan sayacağım sebeplerden oluşabilecek bir kıvılcım ile patlamaya neden olabilmektedir.
* Lamba anahtarlarının açılıp kapanmasından, ampul gevşekliğinden, prize fiş takılıp çıkarılmasından,
* Pano içerisindeki kontaktör - röle gibi şalt malzemenin kontak hareketlerinden,
* Çeşitli kablo kısa devrelerinden dolayı açığa çıkan elektrik kontağı,
* Demir - beton - taş gibi cisimlerin düşmesi ya da çarpmasından ortaya çıkan kıvılcım,
* Elbise, ayakkabı, yün, plastik esaslı ambalaj malzemesi gibi statik elektrik oluşturan objelerden açığa çıkan kıvılcım vb.
Bir süredir, dağıtım firmaları, bayilerle işbirliği yaparak biraz önce bahsettiğim riskleri ortadan kaldırmak adına, bodrumları boşaltıp, gaz dedektör sistemleri ile önlem almaktadırlar. Ancak bu önlem tabi ki akaryakıt buharının birikmesine engel olmadığı gibi, dedektörlerin önünün kapatılması, zaman içerisinde periyodik kontrollerinin düzgün yapılmaması gibi durumlar nedeniyle etkin bir şekilde çalışması da soru işaretleriyle doludur. Böylesi durumlarda istasyon yetkilisinin bilgisi dışında, bodruma yine kıvılcım içerebilecek ve yanıcı-yakıcı-parlayıcı-patlayıcı malzemeler konulduğu da görülmekte ve alınan tüm önlemler boşa gitmektedir. Bunun yanında kesin çözüm olmayan bu sistemin hem sistem maliyeti, hem işletme maliyetleri hem de yanlış alarm gibi durumlarda ortaya çıkan operasyonel maliyetleri göz önüne alındığında fayda-maliyet denkleminde ciddi zaafiyetleri mevcuttur.
Bütün bu riskleri ve zaafiyetleri tamamen ortadan kaldırmanın yolu; bodrumun doldurularak iptal edilmesidir.  Bodrum doldurma denince ilk akla gelen kum - beton - hafriyat gibi malzemeler olmasına karşılık, bu malzemelerin m3 ağırlığı yaklaşık 1.500 - 2.000 kg.dır. 100 m2 lik bir bodrumun hacminin yaklaşık 250 m3 olduğunu düşünürsek, bina temeline yaklaşık 500 ton gibi büyük bir yük bindirilmesi anlamına gelmektedir ki bir çok bodrum da bu hacimden çok daha fazla alana sahiptir. Ayrıca bu malzemeler suyu emeceği için rutubet tehlikesi de oluşturmaktadır.
Bütün bu riskleri yok etmenin yolu;
1. Yanmaz köpük: Maliyeti çok yüksek ve uygulaması zor olduğundan, kullanımı yok denecek kadar azdır.
2. Su geçirmez PERLİT: Akaryakıt istasyonlarında yapılacak olan dolgularda sahip olmasi gereken başlıca özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
    Yangın yalıtımını sağlaması,
    Kapalı alanda gaz sızmasını engellemesi,
    Su izolasyonunu sağlaması,
    Yenilenmeye ihtiyacı bulunmaması,
    Kolay uygulanabilir olması,
    Çevreye duyarlı ürün olması,
    Fayda - maliyet denkleminde başarılı sonuç vermesi,
PERLİT, volkanik patlamalar sonucu lavların ani soğumasıyla oluşmuş bir kayaçtır. Genleşmiş perlit ; 800 – 1000 derece sıcaklıkta fiziksel değişime girdiğinden dolayı, gene bu sıcaklıklara kadar her hangi bir fiziksel tepkiye maruz kalmaz.  Normal perlit, yapısında %71-%76 silisyum bulundurur. Ergime noktasi 1200 – 1300 C derecedir. Yangına maruz kalmadığı gibi, ortamda bulunan alevlenmenin dağılmasını önler.
Perlit normal şartlarda yüksek su emme kapasitesine sahiptir. Ancak özel bir uygulama ile perlit partikülünün çevresi saydam bir tabaka ile kaplanıp su emmesi engellenmiş olur. Bu sayede reaksiyona girdigi bağlayıcı maddenin de su emişini engeller.  
Bodrum doldurma çalışmalarımızda kullandığımız perlit ise, üretici partner firmamız tarafından, akaryakıt istasyonlarında kullanılmak üzere bizim için özel olarak su geçirmez halde yüksek miktarda sunulabilmektedir."
       

 

 

 

 

 

 

 

Ürün bilgilendirmesinin ardından, uygulama hakkında da bilgi veren Kemal KOLİK şu ifadelerde bulundu:
" Öncelikle  bodrumdaki tüm elektrikler iptal edilerek, elektrik girişi önlenir. Ardından açıklıklar (kapı-pencere-mazgal) örülüp, perlitli sıva harcıyla sıvanır, zemin 5 cm’lik su yalıtımlı perlit ile kaplanır. Daha sonra su geçirmez ve 400 dereceye kadar ısıya dayanıklı torbalar içerisinde, su yalıtımlı perlit dolgu malzemesi tüm alana istiflenir. Ara boşlukları dolduracak şekilde, su almaz perlit dolgusu yapılır. Son çıkış bölümü de perlitli sıva harcıyla sıvanarak kapatılır.  
Çıkış duvar ise, üzerine normal sıva harcı ile sıvanır. Kuruduktan sonra boya yapılabilir.
Eğer çıkış tabanda ve üzerine yük gelecek ise, demirli beton atılır. Kuruduktan sonra mevcut zemine uygun seramik vs. ile kaplanabilir.
Uyguladığımız özel perlit yaklaşık 40 kg/m3 yoğunluğa sahip ve kristal gözenek yapısı sayesinde hava içerisinde bulunan gazlarin, bünyesine emişini sağlar. Bu sayede ortamda gaz dolaşımı engellenmiş olur. Yukarıdaki örnekte 250 m3 lük bir bodrumun perlit dolgusunun ağırlığı, 10 ton gibi bir yüke sahip olacaktır. Buda binaya her hangi bir zarar vermeyecektir. Ayrıca su girişini engellediği içinde rutubet riski olmayacaktır."
Konu hakkında ayrıca görüşlerini aldığımız Tekser genel müdürü Fatih FİNCAN ise, "Tekser olarak, pazarımızın ihtiyaçlarına en etkin ve optimum çözümleri sunmayı ilke edindik. Çözümlerimiz, kalıcı ve orta-uzun vadede fayda-maliyet analizinde en başarılı alternatif  olduğundan hızlı ve yoğun bir şekilde dolgu işlemleri devam etmektedir ." diye ekledi.
 

 

Bu haber 3597 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.