Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Sudi Aramco'nun değeri 2 trilyon doların üzerinde bekleniyor'

Güncelleme :26.04.2016

 Suudi Veliaht Prens Selman, "Aramco'nun yüzde 5'ten azı satılacak, değeri 2 trilyon doları geçecek" dedi.

 

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, devlet petrol şirketi Saudi Aramco'nun değerinin 2 trilyon doların üzerinde olmasını beklediğini ve halka arz ile yüzde 5'ten azının satılacağını söyledi.

Prens bir televizyon röportajında Aramco'nun seçilmiş bir yönetim kurulundan oluşan holding şirkete dönüşmesini istediğini belirtti. Prens Muhammed, "Eğer Aramco'nun yüzde 1'i, yalnızca yüzde1'i halka arz edilirse bu yeryüzündeki en büyük halka arz olacak" dedi.

İyileşen küresel talepten dolayı petrol fiyatlarının 30 doların altına inmesini beklemediğini söyleyen Prens, Suudi Arabistan'ın ekonomik reform planlarının petroldeki düşüşten etkilenmeyeceğini belirtti.

Bir dönem ABD'lilerin yönettiği Aramco, çok uzun süreden beri Suudilere ait bir şirket. Şirket 265 milyar varillik ham petrol rezervi ile küresel petrol birikiminin yüzde 15'ini oluşturuyor.

Günde 10 milyon varilden daha fazla üretim yapan şirket, dünyanın en büyük borsaya kayıtlı şirketi ExxonMobil'in  üç katı büyüklüğünde.

 Prens Muhammed, Aramco'nun Suudi borsasına kayıtlı olacağını söyleyerek, gözden geçirdikleri fikirlerden birinin ABD piyasasında Aramco hisselerini satın alacak bir fon kurarak likiditeye yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Bu haber 2434 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.