Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji Çerçevesinde Türk – Rus İlişkilerine Yeni Rota

Güncelleme :15.08.2016

Yaklaşık 9 ay önce meydana gelen uçak düşürme hadisesinden sonra Türk-Rus ilişkileri istenmeyen şekilde olumsuz etkilendi. Bu çerçevede iki ülke arasında süregelen enerji projeleri de bilindiği üzere bir müddet yavaşladı. Ancak 9 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanının Rusya ziyareti sonrası taraflar arasında alınan ilişkilerin ve iki ülke arası ticaretin zamanla normalleştirilmesi kararı Türk dış politikası açısından olumlu olarak değerlendirildi.
 

Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek Rusya ile gelişen enerji ilişkileri hakkında; “İki ülke arasında doğalgaz alışverişi, Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Santral projeleri gibi uluslararası projeler var. Daha evvel çeşitli ortamlarda Türk – Rus ilişkilerinin bir müddet sonra düzeleceğinden umutlu olduğumuzu, doğalgaz tedarikinde bir sıkıntı olmayacağını zaten dile getirmiştik. Keza Rus ekonomisinin büyük kısmı doğalgazdan elde edilen gelirle dönmektedir. Bu nedenle de çok şükür ki Türkiye’nin gaz tedarikinde bir sıkıntı yaşanmadı” dedi.
9 Ağustos’ta Cumhurbaşkanının Rusya’ya yapmış olduğu ziyaretin çok önemli olduğunun altını çizen Dilek; “Zira Rusya’da –Türkiye gibi-  bölgesinde çok önemli bir oyuncudur. Dış politika ile enerji konularının birbirinden ayrılamayacağını düşünürsek bu ılımlı hava enerji projelerine de yansıyacaktır. Türk Akımı projesinin hızlandırılacağı ve Akkuyu NGS projesine tekrar hız verileceği haberleri 9 Ağustos görüşmelerinin hemen ardından geldi zaten. Mesela Gazprom yaptığı açıklamada Türk Akımı için finansman arayışını hızlandırdığını açıkladı. Türkiye enerjinin doğunun batıya iletilmesinde transit ülke olma rolünü bu proje ile güçlendirecektir. Bu minvalde Türk-Rus ilişkilerinin iyileşmesi çok önemlidir” diye konuştu.

Enerji alışverişi iki ülkenin ekonomik bağımsızlığının temeline oturmakta


Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü verilmesi ve Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerinin hızlandırılmasının önemine vurgu yapan Çiğdem Dilek ayrıca şunları kaydetti:  “Akkuyu NGS Türkiye’nin ilk nükleer santral projesidir. Projede bazı gecikmeler olmakla birlikte taraflar bu noktadan sonra sürecin hızlandırılması noktasında karar aldılar. Bu proje Türkiye’nin elektrik ihtiyacını karşılamada çok önemlidir Rusya açısından da büyük ve prestijli bir projedir. Dolayısıyla iki ülkenin de bu projenin hızlanması ve en kısa zamanda tamamlanması noktasında menfaati var. Türk-Rus ilişkilerinde diğer ticaret kalemleri önemlidir; turizm, inşaat, tarım… Ancak enerji alışverişi bunların ötesinde bir öneme sahiptir. Zira Rusya, özellikle Putin’in iktidara gelmesinden sonra enerjiyi politikalarının merkezine koymuş ve ekonomisini enerji ihracına dayandırmıştır. Türkiye ise doğalgaz tedarikine ihtiyacı vardır ve Türk Akımı ve Akkuyu NGS gibi projelerin hayatiyeti söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında enerji alışverişi iki ülkenin ekonomik bağımsızlığının temeline oturmaktadır ve ilişkilerin düzelmesi ihtiyacını en çok enerji temelli projeler doğurmuştur”.

Bu haber 3340 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.