Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

“TANAP, Avrupa’nın enerji güvenliği için son derece önemli”

Güncelleme :29.08.2016

Azerbaycan Enerji Bakanı Yardımcısı Natig Abbasov, Türkiye’den geçen TANAP hattının önemine değinerek, “TANAP, Avrupa’nın enerji güvenliği için son derece önemli bir proje” dedi.
 

Türkiye’nin son dönemlerde Rusya, İran, İsrail gibi ülkelerle attığı adımların yanı sıra uzun süredir stratejik işbirliği geliştirdiği Azerbaycan gibi ülkelerden de enerji konusunda destek mesajları gelmeye devam ediyor. Azerbaycan Enerji Bakanı Yardımcısı Natig Abbasov, Türkiye’den geçen TANAP hattının önemine değinerek, “TANAP, Avrupa’nın enerji güvenliği için son derece önemli bir proje” dedi.
Merkezi ABD’de bulunan ve dünyanın en önemli sivil enerji kuruluşlarından biri olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Azerbaycan’da düzenlediği 1. Avrasya Enerji Konferansı başkent Bakü’de başladı.
Enerji dünyasına yön veren çok sayıda marka ismi ağırlayan organizasyona Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı Natig Abbasov, IAEE’nin Türkiye’den seçilmiş ilk başkanı olan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile çok sayıda özel davetli katıldı.
 

“Petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenmedik!”
Bakan Yardımcısı Abbasov, açılış oturumunda yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın onaylanmış 2,6 trilyon metreküp doğalgaz, 2 milyar ton petrol rezervi olduğuna vurgu yaparak, günlük yaklaşık 88 milyon metreküp doğalgaz ile 120 bin ton petrol ürettiklerini söyledi.
Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen Güney Gaz Koridoru, TANAP ve TAP gibi yüksek maliyetli projelerde en ufak bir sıkıntı yaşamadan yollarına devam ettiklerinin altını çizen Abbasov, gelecek dönemlerde de bu projelere ilişkin adımları hızlıca atacaklarını ifade etti.
Konuşmasında TANAP’a özel olarak değinen Azerbaycan Enerji Bakanı Yardımcısı, Avrupa’nın enerji güvenliği için TANAP’ın hayati önem taşıdığına vurgu yaparak, “Türkiye’den geçen 1850 kilometrelik TANAP özellikle Avrupa’nın enerji güvenliğinin temini açısından çok önemli proje” şeklinde konuştu.
 

“Gelecek 10-15 yılın enerji rotaları bugün çiziliyor!”
IAEE Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu da Bakü’de enerji adına çok önemli bir organizasyona imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, konferansta ele alınacak tüm konuların ekonomik bakış açısıyla değerlendirileceğinin altını çizdi.
Konferansla IAEE olarak bölgeye yönelik ilk çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Kumbaroğlu, Hazar havzasındaki enerji konularıyla ilgili çalışmaların çok yetersiz olduğunu kaydetti.
IAEE Başkanı Kumbaroğlu, dünyanın en önemli uzmanlarıyla bölgenin enerji konularını tüm perspektifleriyle müzakere edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Türkiye’de de yaşanan son olaylar göz önünde bulundurulduğunda çok önemli tarihi bir dönemden geçtiğimizi görüyoruz. Enerjide dünya çapında değişen dinamikler söz konusu. Önümüzdeki 10-15 yıl sonraki enerji kaynaklarının rotaları bugünkü anlaşmalarla şekilleniyor. Enerji politikalarının ekonomi bazlı geliştirilmesi önem taşıyor. Biz de buna katkı vermek istiyoruz.”
21 ülkeden 77 enerji uzmanının katıldığı konferans, 31 Ağustos’a kadar devam edecek.
 

 

Bu haber 2983 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.