Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

EWE Türkiye, enerji yatırımlarına teknoloji odaklı yaklaşımı ile devam ediyor

Güncelleme :20.09.2016

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı Ankara’da ziyareti sırasında EWE Turkey Holding’in gaz şebeke genişletme, elektrik perakende ve enerji verimliliği alanlarında yatırımlarına kararlı bir şekilde devam edeceğini ifade etti.
 

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ve EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret etti ve görüşme sırasında EWE Turkey Holding’in gelecek yatırımları hakkında görüştü.

EWE Turkey Holding’in Genel Müdürü ve aynı zamanda Bursagaz ve Kayserigaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’la görüşmesinde, Holding bünyesindeki şirketlerle enerji sektörüne yaptıkları yatırımlara istikrarla devam ettiklerinden bahsetti. EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs de toplantıya katılırken Almanya merkezli EWE Grubu için Türkiye’deki yatırımların gelişmesinin önemini vurguladı. EWE’nin son dönemdeki en önemli yatırımları şebeke genişletme projeleri ve telekomünikasyon hizmetleri sunan Millenicom’un satın alınması idi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz
da yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik yeni yatırımların önemine dikkat çekti. Başkan Yılmaz: “Kurum olarak önceliğimiz ülkemize yeni yatırımların gelmesi. Piyasa ile interaktif şekilde çalışma kültürümüzü geliştiriyoruz. Hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti konusunda da hassasiyetimizin iyi bilinmesi gerekiyor. EPDK olarak hizmet odaklı ve kolay erişilebilir yapımız ile enerjinin her alanında ülkemizin hedeflerine ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Dr. Frank Quante, EWE Turkey Holding olarak, Türkiye enerji piyasasında yaklaşık 10 yıldır başarıyla faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi. Grubun günden güne büyüdüğünü belirten Quante, Türk enerji piyasasında kalıcı ve güvenilir bir oyuncu olmaya devam edeceklerini söyledi.

Dr. Quante şöyle konuştu; “EWE, geleceğe yönelik çözümler geliştiren, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri ile enerji sektörünü entegre ederek sektörde kalite standartlarını belirleyen bir geçmişe sahip. Almanya’da hali hazırda kullanılan yeni teknolojileri kullanarak ve yeni teknolojilere yatırım yaparak Türkiye’de de bu stratejiyi izlemeye devam edeceğiz. EWE Türkiye Grubu şebeke genişletme çalışmaları, elektrik perakende pazarı ve enerji verimliliği alanlarına odaklanmaya devam edecek. Yakın zaman önce Bursa’da İznik ve Kayseri’de Develi ilçelerine gaz vermeye başladık ve çevre ilçeleri doğal gaz şebekesine kavuşturma çalışmalarımız devam ediyor. Başka projeler geliştirmekte EPDK’nın desteğine güveniyoruz.”

Ayrıca EWE Grubu olarak elektrikte de sektörün liberalleşmesini desteklediklerini söyleyen Dr. Quante, liberalleşmeyle mesken ve ticari müşterilerin liberalleşmeden fayda sağlayacağını belirtirken “Türkiye enerji verimliliğinde büyük bir potansiyele sahip. EWE Türkiye olarak başarılı projelere imza atıyoruz ve sektördeki gelişmelerin hızlanmasını bekliyoruz” diye ekledi.

EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs
Almanya bakış açısıyla yorum yaparak “Türkiye özellikle verimli şebeke yönetimi, enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerji sistemlerinin şebekelere entegre edilmesi konusunda çok büyük deneyime sahip EWE gibi şirketlere çok büyük fırsatlar sunmakta. Almanya’daki şebekelerimizin beslenmesinde yenilenebilir enerjinin payı % 75. Bu konudaki deneyimimiz rüzgar ve güneş enerjisinde inanılmaz bir potansiyele sahip Türkiye için çok kritik bir öneme sahip.”
EPDK’nın Ankara’daki binasında gerçekleşen görüşmede ayrıca Almanya ve Türkiye arasındaki know how aktarımı ve enerji sektörünün güncel konuları değerlendirildi.
 

 

Bu haber 3422 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.