Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Quante: ‘‘Yenilenebilir enerjide önemli bir büyüme için elektrik şebekesinin hazırlanması ön koşul’’

Güncelleme :13.10.2016

9-13 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’ne, EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante de konuşmacı olarak katıldı. Quante, 80’den fazla ülkeden katılımcıları ağırlayan ve 4 gün süren kongrede, EWE’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji hakkındaki deneyimlerini paylaştı.

 

9-13 Ekim tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın ev sahipliğinde düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konuları gündeme geldi. Enerji sektörünün önde gelen temsilcilerinden EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante kongrenin ilk gününde yenilenebilir enerji konulu bir panele katıldı. Quante, kongrede küresel enerji politikaları ve yenilenebilir enerji hakkında bilgiler paylaştı.

“2015, yenilenebilir enerji yılı oldu”
Dr. Frank Quante, konuşmasında yenilenebilir enerji teknolojilerinin, maliyetlerde yaşanan düşüşlere bağlı olarak, artık daha uygulanabilir hale geldiğini vurguladı. EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante şöyle konuştu: “Özellikle enerji sektörünün dışında sıkıntılar devam etse de bugüne kadar görülen en büyük küresel kapasite eklemelerinin yaşandığı 2015 yılı, yenilenebilir enerji açısından olağanüstü bir sene oldu. 2015 sonu itibariyle, en az 146 ülke bir enerji verimliliği politikasını yasalaştırdı ve en az 128 ülke bir ya da daha fazla enerji verimliliği hedefi belirledi. 2015 yılı içerisinde küresel fosil yakıt fiyatlarında çarpıcı bir düşüş yaşandı. Aynı senede; enerji depolamasına verilen önemde ciddi bir artış yaşandı ve küresel toplumu bir araya getiren Paris’te imzalanan tarihi iklim sözleşmesi dâhil olmak üzere, yenilenebilir enerji üzerinde etkisi olan çeşitli gelişmelere sahne oldu. Teknolojik ilerlemeler, daha iyi kaynaklarla yeni pazarlara genişleme ve finansman koşullarında yaşanan iyileşmeler 2015’te maliyetleri düşürmeye devam etti. Enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji arasındaki sinerjiyi desteklemeyi amaçlayan politikaların tüm dünyada geliştirilmesi ile yenilenebilir enerjideki büyüme artarak devam edecektir.” dedi.

Enerji verimliliğinde dijital dönüşüm

EWE, Almanya’da 1,3 milyon müşterisine elektrik sağlamakta ve 2.900 rüzgar tribünü ile elektrik şebekesini beslemektedir. Kuzeybatı Almanya’da EWE’nin hizmet bölgesinde enerjinin ortalama %75’i başlıca rüzgâr enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan üretilmektedir. EWE’nin liderliğini yaptığı Enera Projesi’nin amacı, dijital enerji dönüşümü için yeni teknolojilerin kullanımını kanıtlamak, BT ve iletişim araçlarının kullanılması suretiyle enerji şebekesinin, pazarların ve verilerin entegrasyonunu optimize etmektir. Ayrıca, Enera Projesi ile EWE’nin ve Almanya’nın yeni teknolojilerinin, yeni pazar mekanizmalarının, daha tutarlı ve şeffaf bir enerji bilgi sistemini bünyesinde barındıran akıllı bir şebekeye geçişinin hızlandırılması amaçlanmaktadır. Bu inovasyonlar, kısmen küçük çaplı, yerel yenilenebilir enerji kaynaklarının daha geniş kapsamlı bir şebekeyle entegrasyonunu artıracaktır.

Dr. Frank Quante konuşmasına, iletim kapasitesi ne olursa olsun, enerjinin mümkün olan en verimli şekilde kullanılması gerektiği sözleriyle devam etti. Dr. Frank Quante, “200 milyon Euro’luk AR-GE projesi, farklı sektörlerden 70 şirket tarafından oluşturulan bir konsorsiyum tarafından yönetiliyor. Bu da yenilenebilir enerjinin şebekedeki payının artmasının getirdiği karmaşıklığı gösteriyor. EWE olarak yenilenebilir enerjinin artışının yerel ve bölgesel optimizasyonlar gerektirdiğini tecrübe ettik. Klasik fosil kaynak bazlı enerji üretiminde şebeke merkezden ve yukarıdan aşağıya doğru yönetilirken, yenilenebilir enerji yerel olarak ve aşağıdan yukarıya yönetiliyor. Yenilenebilir enerjinin artışını isteyen Türkiye’de şebeke yönetiminin çok önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. EWE Turkey Holding olarak doğal gaz dağıtım, enerji ticareti ve satışı, enerji hizmetleri ve telekomünikasyon alanlarında yatırımlarımız var ve bu konulardaki bilgi ve deneyimlerimizi de Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyarız.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

Bu haber 3455 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.