Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Tekser A.Ş., 2017 yılı bayi toplantısını Çeşme’de gerçekleştirdi

Güncelleme :23.03.2017

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 33 bayisi ile İzmir-Çeşme’de 2017 yılı bayi toplantısını gerçekleştiren Tekser’in 2 gün boyunca çok yoğun geçen bayi toplantısında birçok konunun yanında ağırlıklı olarak emniyet kuralları üzerinde duruldu.  

  

 Tekser Akaryakıt, 2017 yılı bayi toplantısını 23- 26 Şubat tarihleri arasında  İzmir- Çeşme Radisson BLU Otel’de gerçekleştirdi. Türkiye genelinde bulunan 33 Tekser bayisinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda ağırlıklı olarak Tekser’in mevcut ve yeni ürünleri, bayilerden beklentileri, bayilerin yaşadığı sorunlar, SEÇ-G alanında uyulması gereken kurallar ve bu alanda Tekser’in SEÇ-G politikası, LPG-CNG alanındaki çalışmalar, otomasyon alanında yapılan çalışmalar, bayilerin performansları gibi birçok konu görüşüldü.  Tekser’in bayi toplantısında bu sene bir ilk de yaşanarak akaryakıt dağıtım şirketi temsilcileri de bayi toplantısında hazır bulundu. Bayi toplantısına katılan BP’den Ensar Nurlu ve Opet’ten Arda Atalık'ın çeşitli konularda bilgilerini bayilerle paylaşmaları, bayilerden beklentilerini dile getirmeleri toplantıya katılan bayiler üzerinde oldukça etkili oldu. Christ araç yıkama makinaları ile ilgili Christ’in Bölge Müdürü Bekir Aydemir de bayilerle fikir alış-verişinde bulunup, satış geliştirme konusunda üzerlerine düşen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.   

    Tekser’in 2017 yılı bayi toplantısı ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tekser A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ata ALTUN, 2017 yılı bayi toplantısını ağırlıkla olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu ortam içerisinde Emniyet Kuralları üzerine kurguladıklarını belirtti. Türkiye’nin gerçekten hak ettiği şekilde istasyonlara kavuşması için ilk önce elemanların iyi olması gerektiğinin altını çizen Altun, bundan dolayı bu seneki bayi toplantımıza birçok dağıtım şirketinin SEÇ-G uzmanını da davet ederek onların da verdiği bilgilerle elemanlarımızı daha teknik, daha emniyetli, insana ve çevreye duyarlı bir şekilde eğitilmelerini ön gördük. Bizim için son derece başarılı bir toplantı oldu diye düşünüyorum. Mevcut krizler içerisinde arkadaşlarımızın daha motive olması için bayi toplantımızda yapılması gerekenleri tartıştık. Sanıyorum bunda da başarılı olduk. Gerçekleştirdiğimiz bayi toplantımız ve bu toplantımızın sonunda gerçekleştirdiğimiz gala gecemizle bayilerimizin motivasyonlarını daha da arttırarak bundan sonra çok daha aktif ve başarılı bir şekilde çalışacaklarına inanıyorum. Genel Müdürümüz Fatih Fincan ile birlikte yardımcıları Kemal Kolik  ve Ufuk Harmanbaşı’nın da destekleriyle bu sene çok daha proaktif bir çalışma içerisinde olmayı planladık. Tekser bilindiği gibi artık sadece akaryakıt pompası satan bir firma değil, inşaat başta olmak üzere birçok konuda faaliyet göstermekte ve mevcut işlerini çeşitlendirmektedir.
    
    Tekser Akaryakıt fırçalı yıkamalar üzerinde iddialı,  Emniyet ve Çevre gibi konularda duyarlı, imalat konusunda çalışkan, AR-GE alanında yenilikçi konumunu mevcut çalışmalarıyla daha da güçlendirmektedir diyen Altun, bu alanlarda bayilerimize yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdik. Tekser’in sadece akaryakıt istasyonu yapan bir firma olmadığını, sektörde her türlü teknik konuda da hazır olduğunu bayilerimize anlattık. Bayilerimizin yapacakları bütün çalışmalarda yanlarında olduğumuzu, yapacakları bütün çalışmaları bizimle paylaşmalarını, bizim çalışmalarımıza destek olmalarını istedik. Bayilerimizle iletişimimizi daha da güçlendirmek için bir haberleşme ağı kurduk. Bu ağ sayesinde bayilerimizle çok daha sıkı bir çalışma içerinde olacağız.

       Bayilerimizin şirketimize katkılarının minimum %30 olması gerekir

    Tekser bayilerinin toplam satışları içindeki payının %19 civarında olduğunu belirten Altun, toplam satışlarımız içinde bayi satışlarının çok daha yüksek olması gerekirdi. 2016’da yaşanan ve halen etkileri devam eden ekonomik krizden bayilerimiz çok fazla etkilendi. Maalesef serbest piyasadan gelen veya bizlerden ayrılmış olan çantacı tabir edilen bir çok insanın, sahada standart dışı işler yapması bayilerimizin ve bizlerin verimliliğini azaltmaktadır. Bizler TSE ve Sanayi Bakanlığı’nda bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda gerekli tedbirlerin alınması ile sektörümüzde yaşanan çantacı sorununun daha da azalmasını bekliyoruz. 2017’nin 2016’ya göre çok daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Hedefimiz bayilerimizin şirketimize katkılarının minimum %30 olması yönündedir. Bayilerimizin Tekser’e katkısının %19 olduğu gözükmekle birlikte bayilerin şirketimize getirdikleri işleri de katarsak bize katkıları aslında daha da yüksektir. Bizler de bayilerimize hak edişlerini vererek onların cirolarını arttırıyoruz. %19 sadece satışlarla ilgili bir orandır. Bayilerimizin hizmet alanındaki çalışmalarda şirketimize katkıları çok daha fazladır. Büyük olmak demek birlikteliği gerektirir. Amacımız da zaten bu birlikteliği en üst seviyeye taşımaktır. 2 gün boyunca yaptığımız toplantılarda emniyet, birliktelik ve sadakati vurguladık. Tüm bunların sağlanması ile başarı da zaten kendiliğinden gelecektir. 40 yıllık sektör tecrübemiz bize hep bunu göstermiştir. Yeter ki gerekli olan motivasyonu sağlayalım. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların azalmasıyla verimliliğimizin çok daha fazla artacağını düşünüyorum.

    2017’den itibaren Tekser’in grafiği çok hızlı bir şekilde yükselecek
 
    Tekser’in Türkiye genelinde 33 bayisinin bulunduğunu söyleyen Altun, bu sayı Türkiye’de verilmesi gereken servis için yeterli seviyede bir rakamdır. Aynı zamanda merkezimizde 22 mühendisle oluşturduğumuz bir ekibimiz bulunuyor. 33 bayimize merkezimizden gerekli destekleri vererek satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Tekser’in sahip olduğu çok kaliteli ürünlerin piyasada hak ettiği yeri alması en büyük amaçlarımızdan birisidir. Bugünkü kadromuz da bunu sağlayacak güçtedir. Bütün faaliyetlerimizi birçok dala yaydık. Eskiden toplam gelirlerimiz içinde pompa gelirlerimizin payı %80’lerde iken bugün birçok alanda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz sayesinde Tekser’in toplam gelirleri içinde pompanın aldığı pay %30-40’lara geriledi. Bunu diğer alanlarda gerçekleştirdiğimiz çeşitlendirmelerimiz sayesinde elde ettik. 2017 yılından itibaren Tekser’in grafiğinin çok hızlı bir şekilde yükseldiğini göreceğiz. Tekser akaryakıt sektörünün kurduğu bir şirkettir. Tekser bu servisleri yaratan ve sahip olduğu bilgi birikimini en iyi şekilde değerlendirebilecek kadroya sahip bir şirkettir. Bütün elemanlarımız da bu bilgilerle donatılmaktadır. Gittikçe çok daha iyi yerlere geleceğiz. Bu büyümeyi de bayilerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Yurt dışında da bayiliklerimiz oluşmaya başladı. Yurtdışı piyasalarda da daha fazla yer almak istediğimizden önümüzdeki süreçte yurtdışı faaliyetlerimizi de arttırmayı hedefliyoruz. Yurtdışı ile ilgili ayrı bir ekip kurduk. Tüm bu çalışmalarımızdan dolayı şirketimizin geleceğini çok parlak görüyorum.

       
    2016 yılını kaybedilmiş bir yıl olarak değerlendiriyorum diyen Altun, 2016’da ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan birçok olay yılın iyi geçmemesine neden olmuştur. Güneydoğumuzda yaşanan olaylar, ülkemizin gerçekleri, darbe girişimi gibi sorunlardan dolayı firmalar gerekli yatırımlardan kaçındı ve bu da sektörümüzün zor bir yıl geçirmesine neden oldu. Şirketlerin bakış açısı, TSE’nin denetim hızını artırması, kalitenin ön plana çıkması ve gerçekten bu işi hak edenlerin yapması, Çevre Bakanlığı’nın yeni çıkaracağı maddelerin yürürlüğe konması bizim gibi şirketlerin daha pro aktif bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
 
    Bugün sektörün en büyük sorununun denetim sorunu olduğunu açıklayan Altun, denetimin yeterli olmadığı bir yerde her türlü çantacı diye tabir ettiğimiz illegal çalışmalar olabilmektedir. Bunları ortadan kaldırmak ancak bizim, derneklerin ve bakanlığımızın birlikte çözebileceği bir konudur. Yaptığımız çalışmalarda TSE ile bilgi alışverişini sürekli yeniliyoruz. Yeni belgelendirmeler  konusunda çalışmalarımız olacak. Bunları tamamladığımız zaman illegal çalışmaların tamamı da ortadan kalkmış olacaktır dedi.
              
   Ürün ve hizmet çeşitliliğini arttırıyoruz
         
    Son 2-3 yıldır ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması yönünde çok yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten Tekser Genel Müdürü Fatih Fincan, piyasada müşterilerin talepleri noktasında cevapsız kalacağımız bir konu olmasın diye son 2-3 yıldır ürün ve hizmet çeşitliliğini artırma yönünde çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Hem ürün çeşitliliği hem de hizmet çeşitliliği alanındaki çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Son 5 yıla baktığımızda işlerin daha çok perakende pazarına döndüğü günümüzde bayi cirolarının tabi ki daha fazla olmasını arzu ederdik. Burada konuya tek taraflı bakmamak lazım. Bayiler açısında da özellikle sahadaki yasal yükümlülükler çerçevesinde denetimlerin azlığından ve eline çantasını alanın piyasada iş yapabilmesi konusu ciddi anlamda bayilerin iş ve ciro kaybına sebebiyet vermekte. Özellikle sahada yönetmeliklere uymayan, kalite anlamında Türkiye standartlarına uygun olmayan ürünlerin rahatlıkla kullanılabilmesi Tekser gibi işini doğru, düzgün, yönetmeliklere, kurallara ve kanunlara uygun olarak yapmaya çalışan bir bayi teşkilatına sahip bir firma için tabi ki haksız rekabet durumu söz konusu oluşturuyor. Bu anlamda da bayilerimizi bir nebze anlamamız gerekiyor. Fakat yine de özellikle işlerin perakende pazarda olduğu son dönemlerde bayilerimizin cirolarımıza çok daha fazla katkıda bulunmasını arzu ederiz. Tabi burada bize düşen görevler de var. İkili ilişkilerimizin çok daha iyi olması, bayilerimize çok daha yakın olmamız, interaktif ilişkilerin had safhada olması bayi kanalındaki ciroların artmasına önemli katkı sağlayacaktır.


    Tekser’de 6 yıldır çalıştığını ve bulunduğu 6 yıl boyunca bütün bayilerin bayi toplantısına katıldığını açıklayan Fincan, bu bir Tekser geleneğidir. Bir bayi gerçekleştirilecek olan bayi toplantısına katılmayacaksa o bayinin bayi olarak kalmasının da bir anlamı yoktur. Bayi toplantımız senede bir kere bütün bayilerimizin bir araya gelip Tekser Ailesi kimliğini ön plana çıkardığımız yegane bir imkandır. Tüm bayilerimizin de böyle bir imkanı çok aksi bir durum olmadıkça kaçırmaması gerekir.  Bayi toplantımız senede bir kez yaptığımız geleneksel bir organizasyondur. Bu seneki organizasyonumuzda bazı yenilikler de oldu. Bu sene ilk defa akaryakıt dağıtım firmalarından yetkililer de katıldı. Bu bizim için çok önemli bir gelişmedir. Bayilerimize dağıtım şirketi yetkililerinin mesajlarını direk iletebilmeleri çok önemli bir imkandır. Dağıtım şirketi yetkililerinin toplantımıza katılması, bayilerimizin özellikle SEÇ-G ve kalite konularının ne kadar ciddi olduğunu anlamasına vesile olmuştur. Eğer siz Tekser’seniz, işinizi doğru yapıyorsanız, Tekser gibi bir organizasyonunuz varsa bu kurallara uymak zorundasınız. Çünkü bizim klasmanımız, bizim kategorimiz hiçbir zaman günü kurtarmak adına davranan firmalarla aynı olmamıştır. 21 yıllık kültürümüz de bunun gereğidir dedi.

 

Bu haber 4059 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.