Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın kazananı Ceren Çelik oldu!

Güncelleme :30.09.2017

 Zorlu Holding’in bu yıl ikincisini düzenlediği Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın kazananları açıklandı. 25 Eylül’deki değerlendirme toplantısının ardından bu yıl Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenmeye hak kazanan oyun, Ceren Çelik’in ‘Hayal Çalan Cadı’ adlı eseri oldu. 

 

Tüm faaliyetlerinde toplum için ortak bir değer ve fayda yaratmayı kendine misyon edinen Zorlu Holding, Bir Hayal Bir Oyun Yarışması ile çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye davet ediyor. Bu yıl ikinci kez düzenlenen, öğrencilerin kendi yazdıkları özgün hikâyeleri ile katıldığı Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda dereceye giren ilk üç hikâye belli oldu. Jüri üyelerinin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısının ardından, Ceren Çelik, Hayal Çalan Cadı adlı hikâyesi ile birinci olarak 10 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. En İyi Dostum Fare adlı hikâyesi ile ikinci olan Öykü Çakır, 5 bin TL ve Kendi Kendine Dünyası adlı hikâyesi ile üçüncü olan Kayra Balıtatlı ise 3 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

 Gerçekleştirilen jüri toplantısında hikâyeler tek tek değerlendirilirken, çocukların geniş hayal güçleri çerçevesinde birbirinden farklı hikâyelere imza attığı görüldü. Değerlendirilen hikâyelerde teknolojinin vazgeçilmez bir unsur olması ve hayallerin teknoloji ile evrilmesi üzerinden temaların oluşması dikkatlerden kaçmadı. 

 “Birinci olan ‘Hayal Çalan Cadı’ Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek”

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda birinci olan Hayal Çalan Cadı adlı eser, tiyatro oyununa dönüştürülerek Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

 Dereceye giren 10 eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren ilk 3 esere verilen para ödülünün yanı sıra jüri değerlendirmesi sırasında ilk 10’da yer alan hikâyenin sahipleri “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılma hakkı elde etti. Çocuklar, “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi” ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler. İlk 10 hikâye ayrıca geçen yıl olduğu gibi bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde izleyicilere armağan edilecek.

 Jüri değerli isimlerden oluşuyor

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın jüri ekibinde,  ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula, yönetmen, oyuncu ve yazar Şahika Tekand, dramaturg Selen Korad Birkiye, çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, yazar ve senarist Can Yılmaz, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat, yönetmen ve senarist İlksen Başarır, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.

 

 

Bu haber 2771 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.