Haber Ekonomi

Haberler > LPG Başlıkları

Enerya’nın SAP ile Yaptığı İş Birliği Doğal Gaz Acil İhbarlarında Yüzde 93 Hız Kazandırdı

Güncelleme :31.10.2017

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP ve Türkiye’nin en büyük 2. özel doğal gaz dağıtım şirketi Enerya, enerji ve doğal gaz sektöründe iş gücü yönetimi alanında öncü bir projeye imza attı. “WFM Mobil Çözüm Projesi” olarak içerisinde SCADA ve GIS gibi önemli entegrasyonları barındıran geniş çaplı proje 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Projenin hayata geçirilmesiyle Enerya’nın Acil 187 çağrılarının analizi, ihbar oluşturma, ihbar noktası tespiti ve sektör vanasının kapatılmasını gerektiren boru hasarları gibi hayati önem arz eden konularda yüzde 93’ün üzerinde hız kazandığı açıklandı.

 

SAP, Türkiye’de doğal gaz sektöründeki en eski iş ortaklarından Enerya ile işbirliğini genişleterek yeni bir projeye daha imza attı. Bu yıl 22.si gerçekleşen SAP Forum İstanbul kapsamında düzenlenen bir basın toplantısıyla sonuçları duyurulan WFM (İş Gücü Yönetimi ) Projesi’nde SAP’nin SAP Syclo Work Manager çözümü Enerya sistemlerine entegre edildi. BTC Bilişim Hizmetleri ile iş birliği içinde 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan proje ile Enerya’nın saha iş gücü yönetimi için SAP Syclo Work Manager’la hem saha ve periyodik bakımları hem de açma/kesme gibi doğal gaz sektöründeki saha çalışanlarının neredeyse tüm operasyonlarında dijital dönüşümü gerçekleştirildi. Bu dönüşümle ciddi bir verimlilik artışı ve iş gücü tasarrufu sağlandı.

SAP ve Enerya’nın ortaklıklarını genişletmesini değerlendiren SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Artık tüm sektörler dijital inovasyon üzerine odaklanmış durumda. Özellikle doğal gaz sektörüne baktığımızda acil operasyonlarda hız, verimlilik ve kalite hayati önem arz ediyor. Enerya ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında SAP Syclo Work Manager çözümümüz ile olası risklerin asgariye indirilmesi gibi önemli bir hedefle birlikte operasyonel verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılmasına katkıda bulunduğumuz için gururlu ve mutluyuz. Bugün yaşadığımız dijital devrimin hedefi insan hayatına dokunmak ve iyileştirmek. Modern dünyada teknoloji ile insanları, süreçleri ve nesneleri akıllı bir biçimde birleştirme şansına sahibiz. Bu proje de Enerya çalışanları, iş ağları ve SAP Syclo Work Manager çözümü ile teknolojinin gücünü bir araya getirerek, dijital dönüşümün şirketlere, sektörlere ve de ülke ekonomisine kattığı değeri bir kez daha gözler önüne seriyor. SAP Türkiye olarak; enerji sektörüne örnek olacak bu proje ve benzerlerini diğer sektör oyuncularıyla da hayata geçirmeyi umuyor; sektörün güvenli, verimli ve kesintisiz hizmet sağlamasına katkıda bulunmayı arzu ediyoruz.” dedi.

STFA Enerji Grup Başkanı ve Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun ise şunları söyledi; “İnsan ve diğer canlıların sağlığı ve can güvenliği bizim tek vazgeçilmezimizdir. Bu farkındalık ve anlayışla WFM Projesi ile tüm abonelerimizin can güvenliğine yatırım yaptık. Acil durumlara ilişkin süreçleri ve sistemi iyileştirerek, sistemi insani hatalardan arındırarak hata payını ve müdahale etme süresini neredeyse sıfıra indirdik. Sahadaki operasyonel gücümüzü teknolojiyle buluşturup dijitalleştirerek hızlı, verimli, nokta atışı, hatasız bir süreç oluşturduk.


SAP ile gerçekleştirdiğimiz projenin bizler için iki önemli nedeni mevcut. İlk önceliğimiz insan sağlığı. SAP Syclo Work Manager sayesinde kaza riskleri azaldı. İkinci olarak da personelimize operasyonel anlamda çok ciddi bir destek sağladık. Projenin hayata geçirilmesinin ardından yaptığımız analizlerde ihbar oluşturma, ihbar noktası tespiti ve sektör vanasının kapatılmasını gerektiren boru hasarları gibi hayati önem arz eden konularda ortalama %93’ün üzerinde hız kazandığımızı gözlemledik. Arızalı bölgeye en yakın ekibin hızlı müdahalesi yaklaşık 90 saniyelerden 5 saniyeye düştü. Ayrıca ihbar yerinin tespiti de 60 saniyeden 2 saniyeye indi. Personellerimizin üzerindeki iş yükünün ve risklerin azalmasını sağlayarak personel memnuniyeti, teknoloji ile hizmet kalitemizi artırarak müşteri memnuniyeti sağladık. Alarm yönetimi ile gaz arzı güvenliğine katkı sağladık.”

Doğal Gaz Sektöründe Öncü Olacak Proje


Enerya, WFM projesi ile 187 Acil operasyonunu SAP Syclo Work Manager ile dijitalleştirdi. Projenin hayata geçirilmesiyle çok yüksek hacimde veri bulunduran SAP, GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi-Geographical Information Systems),ve SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition- Merkezi Denetleme, Kontrol ve Veri Toplama) sistemlerindeki ana verilerin senkronizasyonu ile sistem performansları ve iletişimleri efektif hale getirildi. Ekiplerin ve ihbarların etkin yönetimi ile operasyonel maliyetler azaldı. Eksik malzeme kontrolü ve ramak kala olay bildirimi ile iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine katkı sağlandı. Acil operasyonda görevli ekiplerin operasyonel yetkinlikleri teknoloji ile desteklenerek, oluşabilecek hayati ve hukuki riskler asgariye indirildi. Personelin üzerindeki iş yükü ve risklerin azalması sağlanarak personel memnuniyeti; hizmet kalitesi artırılarak da müşteri memnuniyeti sağlandı.

Bu haber 2441 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde yeni dönem... 16.04.2021
Aygaz Otogaz ve Yapı Kredi’den Dev Kampanya... 16.04.2021
Yapı Kredi Müşterileri OPET’te Kazanıyor... 16.04.2021
PÜİS Başkanı Okumuş: "Yeni Kanun Teklifi'nin Kabul Edilip Yasalaşacağına İnanıyorum"... 16.04.2021
Tekser, Teknik Çözümleriyle Buhar Geri Dönüşüm Sistemlerine Hazır... 15.04.2021
Yıldız Teknik Üniversitesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası Aldı... 15.04.2021
Bergiz Grup tüm şantiyelerinin yakıt ikmal süreçlerini Turpak ile her yerden anlık olarak izliyor... 15.04.2021
Pandemi, temiz enerji talebini artırdı... 15.04.2021
Ford Trucks pazara umutla bakıyor, 2021’de rekor hedefliyor ... 15.04.2021
Continental sıfır emisyonlu mobilite yolunda... 15.04.2021
BEDAŞ Müşteri Operasyon Merkezleri 08.00-17.00 Arası Hizmet Verecek ... 15.04.2021
TOTAL Yakıtmatik, M Oil İstasyonlarıyla artık tüm Türkiye’de hizmet veriyor... 15.04.2021
UND, Ticaret ve Lojistiğin Nabzını Sınır Kapılarında Tutacak... 15.04.2021
Uzmanlar Avrupa'da LNG ve boru gazı rekabetinin süreceğini öngörüyor... 15.04.2021
Mercedes-Benz, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü Kutluyor... 15.04.2021
Shell, petrol üretiminde yıllık % 5 düşüş planlıyor... 15.04.2021
Anadolu Isuzu NPR 10 ile Bodrum yollarında... 15.04.2021
Bakan Dönmez: Kamu kurumlarımız maliyetlerini kendi tasarruflarıyla karşılayacak... 15.04.2021
İzmir Temiz Enerji Merkezi Olma Yolunda Bir Adım Daha Atıyor... 15.04.2021
Enerji Pastasında Güneşin Payı Büyüyor... 15.04.2021
Mercedes-EQ markasının lüks sınıftaki ilk elektrikli otomobili EQS tanıtıldı... 15.04.2021
Taysad’dan Tırsan’a Hem Patent Hem İhracat Ödülü ... 15.04.2021
Petrol Ofisi’nden LPG’li araçlara yönelik Türkiye’nin ilk ve tek Filo Yönetim Sistemi: LPG Pass... 15.04.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.