Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Kullanılmış Yağ Analizi Programı’: Verimliliği en zorlu koşullarda bile ortaya çıkarabilir

Güncelleme :06.03.2018

 ExxonMobil Saha Danışmanı Süleyman Onur Çağlayan ‘ExxonMobil’in yeni Mobil ServSM Yağ Analizi (MSLA) gibi yeni nesil kullanılmış yağ analiz programları, ekipmanların plansız duruşlarının önlenmesine yardım ederek maden sahası işletmecilerine avantaj sağlayabilir.’
‘Makinelere yönelik bir kan testi’ olarak tanımlanan yağ analiz programı; ekipmanların güvenilirliğini artırarak; oluşabilecek kir, tortu, aşınma gibi potansiyel sorunların tespit edilmesinde yardımcı olabilir.
 

Madencilik ekipmanları genellikle zorlu koşullara sahip arazilerde çalıştırılır. Bu da aşırı yıpranma ve aşınmaya yol açar. Ekipmanlar beklenmedik bir şekilde arıza yaptığında, işletmeciler masraflı tamir işlemleri ve verimlilik kaybının yanı sıra personelin artan yaralanma riskiyle de karşı karşıya kalabilir.


Yüksek performanslı yağlayıcılar, finansal zararların ve güvenlik risklerinin azalmasını sağlamak üzere madencilik ekipmanlarının tutarlı bir şekilde korunmasında ve performans göstermesinde önemli bir rol oynayabilir. Ancak; sürekli olarak çimento, maden ve kömür tozuna, aşırı sıcaklıklara ve ağır yüklere maruz kalmaları nedeniyle, bu pahalı sistemlerin yağlanması sırasında büyük zorluklar ortaya çıkabilir.


ExxonMobil’in yeni Mobil ServSM Yağ Analizi (MSLA) gibi yeni nesil kullanılmış yağ analiz programları, maden sahası işletmecilerinin hem sabit hem de mobil ekipmanlarının plansız duruşlarının önlemesine olumlu etki ederek büyük avantaj sağlayabilir.

Makineniz için sağlık kontrolü


Kullanılmış yağ analizi “makinelere yönelik bir kan testi” olarak tanımlanabilir. Bu analiz; kullanılan yağların durumu ve performansı hakkında bilgi verebilir.Ortaya çıkan bilgiler, kir, tortu ve aşınma oluşumları gibi potansiyel problemleri tespit ederek kullanıcıların ekipman güvenilirliğini artırmalarına yardımcı olabilir.


Tüm yağ analizi hizmetleri aynı değildir. Örneğin, ExxonMobil'in Mobil ServTM Yağ Analizi Programı; mobil uygulama, tara ve kullan (scan-and-go) ve esnek analiz kabiliyeti gibi özellikler sunarak kestirimci bakım uygulamalarını yeni bir düzeye taşır[1]. Bunların tamamı; hızlı, kullanışlı ve kolay kullanımlı bir platform sağlamak üzere tasarlanmıştır.


ExxonMobil'in önceki yağ analiz programı SignumSM Oil Analysis'in temel özellikleri üzerine inşa edilen program, etiketlere olan ihtiyacı ve evrakların elle doldurulmasını ortadan kaldıran QR kodlu şişeler kullanıyor. Kullanıcılar, laboratuvara geldiğinde kabın tanımlamasını sağlayan şişedeki QR kodunu taratarak yağ numunesini kolaylıkla kayıt altına alabiliyor.
Sonuçlara ve özel ekipman tavsiyelerine, bulut tabanlı bir uygulama kullanarak akıllı telefonlar ve tabletler başta olmak üzere birçok cihaz aracılığıyla erişilebiliyor. Bu, uzak yerlerdeki yağ performansının merkezi olarak takip edilebileceği anlamına da geliyor.


Kullanıcılar; motorlar, hidrolik sistemler ve dişlilere yönelik olanlar dahil mevcut 25 test arasından kendi özel ihtiyaçlarına yönelik doğru test paketini seçebilir. Rutin bir şekilde uygulanmaları halinde bu testler, operatörlerin yağlama trendlerini takip etmelerini ve viskozite değişiklikleri gibi anormallikleri tespit etmesini sağlar. Bu bilgiler, daha sonra ExxonMobil'in teknik uzmanlığıyla desteklenen programlı numune alma işlemiyle takip edilerek kullanıcıların önleyici veya düzeltici tedbirler almalarına yardımcı olur. Operatörler de uygulama aracılığıyla yağın performansını birden fazla tesiste aynı markaya veya modele sahip diğer ekipmanlarla karşılaştırabilir.

Deneyimi inovasyonla bir araya getiriyor


ExxonMobil, kullanılmış yağ analizini kestirimci bakımda önemli bir araç olarak desteklemek üzere Orijinal Ekipman Üreticileriyle (OEM'ler) yakın bir işbirliği içerisindedir. Düzgün bir şekilde uygulandığında, aşağıda belirtilen noktalarda yardımcı olarak hem yağlayıcılar hem de ekipman performansı hakkında değerli bilgiler sağlayabilir:
Verimliliği artırma
Plansız duruşları azaltma
Ekipman kullanım süresini uzatma
Yağ tüketimini azaltma
Bu avantajlar; yeni nesil sentetik yağlarla birlikte önemli performans artışı sunabilir ve bunun sonucunda maden sahası işletmecilerinin en zorlu koşullarda bile ekipman verimliliğini sürdürebilmesi ve arıza sürelerini azaltmasına yardımcı olur.

Mobil ServTM Lubricant Analysis hakkında daha fazla bilgi almak veya programa katılmak için lütfen https://mobilserv.mobil.com/en/ adresini ziyaret edin.

Bu haber 5891 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.