Haber Ekonomi

 

Akaryakıt 39 08.03.2021

Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni, Üçüncü Kez Gerçekleşecek
 Türkiye’nin globalleşme yolunda üreten, ülke ekonomisine katma değer sağlayan markaları, 19 Mart 2021 tarihinde “Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni”nde bir araya gelecek. Bu yıl, Değer Zirvesi Komite Başkanı Pınar Erez tarafından üçüncü kez düzenlenecek ödül töreni, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılımıyla gerçekleşecek. 

Akaryakıt 94 08.03.2021

Kadın Çalışanları Tüpraş’a Güç, Türkiye’ye Enerji Katıyor
 Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu:“Faaliyet gösterdiğimiz, ağırlıklı olarak erkek egemen görülen enerji sektöründe eşitlikçi ve kapsayıcı bir iş ortamı oluşturmak hedefiyle hareket ediyoruz. Ne mutlu bize ki, Türkiye’nin enerjisini kadın ve erkek çalışma arkadaşlarımızla beraber üretiyoruz; gücümüzü kadın erkek omuz omuza çalışmaktan alıyoruz. Bizler, hiçbir işin cinsiyeti olmadığını, işlerin ancak uzmanı olabileceğini iyi biliyoruz. Bu ilkelerle hareket eden bir toplumun her alanda kalkınacağına içtenlikle inanıyoruz. Bu inançla, çalışmalarımızı her alanda ‘Eşitlik için Enerjimiz Bitmez’ diyerek sürdürecek, Ülkemizin enerjisini birlikte üretmeye devam edeceğiz.

Akaryakıt 100 08.03.2021

TOTAL’de çalışan kadınlar TWICE Turkey ile güçleniyor
 Total Turkey Pazarlama, kadınların mesleki ve kişisel yaşamlarını güçlendirmek için sürdürdüğü çalışmalarla farkındalık yaratıyor. TOTAL grubunun kadın yönetici oranının ve yönetim komitesinde yer alan kadın sayısının artırılması hedeflerini destekleyen Total Turkey Pazarlama bu kapsamda 2006 yılında kurulan TOTAL Women’s Initiative for Communication and Exchange’in (TWICE) 50’nci yerel ağı oldu.

Akaryakıt 339 07.03.2021

TOBB’dan Akaryakıt Bayilerine Yönelik Sıfır Atık Eğitimi
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), akaryakıt bayilerine yönelik sıfır atık eğitimi düzenleyecek.

Akaryakıt 267 07.03.2021

OPEC +, üretim kesintilerini bir ay daha uzatmayı kabul etti
Yeni üretim şeması yine Rusya ve Kazakistan için üretim artışı muafiyetini içeriyor

Akaryakıt 310 07.03.2021

YASED’den Dünya Kadınlar Gününde Anlamlı Proje: YASED Akademi ile Türkiye’nin İnsan Kaynağına Yatırım
 Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması ve rekabetçiliğinde en önemli unsur olan insan gücüne katkı sağlamak hedefiyle, üniversite öğrencileri için YASED Akademi ile dijital bir eğitim programı başlatıyor. YASED Akademi’nin online eğitim programına katılan öğrenciler YASED üyesi şirketlerin üst düzey yöneticilerinden eğitim ve mentorluk alma fırsatına sahip olacak. 

Akaryakıt 444 06.03.2021

OPET, ‘Kadın Gücü’ Projesi İle Büyük Bir Değişim Yarattı
 OPET, Türkiye’de kadın istihdamının artırılmasına katkıda bulunma hedefiyle 2018’de başlattığı Kadın Gücü Projesi ile köklü bir değişime imza attı. “Mesleğin cinsiyeti yoktur” anlayışı ile erkeklere özgü meslek olarak algılanan akaryakıt satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri gibi pozisyonlarda kadınlara iş olanağı sunan OPET’te projenin başladığı günden bugüne istasyonlardaki kadın çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. Türkiye’nin 73 ilinde kadın akaryakıt satış yetkilisi istihdam eden OPET, pompa başında görev yapan kadın akaryakıt satış yetkilisi sayısını Kadın Gücü projesi ile 27’den 731e yükseltti. OPET’te Kadın Gücü istihdamı sağlayan bayi sayısında ise yüzde 224 artış gerçekleşti.   

Akaryakıt 506 05.03.2021

TOTAL İstasyonları, Deprem Haftası’nda farkındalığa davet ediyor
TOTAL İstasyonları, 1-7 Mart Deprem Haftası’nda, toplumsal sosyal sorumluluk bilinci ile depreme karşı hazırlıklı olmanın öneminin altını çiziyor. 

Akaryakıt 520 05.03.2021

Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, mevcut üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararıyla petrol fiyatlarının nisanda varil başına 70-75 dolara yükselmesi bekleniyor

Akaryakıt 510 05.03.2021

OPEC toplantısı dikkatleri Suudi Arabistan'ın 'liderliğine' çekti
 OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC grubu dün yaptığı toplantıda mevcut üretim kesintilerini 1 ay daha uzatma kararı alırken, uzmanlar bu kararın dışında tutulan Rusya ve Kazakistan toplantının en kazançlı ülkeleri olarak görünseler de çıkan kararla birlikte gözlerin Suudi Arabistan'ın başarılı yönetim politikasına çevrildiğini belirtiyor.

Akaryakıt 524 05.03.2021

Akaryakıt Sektöründe Bir İlk Olan “Shell’de Kadın Enerjisi” Pandemi Döneminde de Hız Kesmeden Devam Ediyor
 Shell’in Türkiye'de 2018 Mart ayında kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla akaryakıt sektöründe bir ilk olarak başlattığı "Shell'de Kadın Enerjisi" ile 3 yılda 3 binden fazla kadına istihdam olanağı sağlandı.  Pandeminin en yoğun yaşandığı Mart ve Aralık ayları arasında dahi 950 kadına istihdam yaratıldı.  Akaryakıt sektörüne ilham veren program, 2023 yılına kadar 5 bin kadın istihdamı hedefine emin adımlarla ilerliyor. Kadın çalışanların olduğu istasyonlarda geçen sene yüzde 3 olan müşteri memnuniyeti yüzde 6 oranına yükseldi. Shell’de Kadın Enerjisi tüm Türkiye’de güçlenerek büyümeye devam ediyor. 

Akaryakıt 494 05.03.2021

TOTAL’den yapacağınız akaryakıt alışverişleriyle Renault aracınız güvende
 TOTAL İstasyonları, Renault MAİS iş birliğiyle “TOTAL Yakıt Garantisi” projesini hayata geçirdi. Proje, Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK çatısı altında farklı sektörlerde hizmet veren TOTAL İstasyonları ve Renault MAİS’i bir araya getiriyor. Bu iş birliği ile Renault’yu tercih eden araç sahipleri, TOTAL İstasyonlarından yapacakları yakıt alışverişleri ile araçlarını yakıt kaynaklı olası arızalara karşı güvence altına alacak ve Club TOTAL üyesi TOTAL İstasyonlarında geçerli 150 TL değerinde yakıt puanı kazanacak.

Akaryakıt 545 04.03.2021

ABD’nin petrol stokları, 1982'den bu yana en büyük haftalık artışı işaret ediyor
Ticari ham petrol stokları 21,6 milyon varillik muazzam yükselişle 1,9 milyon varillik çekiliş beklentisini alt üst etti

Akaryakıt 540 04.03.2021

Küresel sıcaklık artışı yıllık 2 milyar ton emisyon azaltımıyla sınırlandırılabilir
 Küresel ısınmayı 1,5-2 dereceyle sınırlandırmak için emisyonların her yıl yaklaşık 2 milyar ton azaltılması gerektiği tespit edildi.

Akaryakıt 548 04.03.2021

ABD’nin Petaluma şehrinde karbon emisyonunu azaltmak için yeni benzin istasyonu açılması yasaklandı
 ABD’nin California eyaletinin Petaluma şehrinde, karbon emisyonunun azaltılması için yeni benzin istasyonu açılmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

Akaryakıt 640 03.03.2021

Petkim, portföyündeki ürünlerde yaşanan genel fiyat düşüşüne rağmen kârlılığını artırdı
 2020 yılını etkisi altına alan pandemi sürecinde Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünleri üretmeye yoğunlaşan Petkim’in toplam cirosu içinde yurtiçi satışlarının payı yüzde 67’ye ulaştı. Petkim, global piyasalardaki tüm zorluklara ve ürün portföyünde bulunan petrokimya fiyatlarında yaşanan ortalama düşüşe rağmen operasyonel kârlılığını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 21 artırmayı başardı.

Akaryakıt 650 03.03.2021

ExxonMobil, Singapur'da personel sayısını azaltacak
Şirket, Singapur'daki 4.000'den fazla çalışanının yaklaşık% 7'sini temsil edecek şekilde 300 kişiye kadar iş çıkaracak

Akaryakıt 656 03.03.2021

Saudi Aramco’ya göre COVID sonrası petrol sektöründe iş kayıpları olacak
 Sanal CERAWeek panelinde Amin Nasser, Covid-19'un dünya için acımasız gerçekleri ortaya çıkardığını söylüyor.

Akaryakıt 539 03.03.2021

BOTAŞ, çevre duyarlılık çalışmaları sayesinde 10 uluslararası ödül kazandı
 Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), çevre ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla son 2 yılda uluslararası 10 ödül almaya hak kazandı.

Akaryakıt 566 03.03.2021

EPDK’dan bazı akaryakıt şirketlerine fiyat incelemesi
 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin eşel mobil sisteminin devrede olduğu bu dönemde pompa satış fiyatlarında hem benzinde hem de motorinde makul olmayan artışlar olduğunu tespit etti, inceleme başlattı.

Akaryakıt 579 03.03.2021

Tüpraş’tan Modiphal-T ile asfalt ve izolasyon uygulamalarında yenilikçi çözümler
 Asfalt ve izolasyon uygulamalarında yenilikçi çözümler geliştiren Tüpraş, Modiphal-T projesinin modifiye bitüm ürünleriyle müşterilerine; maliyet avantajı, uzun ömürlü kullanım, kaliteli ve yüksek performans sunuyor. Modiphal-T ürünü, Bursa Çevreyolu onarım çalışmaları ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bakım çalışmalarında başarıyla uygulandı.

Akaryakıt 782 02.03.2021

Biyoyakıt enerjisi için okyanusta yosun yetiştiriliyor
Yeni yöntem, daha az çevresel etkiye sahip doğal süreçlere göre 4 kat daha fazla biyokütle verir

Akaryakıt 686 02.03.2021

BOTAŞ'ın petrol ve doğal gaz şebekeleri ASELSAN'a emanet
ASELSAN'ın kritik altyapılar için geliştirdiği sistemler, BOTAŞ petrol ve doğal gaz şebekelerinde yerini almaya başladı.

Akaryakıt 615 02.03.2021

Biyodizel Sektöründen İş Birliği Çağrısı
 Biyodizel üretiminin yan ürünü olan Gliserin’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca  “Öncelikli Ürün Listesi”ne dahil edilmesi ile  zorlu bir dönemden geçen Biyodizel sektörü temsilcilerinden “iş birliği ve dayanışma” çağrısı yapıldı. 

Akaryakıt 589 02.03.2021

Kadoil Marmara Bölge’sindeki yeni yatırımları ile büyüyor
 Kadooğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kadoil, ülke geneline yayılmış geniş bayi ağı ile akaryakıt ve otogaz sektöründe başarılı performansını arttırmaya devam ediyor.

Akaryakıt 612 02.03.2021

SOCAR Türkiye, dijital dönüşümünü hızlandırmak için IBM Hibrit Bulut Çözümlerini seçti
  IBM Cloud Pak for Business Automation, SOCAR Türkiye’nin veri yoğun süreçleri hibrit bulut ortamlarında yapay zekanın gücüyle daha iyi yönetmesine ve otomatikleştirmesine olanak tanıyacak

Akaryakıt 806 01.03.2021

CLUB TOTAL ile avantaj yolculuğuna “Daha Yeni Başlıyoruz”
Türkiye’nin lider akaryakıt markalarından TOTAL İstasyonları, sadakat programı Club TOTAL üzerinden üyelerine, birbirinden özel ayrıcalıklar sunmaya devam ediyor.

Akaryakıt 1053 28.02.2021

Opet Ultramarket alışverişi yıl sonuna kadar kazandırıyor
 Opet, yeni nesil market konsepti Ultramarket’lerde yıl sonuna kadar sürecek iki kampanyaya imza atıyor. Ultramarket’lerden alışveriş yapanlar, seçili kategori alışveriş tutarının yüzde 5’i kadar yakıt puan kazanırken, “Mavi Raf Ay’ın Fırsat Ürünleri” kampanyası ile her ay 50 TL ve üzeri alışverişlerde, o aya özel seçili ürünlerde yüzde 50’ye varan indirimler sunuluyor.

Akaryakıt 653 28.02.2021

Kaçak akaryakıtta yıllık vergi kaybı: 16 milyar lira
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, hazırladığı önergede kaçak akaryakıttaki vergi kaybının 16 milyar lira civarında olduğunu kaydetti.

Akaryakıt 668 28.02.2021

TÜPRAŞ ve Ereğli'de hisseleri bulunan Norveç'in bağımsız fonu Türkiye'ye 812 milyon dolarlık yatırım yaptı
Aralık 2020 sonu itibariyle, fonun dördü enerji olmak üzere 34 farklı Türk firmasında 800 milyar doların üzerinde yatırımları vardı.

Akaryakıt 598 27.02.2021

Çin’in Ar-Ge harcamaları 372 milyar dolara ulaştı
Zhigang, Çin’in araştırma-geliştirmeye (Ar&Ge) dönük harcamalarının 13. Beş Yıllık Plan döneminde (20216-2020) çok hızlı bir şekilde yükselerek 2020 yılında 2,4 trilyon yuana (yaklaşık 372 milyar dolar) ulaştığını söyledi.

Akaryakıt 742 26.02.2021

Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılıkla ilgili ‘Silici -2’ operasyonu düzenlendi
İstanbul merkezli 36 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik "Silici 2" operasyonu düzenlendi.  

Akaryakıt 738 25.02.2021

Petrol fiyatlarındaki son yükseliş tahminlerinin gerçekliği tartışılıyor
ABD merkezli yatırım bankaları, yıl içinde petrol fiyatlarının önemli ölçüde yükseleceğini öngörürken, sektör uzmanları bu tahminlerin gerçekliği konusunu tartışıyor.

Akaryakıt 784 25.02.2021

Petrol ithalatı aralıkta yüzde 22,3 azaldı
 Türkiye geçen yılın aralık ayında en fazla ham petrol ithalatını 490 bin 904 tonla Irak'tan yaparken, bu ülkeyi 460 bin 912 tonla Rusya ve 412 bin 506 tonla Nijerya takip etti Bu dönemde motorin ithalatı yüzde 24,5 düşüşle 612 bin 174 tona geriledi, motorin türleri üretiminde yüzde 13,8 artış görüldü.

Akaryakıt 1047 23.02.2021

Shell, Hırvatistan'da ilk istasyonunu açtı
Yunanistan'da yaklaşık 700 Shell benzin istasyonuna ile petrol dağıtım pazarında lider durumunda bulunan Coral, Hırvatistan’da ilk Shell benzin istasyonunu açtı.

Akaryakıt 1002 23.02.2021

Nayara Energy, Hindistan'daki istasyon sayısını 6.000’e çıkardı
Hindistan’da Rosneft ve Trafigura tarafından desteklenerek büyüyen Nayara Energy, 2024 yılına kadar istasyon sayısını 7.600’e çıkarmayı hedefliyor 

Akaryakıt 995 23.02.2021

Tüpraş Nextremers Programı, 3. Senesinde Yeni Yetenekleri Keşfetmeye Devam Ediyor
 Genç yeteneklere henüz öğrenciyken gerçek bir çalışma ortamı deneyimi sunan Tüpraş Nextremers programı, yeni yetenekleri keşfetmeye ve geleceği Üniversitelilerle birlikte tasarlamaya devam ediyor. Gençlerin kişisel gelişimlerini de destekleyerek profesyonel iş hayatına hazırlanma imkanı sunan Tüpraş Nextremers’a başvurular 5 Şubat- 14 Mart tarihleri arasında devam edecek. Tüpraş Nextremers, geleceği; üniversite öğrencilerinin yetenek, tutku, bilgi birikimi, fikir ve hayallerinden alacağı güçle birlikte tasarlamayı hedefliyor.

Akaryakıt 944 23.02.2021

ABD’de üretimin azalmasıyla petrol fiyatları yükseldi
 Vadeli petrol fiyatları, soğuk hava koşullarının etkisiyle, önde gelen petrol üretim bölgelerinden Teksas'ta üretimin düşmeVadeli petrol fiyatları, soğuk hava koşullarının etkisiyle, önde gelen petrol üretim bölgelerinden Teksas'ta üretimin düşmesinin de etkisiyle yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı 66 doları da aştı.sinin de etkisiyle yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı 66 doları da aştı.

Akaryakıt 1216 22.02.2021

Memur-Sen ve Büro Memur-Sen Üyeleri Aytemiz Vaay ile Yakıtlarını Avantajlı Alıyor
 Aytemiz, geçtiğimiz günlerde Memur Sendikaları Konfederasyonuna bağlı sendikalarla iki önemli anlaşmaya imza attı.

Akaryakıt 1107 22.02.2021

Enerji alanında görüşmeler yapmak için Mısır petrol bakanı İsrail'i ziyaret etti
 Mısır ve İsrail arasında enerji alanında işbirliğini güçlendirmeye dönük çalışmalar doğrultusunda Mısır Petrol Bakanı İsrail’i ziyaret etti. 

Akaryakıt 1241 20.02.2021

'Barbaros Hayrettin Paşa' sismik araştırma gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti
 TPAO tarafından denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılmak üzere satın alınarak 2013 yılında faaliyetlerine başlayan sismik araştırma gemisi "Barbaros Hayrettin Paşa", Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparak İstanbul'a doğru yol aldı.

Akaryakıt 1377 20.02.2021

Rafinerilerde üretilen akaryakıt için 'ÖTV' kararı
Rafineri ve petrokimya tesislerinde üretilen akaryakıtın, üretildiği tesislerde ÖTV'ye tabi olmayan malların imalinde kullanımı ve rafineriler ile petrokimya tesisleri arasındaki tesliminde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarı sıfıra düşürüldü.

Akaryakıt 1251 20.02.2021

ABD Kuzey Akım 2 yaptırımlarında Alman şirketlere yer vermeyecek
 Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 projesinin tamamlanmasını engellemek isteyen ABD yeni yaptırımlara hazırlanıyor. Son raporda yaptırımları ihlal eden firmalar arasında Rus firması yer alırken, bir Alman firmasına yer verilmemesi dikkat çekti.

Akaryakıt 1264 20.02.2021

Akdeniz'de Mısır da petrol arayacak
 Mısır, Akdeniz'i de kapsayan bir alanda petrol ve doğalgaz arayacak. Mısırlı yetkililerin İngiliz şirketle görüştüğü iddia edildi.

Akaryakıt 1483 19.02.2021

Shell, Meksika Körfezi'nde PHI tarafından işletilecek Airbus H160'ı seçti
 Uluslararası enerji grubu Shell, Amerika’nın önde gelen açık deniz operatörü PHI ‘yı açık deniz helikopter desteği için seçti.

Akaryakıt 1574 18.02.2021

OPET, Ultramarket alışverişlerinde 2 farklı kampanya başlattı
OPET, yeni nesil market konsepti Ultramarket alışverişlerinde yıl boyunca devam edecek iki farklı kampanyaya imza attı

Akaryakıt 1553 18.02.2021

Küresel düzeyde benzin ve motorinin ton fiyatı yükseliyor
 Petrol fiyatları artıyor. Brent 65 doları aştı. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de 62 dolara yaklaştı. ABD'de, petrol üretiminin ülkedeki dondurucu soğuklar nedeniyle aksamasının fiyatı artırdığı belirtiliyor. ABD’deki dondurucu soğuklar, Türkiye’de vergi sistemine etkide bulunacak. Küresel düzeyde benzin ve motorinin ton fiyatı da yükseliyor. Bu gelişmeler, akaryakıtta özellikle benzinde (15-20 kuruş düzeyinde) yeni bir zammı gündeme getirdi. Devlet, “eşel mobil” gereğince benzin, motorin ve otogazda zam ihtiyacını, bir süreden bu yana ÖTV’den karşılıyor. Benzinde 38, motorinde 41, otogazda 70 kuruş devletin ÖTV’den alacağı bulunuyor. Yeni zamlarla birlikte devletin ÖTV desteği büyüyecek. Gerek benzinde gerekse de motorinde 50 kuruşu aşacak. 

Akaryakıt 1698 17.02.2021

ENOC, Umm Suqeim'da, ve Dubai Limanı'nda iki yeni deniz istasyonu açtı
Enerji sektörünün Önde gelen oyuncularından birisi olan ENOC, artan yakıt talebini karşılamak için, Umm Suqeim'da ve Dubai Limanı'nda olmak üzere iki yeni deniz istasyonu açtı.

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.