Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter     06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Akaryakıt 11 28.01.2022

Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü
 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la yapılan görüşmede bilgilendirme yapan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, mevcut bayi marjları için öncelikle acil bir iyileştirme yapılarak, marjın maliyetleri karşılayabilecek bir seviyeye taşınmasını, sonrasında ise maktu olarak belirlenen marj sistemi yerine yüzdesel orana dönülerek marjların enflasyona endekslenip korunması yönündeki taleplerini dile getirdi.

Elektrik 14 28.01.2022

Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı
Schneider Electric, artan iklim krizi baskısı ile mücadelede kritik önem taşıyan akıllı, çift yönlü şebekeler için alanında öncü çözümlerini endüstri ile paylaştı. 

Elektrik 15 28.01.2022

SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor
  Akkök Holding’in enerji grup şirketleri tarafından yürütülen Kadın Enerjisi projesinin “Next” etabında başvuru süreci devam ediyor. SEDAŞ’ın hayata geçirdiği program kapsamındaki eğitim, staj ve burs gibi olanaklardan yararlanmak için son başvuru tarihi 28 Şubat olarak belirlendi.

Ticari Araçlar 21 28.01.2022

Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı!
 Karsan, ürün yelpazesindeki yenilikçi teknolojileriyle adını uluslararası pazarlarda duyurmaya devam ediyor. Çevreci, sıfır emisyonlu ve son teknoloji elektrikli ticari araçlarıyla birçok kentin ulaşım altyapısını modernize eden ve Avrupa’daki elektrikli araç filosunu 250 adedin üstüne taşıyan Karsan, başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Global anlamda elektrikli araç satış payının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Norveç, otonom elektrikli otobüs tercihini Karsan’dan yana kullandı. ADASTEC tarafından geliştirilen flowride.ai Seviye 4 Otonom yazılımını kullanan ve planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen Karsan Otonom e-ATAK, Avrupa’nın ilk kez bir şehir hattında kullanılacak ve Stavanger şehri yolcularını taşıyacak. Gece veya gündüz, her türlü hava koşulunda 50 km/s hıza otonom sürüşte çıkabilen araç, bir otobüs sürücüsünün yaptığı; rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama ve benzeri tüm işlemleri sürücüsüz olarak gerçekleştiriyor. Norveç’e gerçekleştirilen otonom elektrikli otobüs teslimatı hakkında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Kuzey Avrupa pazarına ilk ihracatımızı 8 metrelik elektrikli otonom otobüsümüz e-ATAK ile gerçekleştirdik. Teslimatını gerçekleştirdiğimiz aracımızın Avrupa’da şehir içinde ilk yolcu taşıyacak otonom teknolojili bir otobüs olması sadece Karsan için değil Türk otomotiv sanayi için de çok büyük bir anlam taşıyor. Bu ihracatımızla birlikte Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön vermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Elektrik 24 28.01.2022

SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor
 Enerjisa Enerji, Sabancı Üniversitesi ve UNDP iş birliğinde devam eden SENTRUM projesi ile Ayvalık Küçükköy, yeşil destinasyon modeliyle sürdürülebilir turizme örnek olacak

Otomotiv-Lastik 19 28.01.2022

Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı
Mühendislik ittifakı, tüm araç sınıflarında otonom sürüş işlevlerinin kullanıma girmesini hızlandıracak

Ekipman 128 27.01.2022

Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri
 Akaryakıt istasyonlarının kendine has önemli bir riski, işletme sınırlarında depolanan ve elleçlenen kimyasal maddelerden yani akaryakıt ve LPG ürünlerinden kaynaklanmaktadır. Bu ürünler havadan ağırdır. Hem ticari hem de SEÇ riskleri gereği akaryakıt ürünleri sızdırmaz tank ve tesisatlarda elleçlenmektedir.

Akaryakıt 82 27.01.2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 47 Memur Alımı İçin Sınav Duyurusu Yaptı
 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 47 memur alımı yapacağını duyurdu. Memur alımında KPSS şartı gerekmektedir.

LPG 116 27.01.2022

Karadeniz gazında 'üç gemili' çalışma için geri sayım
 Türkiye'nin toplamda 540 milyar metreküp doğal gaz keşfettiği Karadeniz'de, Yavuz sondaj gemisinin mart sonunda ilk görevine başlaması öngörülüyor.

Elektrik 71 27.01.2022

Kesintisiz enerji için karla kaplı arazide görev yapıyorlar
 Mersin ve Adana'da elektrik arızalarının giderilmesi için 1349 personel, 316 araçla çalışıyor.

Yenilenebilir 96 27.01.2022

Avrupa'nın enerji ihtiyacı Güney Akdeniz'de güneşten sağlanabilir
 Akdeniz İçin Birlik Genel Sekreteri Kamel, Avrupa'nın sıfır emisyon hedefi için komşularıyla iş birliği yapması gerektiğini belirterek "Akdeniz’in güneyindeki ülkelerin Avrupa’nın ihtiyacının 10 katını güneş enerjisiyle üretme potansiyeli var." dedi.

LPG 125 27.01.2022

Sanayiciden BOTAŞ’a çağrı: Belirsizlik bir an önce ortadan kaldırılmalı
 Sanayideki enerji kesintilerinin kaotik bir belirsizliğe yol açtığına dikkat çeken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, BOTAŞ'a "Bir an önce basın toplantısı yaparak kamuoyundaki sorulara cevap verilmeli, belirsizliği ortadan kaldıracak açıklama yapılmalı" çağrısında bulundu.

Ticari Araçlar 76 27.01.2022

Yüce Auto “En İyi İş Yeri” Ünvanı ile Başarısını Perçinledi
 Yüce Auto İnsan Kaynakları Müdürü Burtay Koraltan “Stratejimizi çalışan mutluluğu üzerine kurguladık. Bu ödülü kazanmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu ödülü ikinci kez kazanmak gösterdi ki hedefimize ulaşmada doğru yoldayız.”dedi.

Ticari Araçlar 72 27.01.2022

Ford Otosan 2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde puanını yükseltti
 Dünyanın en önemli cinsiyet eşitliği araştırması olan ‘Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 2021 yılında yer almayı başaran ilk ve tek sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, '2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bu sene de performansını artırarak listede yer aldı. Sadece şirket içerisindeki uygulamalarla değil; tedarikçi, bayi ve müşteri ağını da kapsayacak ekosistemde eşit temsiliyet sağlamak için çalışan şirket, önümüzdeki dönemde de toplumsal cinsiyet eşitliği için yenilikçi projeler üretmeye devam edecek.

Ticari Araçlar 73 27.01.2022

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörlüğü’ne yeni bir atama gerçekleştirildi
Mercedes-Benz Türk’te Kamyon AR-GE Direktörlüğü görevine 01 Ocak 2022 tarihi itibarıyla Melikşah Yüksel atandı.

Madeni Yağ 103 27.01.2022

Castrol ve Bosch Car Service kampanyasının büyük ödülü sahibini buldu
 Castrol, araç bakım ve onarım servis markası Bosch Car Service ile gerçekleştirdiği ortak kampanya sonucu kazanan servis yetkilisine otomobil hediye etti.

Madeni Yağ 108 27.01.2022

TotalEnergies’in yeni distribütörü Anadolu Neft
 TotalEnergies Madeni Yağlar, Konya, Karaman, Aksaray illerinde ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerinin bulunduğu bölgelerde satış, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerine Ocak 2022 itibariyle yeni distribütörü Anadolu Neft Petrol Ürünleri A.Ş. ile devam edecek.

Elektrik 101 27.01.2022

‘Sanko Enerji Dostluk Turnuvası’ başlıyor
 Sanko Enerji Grubu Salihli’de ‘Sanko Enerji Dostluk Turnuvası’ adı altında amatör futbol turnuvası düzenliyor

Madeni Yağ 102 27.01.2022

Mobil’den Otomatik Vitesli Araçlara Özel Yeni Şanzıman Yağı!
 Mobil, yeni şanzıman yağları serisinin ilk ürünü Mobil ATF Multi-Vehicle’yi Türkiye’de satışa sundu. Avrupa, Amerika ve Asya menşeli araç üreticilerinin modern otomatik şanzımanlarının servis dolum gereksinimlerini en geniş kapsamda karşılamak üzere tasarlanan Mobil ATF Multi-Vehicle, gelişmiş bir katık sistemi ve yüksek kaliteli sentetik baz yağlardan formüle edilmiş premium tam sentetik bir yağ olarak kullanıcılarla buluştu. General Motors (GM) tarafından da onaylı olan  Mobil ATF Multi-Vehicle, 6 ile 8 arası vitesli otomatik şanzımanlar için özel olarak geliştirildi.

Otomotiv-Lastik 72 27.01.2022

Tesla, Çin’deki fabrikasında yeni bir model üretmeye hazırlanıyor
 Tesla’nın patronu Elon Musk, kısa bir süre önce geliştirilmiş olan yeni 4680-akü hücrelerinin 2023 yılında vergi öncesi 25 bin dolara satışa sunulabilecek bir elektrikli otomobilin üretimini mümkün kılacağını açıklamıştı. 

Elektrik 79 27.01.2022

Aksa Elektrik, 2021 yılının son çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı
 Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde, 2 milyondan fazla aboneye elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2021 yılının son üç ayına (ekim, kasım, aralık) ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. 

Yenilenebilir 98 27.01.2022

Drone Teknolojisi Rüzgar Enerjisine Yön Vermeye Devam Ediyor
 Türkiye’nin elektriğinin yaklaşık %10’u esen rüzgarlardan geliyor. Rüzgar enerjisindeki elektrik üretiminin artışında teknolojik gelişmelerin oldukça önemli olduğunun altını çizen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bakım, onarım ve kurulum hizmetlerinde kullanılan güncel teknolojileri paylaşıyor.

LPG 102 27.01.2022

İzocam, kalın yalıtıma dikkat çekiyor
 Tüketicilere konforlu bir ısınma elde ederken doğalgaz faturalarını minimuma indirmenin yolunu açıklayan İzocam, kalın yalıtımın ve “U” değerlerinin önemine dikkat çekti.

Otomotiv-Lastik 79 27.01.2022

ABB, Milano şehrinin elektrikli otobüs şebekesine güç veriyor
ABB şarj istasyonları, geceleri uygun maliyetli şarj imkanı ve Azienda Trasporti Milanesi’nin (ATM) e-otobüs filoları için şebeke bağlantısı sağlayacak.

Akaryakıt 171 26.01.2022

Akaryakıt Bayilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunuldu
 PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tüm detaylarıyla anlattı.

Akaryakıt 142 26.01.2022

Tüpraş, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Yerini Aldı
 Enerji sektöründe eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık odağıyla faaliyetlerini sürdüren Tüpraş, bu alandaki performansıyla Bloomberg’in 2022 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (Global Equality Index-GEI) girdi. 

LPG 162 26.01.2022

Azerbaycan'dan Türkiye'ye ilave doğal gaz tedariki başladı
 Türkiye, Azerbaycan'dan kısa süreyle günlük 5 milyon metreküpe kadar ilave gaz tedarik edecek.

Yenilenebilir 147 26.01.2022

Biotrend Enerji Bergama Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisinden Geri Dönüşen Ve Yaşayan Projeler
 Biotrend Enerji; sürdürülebilirlik esaslı yaklaşımıyla, çevresel sorunlara ve insan haklarına saygılı uygulamalarını değerli projelerle hayata geçiriyor.

Akaryakıt 143 26.01.2022

Düzce TSO’dan Akaryakıt İstasyonları Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yapıldı
Düzce ve Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği akaryakıt istasyonları genişletilmiş sektör istişare toplantısında akaryakıt bayilerinin içinde bulunduğu sorunlar görüşüldü.

Elektrik 85 26.01.2022

Türkiye'nin ilk elektrik depolama tesisi için 250 milyon dolarlık başvuru
 Türkiye'nin ilk müstakil elektrik depolama tesisinin kurulum ve işletim faaliyetleri için başvuru yapıldı. Tesisin yatırım bedelinin yaklaşık 250 milyon dolar olacağı hesaplanıyor.

Madeni Yağ 141 26.01.2022

Kaya Kurşun, Türk Henkel’in Yeni Beauty Care Genel Müdürü Oldu
 Türk Henkel’de Beauty Care Genel Müdürlüğü görevine Kaya Kurşun getirildi. Türk Henkel Beauty Care Satış Direktörü olarak çalışmakta olan Kaya Kurşun, Türk Henkel Beauty Care Genel Müdürü olarak yeni görevine başladı.   

Elektrik 109 26.01.2022

DS Automobıles’in Elektrikli Stratejisinin Son Harikası Ces’te Sergilendi
 Fransız lüks otomobil üreticisi DS Automobiles, otomotiv dünyasındaki elektrikli dönüşümün önemli oyuncularından olmayı sürdürüyor. Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) elektrik enerjisine geçiş stratejisinin en önemli parçalarından bir tanesini sergileyen marka, Stellantis standında Formula E Dünya Şampiyonası DS E-TENSE FE21 modelini görücüye çıkarttı. Elektrikli dönüşüm stratejisinin sırlarını ortaya koyan bu model ile DS, Formula E Dünya Şampiyonası’nı özellikle yazılım çalışmalrı açısından seri üretimde elektrikliye geçişin test laboratuvarı olarak kullanmayı ve pistlerde elde ettiği tecrübeyi yollara çıkartacağı %100 elektrikli yeni modellere entegre etmeyi hedefliyor. Elektrikli otomobillere geçiş stratejisine hız kazandıran DS Automobiles, 2024’ten itibaren yeni ürün gamının tamamını %100 elektrikli olarak sunabilecek. 

Elektrik 77 26.01.2022

Elektrik üretimi kasımda yıllık bazda yüzde 3,7 arttı
 Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi, Kasım 2021'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artışla 26 milyon 3 bin 60 megavatsaat oldu. 

Otomotiv-Lastik 76 26.01.2022

Michelin Yılın En İtibarlı Lastik Markası Seçildi
 Michelin Türkiye, Marketing Türkiye ve Akademetre işbirliğinde yürütülen ve halk oylarıyla belirlenen ‘The One Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde otomobil lastiği kategorisinde ‘yılın en itibarlı lastik markası’ ödülüne layık görüldü

Lojistik 115 26.01.2022

DHL Supply Chain Türkiye OPEX Direktörü Kaner Pakiş Oldu!
 DHL Supply Chain Türkiye, kurulduğu günden bugüne başarı ile yürüttüğü OPEX proje ve faaliyetlerine Kaner Pakiş ile devam edecek.

Elektrik 142 26.01.2022

Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi “Periyodik Muayene” başvuruları başladı
 Türkiye’nin yenilebilir enerji alanındaki öncü şirketlerinden Zorlu Enerji’nin Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde sayaç ve transmitter faaliyetleri gösteren Kalibrasyon Merkezi, doğal gaz sayaçlarının periyodik muayene başvurularının başladığını duyurdu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine 28 Şubat tarihine kadar yapılması gereken bu zorunlu süreç, dağıtım şirketlerinin Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi’ne takip numarasının bildirilmesi ile başlıyor ve yıl sonunda yapılan mutabakatla tamamlanıyor.

Ticari Araçlar 116 26.01.2022

TEMSA’nın elektrikli araçları İspanya’da toplu taşımayı dönüştürmeye hazırlanıyor
 TEMSA, elektrikli araç dönüşümlerinin hız kazandığı İspanya’da elektrikli otobüsü MD9 electriCITY’i tanıttı. İspanya’nın en büyük operatör şirketi olan ALSA öncülüğünde düzenlenen demo programı kapsamında kentin Murcia şehrindeki hatlarda bir ay boyunca hizmet verecek olan araç, ilk test sürüşlerinde kullanıcı ve yolculardan tam not aldı. Sıfır emisyon hedefiyle elektrikli dönüşüm projelerine hız verilen bölgede, 2022 yılı içerisinde elektrikli araç filosunun artırılması hedefleniyor.

Akaryakıt 108 25.01.2022

Çağdaş Demirağ’ın acı kaybı
 Enerji sektöründe uzun yıllar görev yapan,  sektörünün yakından tanıdığı Çağdaş Demirağ’ın annesi Yurdanur Demirağ hayatını kaybetti.

Yenilenebilir 144 25.01.2022

Ekvator Enerji'den Karadeniz'e 4 santral yatırımı
 Ekvator Enerji Grubu, Karadeniz Bölgesi’nde toplamda 41,08 megavat kurulu güce sahip 4 hidroelektrik santralini portföyüne kattı

Akaryakıt 152 25.01.2022

AB, enerji fiyatları ve enflasyondaki yükselişten endişeli
 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Avrupa'da enerji fiyatları ile enflasyondaki artışın endişe kaynağı olduğunu söyledi.

LPG 103 25.01.2022

BOTAŞ "3 gün gaz kesintisi" iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi
 "İran tarafından 10 gün süreyle gaz arzının sağlanamayacağı bilgisinin ardından günlük yüzde 40 kısıntı uygulanacağı, müşterilere 36 saat öncesinden bildirildi" "İran ve bazı diğer kaynaklardan ülkemize yapılan doğal gaz arzında daha önceki senelerde de benzer kısıntı ve kesintiler yaşanmıştır"

LPG 153 25.01.2022

Doğal gaz ithalatı kasımda yıllık bazda yüzde 2 azaldı
Türkiye'nin doğal gaz ithalatı Kasım 2021'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azalarak 5 milyar 49 milyon metreküp oldu.

Yenilenebilir 155 25.01.2022

Çin’in enerji yatırımlarının yüzde 55’ini güneş oluşturdu
 Çin’de fotovoltaik (güneş panelleri) yoldan elde ettiği elektrik üretimi endüstrisinde sağladığı yeni önemli ilerlemeler sayesinde, 300 milyon kilovatı aşkın bir kurulu kapasiteye kavuştu. 

Ticari Araçlar 145 25.01.2022

Mercedes-Benz, yeni ağır hizmet kamyonu Actros L ile Türkiye’de standartları belirlemeye devam ediyor
Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen ve Mercedes-Benz’in bugüne kadarki en konforlu kamyonu olma özelliğini taşıyan Actros L çekiciler Türkiye’de satışa sunulmaya başlandı.

Lojistik 126 25.01.2022

Ares Logistics 2021 Yılında 5 Taşımasından 3’ünü Türkiye-İspanya Hattında Gerçekleştirdi
 Ares Logistics geçen yıl her 5 taşımasından 3’ünü Türkiye-İspanya arasında gerçekleştirdi. Şirketin Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Yiğit Şenbağ, İspanya ile Türkiye arasındaki uluslararası ticaret hacminin Ocak-Kasım 2021’de 14,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtti. Uzman oldukları bu hatta 2021’in son çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında ekipman yatırımı yaptıklarını vurgulayan Şenbağ, 2022 yılında da yurt içi ve yurt dışında önemli yatırımlar planladıklarını açıkladı. 

Lojistik 138 25.01.2022

TLS Lojistik Yılın İlk Ayında Yatırımlarına Başladı
 Büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımlarını sürdüren TLS Lojistik, Aralık ayında yaptığı 12. depo yatırımından sonra 2022’nin ilk ayında araç filosuna 45 Milyon TL yatırım yaparak son teknolojiye sahip Euro 6 motorlu çevre ve sürücü dostu 30 aracı daha filosuna dahil etti. 

LPG 160 25.01.2022

İZODER: Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmak İçin Yalıtım Seferberliği Başlatılmalı
 Enerji tüketiminin her geçen gün arttığına dikkat çeken İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, enerjide   dışa bağımlılığı azaltmak için kalıcı çözümlere odaklanılması ve  yalıtım seferberliğinin bir an önce  başlatılması gerektiğini vurguladı.

Ticari Araçlar 131 25.01.2022

Renault Trucks ve Silahtaroğlu’ndan Gaziantep’te Güçlü İş Birliği
 Renault Trucks, Silahtaroğlu Grup ile bayilik anlaşması çerçevesinde Gaziantep’te satış ve satış sonrası hizmet ağını geliştiriyor. 


 

Tora Petrol

 

 

 

Tora Petrol

 

                                                                                               
   

 

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.