Haber Ekonomi

 

Elektrik 34 16.09.2021

Enerji depolama teknolojilerinin önemi giderek artıyor
 Son zamanlarda hem çevreye olan zararı azaltmak hem de gittikçe azalan doğal kaynak rezervlerini korumak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim arttı. Ancak güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları, enerji taleplerine her zaman istenildiği düzeyde cevap veremeyebiliyor. Çözüm ise enerji depolama teknolojileri olarak görülüyor. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi encazip.com, önemi giderek artan enerji depolama teknolojilerini ve bu teknolojilerin geleceğini araştırdı.

Elektrik 113 15.09.2021

SEDAŞ icralık borçlardan faizleri siliyor
 SEDAŞ, “Faizi Siliyoruz” kampanyası kapsamında, icra takibine uğramış borçlarda yüzde 100’e kadar faiz indirimi yapacak. Faiz indirimi, kaçak veya usulsüz kullanım kaynaklı borçlar için geçerli olacak.

Elektrik 166 14.09.2021

Teksan geleceğin tarımının enerjisini bugünden tasarladı
 Tehlike çanlarının çaldığı küresel iklim krizinde enerji ve gıda arz güvenliği öncelikli başlıklar olarak kabul ediliyor. Enerjinin verimli ve çevre dostu yöntemlerle üretildiği örnek projeler ise sürdürülebilir bir gelecek için çözüm umutlarını artırıyor. Ar-Ge çalışmaları ile öne çıkan Teksan, bu örnek projelerden biri olan topraksız sera sistemine kurduğu biyogazlı kojenerasyon sistemi ile seranın elektrik ve sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Çevre dostu tarım yapılan serada senelik 16 ton metan ve 10 ton karbondioksit salınımının önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Elektrik 169 13.09.2021

Aksa Aksen Enerji, Gürcistan'dan elektrik ithal edecek
 Aksa Enerji Üretim AŞ'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Aksa Aksen Enerji Ticareti AŞ'nin 13-30 Eylül tarihlerinde Gürcistan'dan 230 megavata kadar elektrik ithalatı gerçekleştireceği bildirildi

Elektrik 178 13.09.2021

SEDAŞ’tan “Tuvalimiz Trafolar” projesi
 SEDAŞ trafoları tuval olarak kullanarak; faaliyet bölgesindeki tüm müşteri ve vatandaşlara farkındalık mesajları iletirken, trafoların dış yüzeyinin daha estetik görünmesini sağlıyor.

Elektrik 229 10.09.2021

#EVMoji Tasarım Yarışmasının Kazananı Dünya Elektrikli Araç Günü’nde açıklandı
Dünyanın ilk elektrikli araç emojisinin tasarlanmasını amaçlayan #EVMoji yarışmasına dünyanın dört bir yanından katılımcılar ilgi gösterdi.

Elektrik 237 10.09.2021

Limak Enerji Engelsiz Müzik Korosu Yeniden Sahnede
 Limak Enerji tarafından engelli bireylere destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Engelsiz Müzik Korosu” Bursa Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda konser verdi. Koro üyeleri, “Notalar Engel Tanımaz” temasıyla Bursa halkına müzik ziyafeti sundu. 

Elektrik 237 10.09.2021

CW Enerji ve Solarkol, yerli güneş enerjisi ekipman üretimi için iş birliği yaptı
Güneş paneli üretici CW Enerji ve inverter üretimi yapan Solarkol, yerli güneş enerjisi ekipman üretimi alanında iş birliği için anlaştı.

Elektrik 248 09.09.2021

Türk Prysmian Kablo, Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi Ödülü’nü kazandı
 Türkiye’de faaliyet gösteren bilişim firmalarına yönelik Türkiye’nin en önemli sektörel araştırmalarından olan “Bilişim 500 - İlk Beş Yüz Bilişim Şirketi Araştırması”nın 2020 yılı sonuçları açıklandı. 50 yılı aşkın süredir sahip olduğu tecrübesini inovasyonla harmanlayarak ürettiği her ürünle Türk kablo sektörüne liderlik eden Türk Prysmian Kablo, araştırma sonuçlarına göre Türkiye Merkezli Üretici Kategori Ödülleri dalında Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi Ödülü’nün sahibi oldu.

Elektrik 254 09.09.2021

Schneider Electric, sektörünün 1 numaralı sürdürülebilir markası seçildi
 Schneider'ın FTSE4Good Endeksinde ve Euronext Vigeo Eiris endekslerinde dünya sürdürülebilirlik liderleri arasında yer aldığı onaylandı

Elektrik 247 09.09.2021

CW Enerji, Burpa Süt Ürünleri'nin fabrika çatısına GES kurdu
 CW Enerji, Burpa Süt Ürünleri ile iş birliği çerçevesinde fabrikanın çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kurdu

Elektrik 399 08.09.2021

Teksan ve Topkapı Okulları’ndan mesleki eğitimi ileriye taşıyacak iş birliği
 Kesintisiz enerji çözümleri sektörünün en önemli çıkmazlarından biri olan nitelikli eleman sorununun çözümü için kolları sıvayan Teksan, Topkapı Okulları ile iş birliği yaparak Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü’nde Teksan Teknoloji Sınıfını açtı. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini ağırlayacak Teksan Teknoloji Sınıfı, mesleki eğitimde ezberleri bozmaya hazırlanıyor. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirecek sınıftan mezun olacak öğrenciler iş bulmakta zorlanmayacak. 

Elektrik 383 08.09.2021

SEDAŞ’ın önümüzdeki 5 yıllık stratejisi hazır
 Enerji dağıtım sektöründe Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde faaliyet gösteren 20 bin km2 hizmet alanına, 38 bin kilometre işletme şebekesine ve 1,9 milyon aboneye hizmet eden SEDAŞ; 5 yıllık stratejik planını oluşturdu.

Elektrik 505 07.09.2021

Aksa Şarj, elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarına devam ediyor
 Aksa Şarj, elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarına devam ediyor. Elektrikli araç şarj istasyonunda faaliyet alanını genişleten şirket, ikinci şarj noktasını Bingöl – Elâzığ yolu üzerindeki Bingöl Yado Dinlenme Tesislerinde hizmete sundu.

Elektrik 452 07.09.2021

Toroslar EDAŞ, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde 8,4 milyon liralık yatırım yapacak
 Toroslar EDAŞ, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde elektrik hatlarının yer altına alınma işlemi için 8,4 milyon lira değerindeki projeyi hayata geçirecek

Elektrik 426 07.09.2021

Prysmian Group, Yeni Sosyal Planı ile hedeflerini güncelledi
 Enerji ve telekomünikasyon kablo sistemleri alanında dünya lideri olan Prysmian Group, sürdürülebilirlikte de lider olma misyonundan hareketle yenilikçi ve öncü bakış açısıyla Yeni Sosyal Planını hazırladı. Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olarak faaliyetlerini sürdüren Türk Prysmian Kablo hazırlanan plan kapsamında 2030 yılına kadar çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik gibi farklı alanlarda hayata geçireceği yeni hedefleriyle kablo sektörünü yeniden şekillendirecek.

Elektrik 555 06.09.2021

Spot elektrik piyasasında işlem hacmi ağustosta yüzde 83,7 arttı
 Türkiye'nin spot elektrik piyasasında işlem hacmi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 83,7 artarak yaklaşık 9,7 milyar lira oldu.

Elektrik 676 05.09.2021

Enerjisa Enerji Liderlik Takımında Üst Düzey Atamalar
 Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe Türkiye'nin lider şirketi Enerjisa Enerji, organizasyon yapısını yeniden değerlendirerek, uzun vadeli değer yaratma ve geleceğin enerji dünyasını şekillendirme vizyonu doğrultusunda ‘Sürdürülebilir ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanlığı’, insan odağı ve geleceğe uyum vizyonu doğrultusunda ise ‘İnsan ve Kültür Bölüm Başkanlığı’nı yapılandırarak yeni atamalar gerçekleştirdi.  

Elektrik 681 05.09.2021

ABB Formula E | Türkiye Dijital Şampiyonası tanıtım yarışı 9 Eylül “Dünya Elektrikli Araç Günü’nde” start alacak!
 ABB Türkiye, ülkemizde e-mobilitenin yaygınlaşması ve elektrikli araç alt yapı çözümleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla eRacing Academy tarafından  düzenlenecek Türkiye’nin ilk ABB Formula E Dijital Şampiyonasına sponsor oldu. 

Elektrik 541 31.08.2021

Smart Energy’den Sıfır Karbon Vizyonuna Yeni bir Adım: Karbon sertifikalarıyla, düşük emisyonlu panel üretimini tescilliyor
 Güneş enerjisi sektöründe yatırımcı, anahtar teslim kurulum hizmet sağlayıcısı ve güneş paneli üreticisi kimlikleriyle entegre faaliyet gösteren Smart Energy, Şanlıurfa’da kendi yatırımı olan Tuzluca ve Gapsan güneş enerjisi santrallerinde gerçekleştirdiği sıfır emisyonlu elektrik üretimi ile I-REC karbon sertifikası almaya hak kazandı. Smart Energy, karbon sertifikalarını Gebze’deki güneş paneli üretim tesisinin elektrik tüketiminden kaynaklı karbon emisyonunu nötrlemek için kullanacak ve düşük emisyonlu panel üreticisi olduğunu tescilleyecek.

Elektrik 505 31.08.2021

Schneider Electric, mySchneider’ı tanıttı
 Şirketin web sitesi se.com’a dünyanın dört bir yanından bağlanan bir milyondan fazla müşteri ve iş ortağına artık tercihlerine göre sadeleştirilmiş, kişiselleştirilmiş ve uçtan uca bir deneyim sunuluyor

Elektrik 567 28.08.2021

Elektrik faturanız bu yüzden artıyor olabilir!
 İşte faturayı en çok arttıran o cihazlar

Elektrik 624 26.08.2021

Schneider Electric, Global Footprint Network ile "100 Days of Possibility" girişimini başlattı
 Schneider Electric, "100 Days of Possibility" girişimi ile, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybıyla başa çıkmaya yönelik çözümleri desteklemeyi amaçlıyor

Elektrik 610 26.08.2021

Dicle Elektrik'ten "Verimli Tarım Hikayeleri"
 "Verimli Tarım Hikayeleri"nin bu ayki konuğu Şanlıurfa’da kendisine ait 300 dönüm arazide tarım yapan ve sulama elektriğini karşılamak amacıyla güneş enerjisi sistemi kurarak elektrik faturasından kurtulan Alaaddin Güneş oldu

Elektrik 630 26.08.2021

ABB MegaFlex DPA, ecopassport® akreditasyonunu aldı
 Veri merkezi operatörleri iddialı sürdürülebilirlik hedefleriyle karşı karşıya, sektörün saygın akreditasyon kurumu PEP, eko-verimli elektrikli ekipmanların güvenli bir şekilde kriterlere uygunluğunu değerlendirme imkanı sunuyor. 

Elektrik 673 26.08.2021

Enerjisa Enerji, Türkiye ve Avrupa Komisyonu’nun yeşil mutabakat eylem planlarına destek veriyor
 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) imzacısı Enerjisa Enerji, Avrupa Komisyonu ile Türkiye Ticaret Bakanlığı tarafından karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik olarak açıklanan iki yeni eylem planına da destek vereceğini açıkladı. Yeşil enerji kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hem topluma ve çevreye karşı sorumlulukları hem de kaçırılmayacak bir fırsat olarak gördüklerine dikkat çeken Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar , “Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkede, bu eylem planlarının her açıdan derinlemesine incelenmesi gerektiğine inanıyorum. Biz Enerjisa Enerji olarak müşterilerimizi, iş dünyasının paydaşlarını ve şehirlerimizi eylem planlarının uygulamalarına dahil etmek adına var gücümüzle çalışacağız” dedi. 

Elektrik 617 26.08.2021

Zorlu Enerji’ye "Yılın İslami Finansal Anlaşması" ödülü
 Zorlu Enerji, en iyi kurumsal ve finansal şirketler ile ihracatçı firmalar ve yatırımcıların belirlendiği Bonds & Loans Türkiye 2021 ödüllerinde “Yılın İslami Finansal Anlaşması” alanında birincilik ödülünü aldı

Elektrik 622 26.08.2021

CW Enerji Türkiye'nin dört bir yanında çatıları GES ile donatıyor
 CW Enerji, sürdürülebilir geleceğe katkı sağlamak amacıyla firmaların çatılarını güneş enerji santrali (GES) ile donatmayı sürdürürken, Gaziantep'te faaliyet gösteren Atasan Ambalaj ile de iş birliği yaptı.

Elektrik 639 24.08.2021

Brandon Hall’dan Akenerji’ye 2 ödül birden
 Akenerji, 2021’deki başarılı performansını 2 yeni ödülle taçlandırdı. Şirket, insan kaynakları alanındaki uluslararası ödül programı Brandon Hall Excellence Awards’ın, “Liderlik Gelişiminde En İyi İlerleme” ve “Karma Öğrenmenin En İyi Kullanımı” kategorilerinde ödüle uzandı.  

Elektrik 704 23.08.2021

Sepaş Enerji'den abonelik bilgilerini güncelleme çağrısı
 Sepaş Enerji, abonelik bilgileri güncel olmayan tüketicileri daha kaliteli hizmet almak ve cezalarla karşı karşıya kalmamak adına bilgilerini güncellemeye çağırdı

Elektrik 719 23.08.2021

Türk Prysmian Kablo, ürettiği kabloların yüzde 40’ını ihraç ediyor
 Bursa’nın Mudanya ilçesinde 1964 yılından bu yana yer alan Türk Prysmian Kablo, 180.000 metrekare alan üzerinde kurulu olan fabrikasında 22 bin farklı çeşit kablo üretebiliyor. Ürettiği kabloların yaklaşık yüzde 40’ını Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere; 40’dan fazla ülkeye ihraç eden Türk Prysmian Kablo, ihracat cirosunu 2020’de yüzde 37 artırarak 665.113.320 TL’ye yükseltti. 

Elektrik 828 19.08.2021

Zorlu Enerji 7’nci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı
Sürdürülebilirliği iş yapış modelinin merkezine alan Zorlu Enerji, 7’nci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Enerji sektöründe karbon ve su ayak izini hesaplayan ilk şirket olan Zorlu Enerji, 2009 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı sürdürülebilirlik faaliyetlerini önümüzdeki yıldan itibaren yönetimsel, ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını içeren entegre bir model ile her yıl düzenli paylaşma kararı aldı. Enerji sektöründeki serüvenine otoprodüktör olarak çeyrek asır önce tek santral ile başlayan, bugün geldiği noktada Türkiye’deki santrallerinden sağladığı elektrik üretiminin %100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlayan Zorlu Enerji, daha iyi bir gelecek için insan odaklı ekosistemlere ve yenileyici iş modellerine yaptığı yatırımlarla sektörüne sürdürülebilirlik konusunda öncülük ediyor.  

Elektrik 801 18.08.2021

Bakan Dönmez: Bartın, Sinop ve Kastamonu'da afetzedelerin fatura ödemelerini 3 ay erteliyoruz
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sel felaketinden etkilenen vatandaşların faturalarının ödeme süresinin üç ay ertelendiğini söyledi. Dönmez, "Erteleme için herhangi bir belge, bilgi de istemiyoruz. Vatandaşlarımızın sözlü beyanını da dikkate alarak bu ertelemeleri yapmış olacağız" dedi.

Elektrik 833 18.08.2021

Zorlu Holding, çalışanlarının bilgi birikimini artırmak için eğitim programları düzenliyor
 Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, "Çevresel, sosyal ve yönetişim ilkelerinin ışığında, her alanda etkimizi gözeterek teknoloji ve inovasyona dayalı yeni nesil bir çalışma kültürü için bu öğrenim yatırımını çok değerli buluyoruz" dedi

Elektrik 773 18.08.2021

Akenerji’ye Stevie’den enerji dalında yılın şirketi ödülü
 Uluslararası iş dünyası ödüllerinden The International Business Awards’ta Stevie ödülünü kazananlar belli oldu. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 3’ünü tek başına üreten Akenerji, “Yılın Şirketi” kategorisi Enerji dalında bronz ödül kazandı.

Elektrik 813 18.08.2021

Schneider Electric En Küçük ve En Hafif Tek Fazlı 3 kW Kesintisiz Güç Kaynağı APC Smart-UPS Ultra’yı Piyasaya Sundu
Benzer çözümlerin 2,4 katı güç yoğunluğuna ve yarısı ağırlığa sahip olan APC Smart-UPS Ultra daha küçük alanda daha fazla güç sunarak edge uygulamalarına değerli IT alanları açıyor. Lityum iyon teknolojisi sayesinde batarya bakımı için daha az zaman ve daha düşük işletme maliyeti gerekiyor. Raf, kule, duvar veya tavana monte dahil esnek montaj seçenekleri sayesinde IT ekipmanlarına daha fazla alan bırakıyor. EcoStruxure™ Ready bulut tabanlı izleme sayesinde performans optimize ediliyor her zaman ve her yerden UPS izlemesi sağlanıyor

Elektrik 811 17.08.2021

Türkiye’de yeşil turizmi desteklemek için “başarı üçgeni”
 Enerjisa, Sabancı Üniversitesi ve UNDP, Küçükköy’ü çevresel sürdürülebilirlik modeline dönüştürmek için güç birliği yapıyor

Elektrik 815 17.08.2021

Başkent EDAŞ: Kastamonu'da sel felaketinden etkilenen tüm bölgelere enerji verildi
 Başkent EDAŞ, Kastamonu'da kırsal bölgelerde heyelanla kapanan yolların açılmasıyla birlikte ağır hasar binalar dışında tüm noktalara enerji verildiğini duyurdu

Elektrik 873 16.08.2021

Girişim Elektrik'e yerli yatırımcıdan 38 kat talep
 Girişim Elektrik halka arzında yerli bireysel yatırımcılardan kendilerine tahsis edilen payların 38,1 katı talep geldi. Şirketin halka arz büyüklüğü 459 milyon liraya ulaşırken tüm yatırımcıların talebi halka arz edilen payların 18,1 katına ulaştı.

Elektrik 808 16.08.2021

Türkiye'nin elektrik kapasitesinde güneşin payı yüzde 7,5'e yükseldi
 Türkiye'nin ocak-temmuz dönemindeki toplam elektrik üretiminin yüzde 4,2'sinin sağlandığı güneş enerjisinde kurulu güç 7 bin 325 megavata ulaştı.

Elektrik 863 16.08.2021

Ayedaş depreme karşı afet haberleşme sistemi kurdu
 Ayedaş tarafından sektörde ilk kez devreye alınan afet haberleşme sistemiyle, İstanbul’da deprem nedeniyle iletişim altyapısının hasar görmesi durumunda, Ayedaş ekipleri birbirleriyle haberleşerek çalışmalarını sürdürebilecek. Ayedaş Merkezi Uzaktan Kontrol ve Veri İzleme (SCADA) merkezi, genel müdürlük ve telsiz operatör binaları ile saha ekipleri arasında iletişim ve koordinasyon sağlanabilecek.

Elektrik 1002 12.08.2021

Bakan Dönmez: Bu sabah 06.42 itibarıyla Yeniköy'de ikinci üniteyi de devreye aldık
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Muğla'daki Yeniköy Termik Santrali'nin ikinci ünitesinin bu sabah 06.42 itibarıyla devreye alındığını bildirdi.

Elektrik 900 12.08.2021

OEDAŞ’ın mobil uygulaması ile bilgi parmakların ucunda
 OEDAŞ 186 mobil uygulamasını ücretsiz olarak abonelerinin kullanımına sunan OEDAŞ, planlı çalışmaların harita üzerinden görülmesini, arıza bildirimi yapılmasını ve arıza kayıtlarının sorgulanmasını daha da kolaylaştırdı.

Elektrik 915 12.08.2021

Kömürlü termik santraller elektrik üretiminin lokomotifi
 Özellikle son günlerdeki orman yangınlarıyla birlikte gündeme gelen kömürlü termik santraller, yeniden tartışma konusu oldu. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi encazip.com termik santrallerin Türkiye’de elektrik üretimindeki yeri ile ilgili veriler derledi. encazip.com’un aktardığı bilgilere göre, Türkiye’de kullanılan elektriğin üçte biri kömürlü termik santrallerden karşılanıyor. encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, elektrik üretiminde kaynak olarak kömür kullanımının geçmişe göre çok daha çevreci olduğunun ve yakıt ve kurulum maliyeti düşük olduğu için bu santrallerin ileride de tercih edilmeye devam edileceğini söylüyor.

Elektrik 988 12.08.2021

CW Enerji, Marmara Bölge Müdürlüğünü Bursa'da açtı
 CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, sektörde yenilikçi çalışmalara imza attıklarını ifade etti

Elektrik 1023 12.08.2021

Sabancı Holding'in ilk 6 ayda konsolide net kârı 3 milyar 464 milyon TL oldu
 Sabancı Holding, söz konusu dönemde konsolide net satışlarını yüzde 30 artırarak 35 milyar 601 milyon TL seviyesine yükseltti.

Elektrik 926 11.08.2021

Enerjisa Enerji’nin faaliyet geliri yüzde 30 arttı
 Enerjisa Enerji’nin konsolide faaliyet geliri bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışla 3 milyar 326 milyon TL’ye ulaştı.

Elektrik 987 11.08.2021

Aksa Enerji, KKTC Süper Lig ve 1. Lig’in isim sponsoru oldu
 Aksa Enerji, faaliyette bulunduğu coğrafyalara değer katmaya ve sorumluluk almaya devam ediyor. Şirket, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşması kapsamında KKTC Süper Lig ve 1. Lig’in isim sponsoru oldu.  Sponsorluk anlaşması kapsamında 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarında ligler Aksa Süper Ligi ve Aksa 1. Ligi olarak anılacak. 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.