Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Akaryakıtta fiyat indirimi ile ilgili TABGİS’ten açıklama

Güncelleme :05.06.2020

Bir süre önce akaryakıt fiyatlarına 17-25 kuruş aralığında indirim yapılacağı açıklanmıştı. Söz konusu indirim, bayi marjından da karşılanacak olması nedeniyle akaryakıt bayileri kanadında büyük bir zarar niteliği taşımaktadır.
 

EPDK tarafından akaryakıt sektöründeki fiyat marjlarının olması gerekenin çok üzerine çıktığının tespit edildiği ve dağıtım şirketlerine yapılan uyarı neticesinde yurt genelinde akaryakıt fiyatlarına 17-25 kuruş aralığında indirim yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu indirim, bayi marjından da karşılanacak olması nedeniyle akaryakıt bayileri kanadında büyük bir zarar niteliği taşımaktadır.

5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve ilgili düzenlemeler gereği akaryakıt bayileri, akaryakıt  fiyatlarını belirleyici konumda değildirler. Pompa satış fiyatları dağıtım şirketleri tarafından belirlenmekte ve tavan fiyat olarak bayilere bildirilmektedir. Bayiler de istasyonlarında dağıtıcısı tarafından bildirilen fiyattan ürün satışını gerçekleştirmekte ve bu fiyat içinde oluşan marjdan kendi sözleşmeleri doğrultusunda paylarını almaktadırlar.

Akaryakıt bayileri olarak istasyonlarımızda 7 gün 24 saat aralıksız çalışmaktayız. Dünyamızı ve ülkemizi olumsuz etkisi altına alan COVİD-19 virüsü salgını döneminde dahi değerli çalışanlarımızın da üstün özveri ve gayretiyle akaryakıt temininde hiçbir sıkıntı yaratmayacak şekilde sahada kaldık ve hizmetimizi sürdürdük.

EPDK tarafından tespit edilen bu kârın bayi dışında oluştuğu anlaşılmaktadır. Dağıtım şirketlerinin tek taraflı sebebiyet verdikleri bu durum bayilerin mevcut koşullarını daha da zorlaştıracaktır. EPDK nezdinde sadece dağıtım şirketleriyle istişare edilerek alınan karar nedeniyle, bayilerin ticari faaliyetlerinin sürdürülebilir olmaktan daha fazla uzaklaşmaması adına bu indirimin dağıtıcıların kendi paylarından karşılanmasının beklentisi içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

Saygılarımızla,

TABGİS Yönetim Kurulu

 

 

Bu haber 3308 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Motul En Zorlu Dayanıklılık Yarışlarından Transanatolia’da! ... 15.08.2020
Tuzla Belediyesi, kamunun ve İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali’ni kurdu... 15.08.2020
Aksa Enerji, 2020’nin ilk yarısında 291 milyon TL konsolide net kâr elde etti ... 15.08.2020
‘Enerjimiz eşit’ diyen Osmangazi EDAŞ WEPs’i imzaladı ... 15.08.2020
Anadolu Isuzu, Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi'nden ödülle döndü... 15.08.2020
Mobil Delvac Hafif Ticari Araç Serisinin 10,5 Litrelik Yeni Ürünü Satışa Çıktı!... 15.08.2020

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.