Haber Ekonomi

Haberler > LPG Başlıkları

LPG tüpü ambalajlarına yeni düzenleme

Güncelleme :15.07.2020

 Düzenleme LPG tüpü, su damacanası, ahşap-plastik palet, hotel, restoran ve kafeler gibi yerlerde verilen depozitolu içecek şişe ve fıçıları, kimyasal ambalajları piyasaya sunan firmaları kapsıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, getirdiği kriterlerle ülke genelinde yeniden kullanılabilir depozitolu ürünlerin izlenebilmesini ve kontrol edilebilmesini kolaylaştırmayı hedefliyor - 2021'den itibaren geçerli olacak yeni kriterler kapsamında, depozitolu ambalajların yeniden kullanımlarının artırılması, kaynakların korunması ve israfın önlenmesi amaçlanıyor - Düzenlemeyle ambalaj etiketlerinde açıkça görünür, okunaklı ve kolay silinmeyen, bozulmayan "Depozitoludur" ibaresi bulunacak - Ambalajlı ürünün depozito bedeli satış/teslim belgesinde ürün fiyatından ayrı gösterilecek - Market, bakkal ve büfe gibi satış noktalarında satılan depozitolu ambalajların iadesi, yine aynı yerlere yapılabilecek - İade edilen ambalajların depozito bedeli, ambalajı iade edene geri ödenecek veya aynı mahiyette yeni bir ambalajlı ürünle takas edilebilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan "Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar" ile depozitolu ambalajların sistemli yönetilmeleri için gerekli kriterler belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan  bilgiye göre, yeniden kullanılabilir ambalajlara yönelik depozito uygulamalarını geliştirerek düzenleyen "Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar" yayımlandı.

Yapılan düzenleme ile yeniden, tekrar kullanılabilir ambalajları piyasaya sunan firmalarca, Bakanlığın hazırladığı Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden depozito planı hazırlayıp sunulacak. Bakanlığın firmaların sunduğu depozito planını uygun bulması durumunda bu plana kod numarası tahsis edilecek ve uygulama bu plan doğrultusunda yürütülecek.

Düzenleme LPG tüpü, su damacanası, ahşap-plastik palet, hotel, restoran ve kafeler gibi yerlerde verilen depozitolu içecek şişe ve fıçıları, kimyasal ambalajları piyasaya sunan firmaları kapsıyor.

Firmalar bu düzenlemeyle getirilen yeni kriterlere, 1 Ocak 2021 tarihine kadar uyum sağlayacak.

Yeni kriterler israfı önleyecek

Bakanlık, getirdiği yeni kriterler ile belirlenmiş bir sistem dahilinde ülke genelinde depozitolu ürünlerin izlenebilmesini ve kontrol edilebilmesini kolaylaştırmayı, depozitolu ambalajların yeniden kullanımlarının artırılmasını, kaynakların korunmasını ve israfın önlenmesini hedefliyor.

Düzenleme ile 2021'den itibaren ambalaj etiketlerinde açıkça görünür, okunaklı ve kolay silinmeyen, bozulmayan "Depozitoludur" ibaresi bulunacak ve sisteme özgü barkodlar kullanılacak.

Ambalajlı ürünün depozito bedeli satış/teslim belgesinde ürün fiyatından ayrı gösterilecek.

Market, bakkal, büfe gibi satış noktalarında satılan depozitolu ambalajlar, yine aynı yerlere iade edilebilecek.

Depozitolu ürün takas edilebilecek

İade edilen ambalajların depozito bedeli, ambalajı iade edene geri ödenecek veya aynı mahiyette yeni bir ambalajlı ürün ile takas edilebilecek.

Boş ambalajların, piyasaya sürenler tarafından kurulacak sistem ile satış noktalarından veya bayilerden toplanması sağlanacak.

Bakanlığın hazırladığı usul ve esaslarla, piyasaya yeniden, tekrar kullanılabilir ambalaj sunan ve depozito sistemini başarı ile yürüten firmaların geri kazanım katılım payı ödememeleri de sağlanacak. Bakanlık, Geri Kazanım Katılım Payına ilişkin ayrıntıları da ayrıca belirlendi.

Bu haber 8502 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıtta Vergi Kaçakçılığıyla Mücadelede Büyük Başarı Sağlandı... 18.01.2021
Mercedes-Benz Türk, 2021’de de liderliği hedefliyor... 17.01.2021
Otomotiv Sanayii Derneği 2020 Verilerini Açıkladı... 17.01.2021
Doğal gaz keşfi sayesinde 2021'in en yatırımcı KİT'i TPAO olacak... 17.01.2021
Türkiye, Avrupa’nın enerji güvenliğinde kilit konuma geliyor... 17.01.2021

 


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.