Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

ABB, Muğla'daki 630 MW kapasiteli termik santral için yüksek verimlilik çözümleri sunacak

Güncelleme :24.01.2021

Tesis edilecek otomasyon teknolojisi  yüksek verimlilik, santral ve türbin kontrolüne yönelik faydalar, çevresel etki gelişimine katkı, mevzuata uygunluk ve daha fazla siber güvenlik imkanı sağlayacak. 

ABB, Türkiye'nin en büyük bağımsız enerji üreticilerinden biri olan  Yatağan Termik Santrali Enerji Üretim A.Ş. ile anlaştı. ABB, ülkenin güneybatı kesimindeki evlerin ve işyerlerinin enerji talebine 630 MW enerji üretim kapasitesi ile önemli katkı  sağlayan Muğla’da bulunan Yatağan Termik Santrali’ne   entegre kontrol, siber güvenlik ve otomasyon teknolojisi hizmetlerini sağlayacak.

Santral, verimde ciddi gelişmeler elde etmek, talebe göre daha esnek enerji üretimi  sağlamak ve de talep düştüğünde üretimi azaltmak adına ABB'nin otomasyon teknolojisinden faydalanacak. Başlamış olan modernizasyon projesinde santral ve türbin kontrolü için yeni dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) ABB Ability™ System 800xA kullanılacak. ABB aynı zamanda IEC61850 protokolü kapsamında elektriksel entegrasyon çözümleri ve yüksek hızlı bara aktarma sistemi de sağlayacak. 

ABB'nin teknolojisi, Avrupa çevre düzenlemelerine ve  primer frekans kontrolü (PFC) yönetmeliğine uygunluğun sağlanmasında da yardımcı olacak. Dahili veri bağlantısı sayesinde santralin sistemleri, gelecekte ileri analiz veya endüstriyel yapay zeka gibi diğer dijitalleştirme çözümlerini değişikliklerden etkilenmeyerek,  sorunsuz bir şekilde entegre edebilecek. 

Bununla birlikte ABB Cyber Security Workplace de, Türkiye'nin enerji altyapısı için kritik santraller açısından özellikle önemli olan mevcut siber güvenlik imkanlarını güçlendirecek. ABB aynı zamanda üç yıllık bakım sözleşmesiyle santral performansı ve bakımı konusunda da destek sağlayacak. 

 Yatağan Termik Santrali Genel Müdürü Korhan Tiryaki'den : "Enerji sanayisinin öncü DCS tedarikçilerinden biri olan ABB, bu santrali daha verimli hale getirme, çevreye etkisini azaltma ve mevzuata uygunluğunu sağlama açısından bizi destekleyebilecek bir kuruluş. Elde edeceğimiz faydaların sürekli, etkili ve uzun ömürlü olmasını sağlamak adına santral performansında, bakımında ve tamamlayıcı bakımında da destek almak adına ABB'nin uzmanlığına güveniyoruz. 

ABB Türkiye Enerji Endüstrileri Bölüm Yöneticisi Barış Ünver şunları ekledi: "Otomasyon ve kontrol teknolojilerimiz, enerji üreticilerinin düşük karbonlu enerji üretim yolculuklarında onlara yardımcı oluyor. Daha az yakıtla daha fazla enerji elde ederek ciddi verim sağlarken bir yandan da mevcut ve eski kömür santrallerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltmak, müşterilerimizin operasyonlarının etkisini azaltmada sunduğumuz katkının önemli bir kısmını oluşturuyor.” 

"Siber güvenlik riskinin böylesine arttığı bir dönemde her santral için kritik öneme sahip olduğundan, Türkiye'deki bu santralin siber güvenlik imkanlarının güçlendirilmesine de yardımcı oluyoruz." 

ABB Enerji Endüstrileri, petrol, gaz, kimyasal, yaşam bilimleri, enerji üretimi ve su sanayilerindeki işletmeler için güvenli, akıllı ve sürdürülebilir projeler ve operasyonlar sunar. Sanayiye otomatikleştirme, dijitalleştirme ve enerji sağlayan entegre çözümler geliştirerek müşterilerimizin adapte olmaları ve 

ABB, MUĞLA'DAKİ 630 MW KAPASİTELİ TERMİK SANTRAL İÇİN YÜKSEK VERİMLİLİK ÇÖZÜMLERİ SUNACAK 2/2 

başarıya ulaşmalarına yardımcı olarak çevremizi teknolojiyle bir araya getirmekteyiz. Alandaki 50 yılı aşkın tecrübemizle operasyonel verimi geliştirmeye, riski azaltmaya ve de enerji tüketimini ve atığını azaltmak adına tasarlanmış teknolojilerimizle enerji sanayisindeki geleneksel yaklaşımları yeniden şekillendirmeye ve yeniliklere imza atmaya devam etmekteyiz. 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Bu haber 2346 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Cezayir LNG gemisi Türkiye'ye geldi... 09.03.2021
YK Enerji, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı... 09.03.2021
Elektrik Dağıtım Sektörünün Odak Noktası “Verimlilik”... 09.03.2021
Toroslar EDAŞ Mersin’de kadın muhtarları ağırladı... 09.03.2021
Elektrikli traktör haziranda hazır, ön siparişler alındı... 09.03.2021
Toyota’nin Hibritlerine Büyük İlgi... 09.03.2021
Doğal gaz 2035'e kadar en güçlü büyüyen fosil kaynak olacak... 09.03.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.