Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Limit Aşım Günü; Başka Bir Dünya Varmışçasına Tüketiyoruz

Güncelleme :29.07.2021

Her yıl Dünya Limit Aşım Günü’nü hesaplayan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Aslı Pasinli, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin Küresel Limit Aşım Günü, rekor bir sıçrama ile 14 gün öne gelerek, yılın ilk altı ayına kaymış durumda. Bu durum dünyamızın ekolojik çöküşünde bizlerin de rolü olduğunu gözler önüne seren ciddi bir gösterge.

Bugün 29 Temmuz, yani yılın 3. çeyreğinin ilk günleri ancak bugün 2022 yılında kullanılması gereken doğal kaynakları 29 Temmuz 2021’de kullanmaya başladık.  Peki 2021’de Türkiye’nin limit aşım günü tarihi neydi biliyor musunuz? 16 Haziran 2021 yani neredeyse Dünya Limit Aşım gününden 1,5 ay daha önce kaynaklarımızı tükettik.   Bu tarih, doğanın bize 2021 boyunca kullanmamız için sunduğu kaynakları, daha 6’ıncı ayda tüketmiş olduğumuz ve kalan 6 ayda 2022’nin kaynaklarından borç alacağımız anlamına geliyor.

Bu korkunç seneryoya göre bir gün çocuklarımız uyanacak ve ihtiyaçları olan tüm doğal kaynakları bizler çoktan tüketmiş olacağız. Tüketirken doğanın üretim ve tolerans kapasitesini göz ardı ediyoruz. Bu yılın başında yaşadığımız müsilaj sorunu, su kıtlığı riski olan ülkeler arasında yer almamız, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını dış kaynaklardan sağlıyor olmamız vb. tüm bu konular bizlerin bugün bilinçsizce tüketimimizden, ihtiyacımızı iyi analiz edemememizden kaynaklanıyor.

Her yıl Dünya Limit Aşım Günü’nü hesaplayan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Aslı Pasinli, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin Küresel Limit Aşım Günü, rekor bir sıçrama ile 14 gün öne gelerek, yılın ilk altı ayına kaymış durumda. Bu durum dünyamızın ekolojik çöküşünde bizlerin de rolü olduğunu gözler önüne seren ciddi bir gösterge.

İnsanlık bugün gezegenimiz üzerindeki ekosistemlerin yenileyebileceğinden %74 daha fazla kaynak kullanıyor. Tüketim hızımız Küresel Limit Aşımı’nın hesaplanmaya başlandığı 1970’lerden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Doğal kaynakları bu hızla tüketmeye devam edersek birkaç yıl içinde gezegene borçlandığımız zaman aylarla değil, yıllarla ölçülmeye başlanacak.

Peki bizler ne yapabiliriz?

Çevre sorunlarının genelde çok karışık, devletlerin çözmesi gereken sorunlar olarak algılanıyor. Kuşkusuz devlet yönetimlerine de iş düşmekte ancak bireysel olarak bizler ne yapabiliriz bugün bundan bahsedelim;

- Öncelikle bir şey satın almadan önce alacağınız ürüne olan ihtiyacınız üzerinde birden fazla kez düşünmek.

- Kullandığınız ve satın aldığınız ürünlerin yaşam döngüsü analizlerini incelemek.(Örneğin; bir jean pantolon için 10.850 litre su kullanılmaktadır.)

- Gıda israfını önlemek için buzdolabında veya kilerde gerekiyorsa ürünlerin kaplarına tarih atarak önce aldığınızı şeyleri ilk kullanarak stok yapılan malzemeler varsa hepsini zamanında tüketmek. Böylece hem gıdanın eşit bölünmesini hem de çöpe gidecek atık miktarı azaltılmış oluruz.

- Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarruflu cihazları tercih etmek ve cihazları ekonomi modunda kullanarak minimum enerji kullanmak.

- Son olarak hediye seçiminizi doğayla dost ürünlerden yana kullanmak. Ya da sevdiklerinizin özel günlerinde onlar adına fidan dikerek sera gazının azaltımına destekte bulunmak.

Ve yine aynı cümleyi kurmak istiyorum; doğayı konuştuklarımızla kurtaramayız, harekete geçmeliyiz.

 

Bu haber 1330 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
HT Solar’dan ÇEMAŞ’ın enerji dönüşümüne katkı... 16.09.2021
Enerya’dan 10 numara fırsat: Doğal gaz bağlantı bedeline 10 taksit... 16.09.2021
Goodyear’dan kışa ‘Ultra’ destek... 16.09.2021
Guterres'den küresel ısınmaya karşı 'sera gazı emisyonları acilen azaltılsın' uyarısı... 16.09.2021
Türkiye'de temiz enerji yatırımlarının büyüklüğü 66 milyar dolara ulaştı... 16.09.2021
ASİS Otomasyon 500 Bilişim Şirketi Listesinde Yapay Zeka Kategorisinde İlk 3. Sırada!... 16.09.2021
Enerji depolama teknolojilerinin önemi giderek artıyor... 16.09.2021
Avrupa gaz fiyatları arz endişeleri ve artan tüketim nedeniyle yükseliyor... 16.09.2021
ÜLKER Tora Adana Bölge Servisini Tanıyalım... 16.09.2021
Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP), Azerbaycan'dan Avrupa'ya toplam 5 milyar metreküp doğal gaz teslim etti... 16.09.2021
Mercedes-Benz Türk, kamyon servis hizmetlerinde yeni avantajlar sunuyor... 16.09.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.