Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün

Güncelleme :07.12.2021

Enerji geri kazanım sistemi, kaybedilen enerjinin büyük bir kısmının geri kazanımını sağlayarak kullanılabilir bir enerjiye dönüştürüyor

   Sanayide enerji verimliliğini artıran çözümler sunan Atlas Copco Kompresör Tekniği, geri kazanım sistemleri ile  atık enerjiyi sürece tekrar dahil ederek hem çevrenin korumasına yardımcı oluyor hem de enerji tasarrufunu üst düzeye çıkarıyor. Düzgün tasarlanmış bir ısı geri kazanım ünitesi, mevcut termal enerjinin yüzde 50 ila 90'ını geri kazanarak bu enerjiyi hava veya suyu ısıtmak için kullanabiliyor; böylece fosil yakıtlara olan ihtiyaç da minimuma indiriliyor.

Enerji geri kazanım sistemleri ile enerji maliyetlerini azaltın

Sanayileşme oranındaki yükselişle enerjiye duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Kullanılan enerjinin üretimdeki kalite oranını düşürmeden en aza indirilmesinin, maliyetleri düşürdüğü gibi kaynak tüketimini de yüksek oranda azalttığını ifade eden Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç, “Endüstriyel bir hava kompresörü elektrik enerjisini yüzde 80-93 oranında enerjiye dönüştürebilir. Bu kompresörler küçük veya büyük tüm işletmelerde kullanılabilmektedirler. Kompresör tekniğinde sıkıştırma işlemi için kullanılan enerjinin çok büyük bir bölümü ısıya dönüştürülür ve radyasyon yolu ile kaybedilir. İyi tasarlanmış bir enerji geri kazanım sistemi, kaybedilen bu enerjinin büyük bir kısmının geri kazanılmasını ve kullanılabilir bir enerjiye dönüşmesini sağlayabilir” diyor. 

Yılda ortalama 8400 saat çalışma düzeninde kompresörlerden geri kazanılan enerjinin yılda 1,4 milyon kWh’e eşit olduğunu söyleyen Enç, bu oranın da 98 bin €’luk enerji tasarrufu ve karbondioksit salınımında 260 bin ton düşüşe denk geldiğini ifade ediyor. 

Fosil yakıtlara ihtiyaç azalacak

Geleneksel enerji kaynakları olarak adlandırılan fosil yakıtlara ihtiyacı azaltmak için uygulama sürecinde ön ısıtmaya tabi tutulmuş su kullanılarak CO2 emisyonunun düşürülebildiğine dikkat çeken Enç,  “Atlas Copco Kompresör Tekniği’nde hem hava hem de su soğutmalı vidalı kompresörlerin yanı sıra santrifüj teknolojili turbo kompresörler için de ısı geri kazanım sistemleri mevcuttur. Tüm endüstriyel süreçlerin yaklaşık yüzde 70’inde sıcak su kullanımı söz konusudur. Bu ihtiyaç için proseste harici yakıt kullanılıyorsa Atlas Copco enerji geri kazanım üniteleri ile söz konusu yakıt tüketim ihtiyacı azaltılabilir ve maliyetler düşürülebilir” vurgusu yapıyor.

“İşletmeler atık ısıyı; duşta, üretim proseslerinde, tesisin ısıtılması ve günlük sıcak su ihtiyaçlarınızda değerlendirebilirler. Üstelik bu dönüşüm, kompresör performansını ve üretim kalitenizi olumsuz yönde de etkilemez” diyen Enç, ısı enerjisi geri kazanımının; kazan suyu, kalorifer suyu, sıcak su, proses suyu, yakma havası, ortam havası, proses havaları ısıtılmasıyla beraber elde edilebileceğini de hatırlatıyor.

Bu haber 840 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.