Haber Ekonomi

 

Otomotiv-Lastik 134 15.04.2021

Mercedes-EQ markasının lüks sınıftaki ilk elektrikli otomobili EQS tanıtıldı
Mercedes-EQ markasının lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk otomobili EQS, dijital dünya lansmanı ile tanıtıldı. Yeni EQS, lüks ve üst sınıf elektrikli araçlara yönelik modüler mimariye dayanan ilk model olmasıyla dikkat çekiyor. Üstün teknoloji, tasarım, işlevsellik ve bağlanabilirlik özelliklerini birleştiren EQS, hem sürücüye hem de yolculara odaklanıyor. 770 kilometreye kadar (WLTP) menzil sunabilen ve 300 kilometreye kadar (WLTP) menzil için 15 dakikada şarj edilebilen EQS modelinin, 2021’in son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor. Mercedes-Benz, Ambition 2039 girişiminin bir parçası olarak önümüzdeki 20 yıl içinde karbon nötr yeni bir araç filosu sunmayı hedeflerken, 2030 yılında ürün gamında bulunan otomobillerin yarısından fazlasını elektrikli ve şarj edilebilir sistemlerle donatmayı planlıyor.“Amaca Yönelik Tasarım” yaklaşımıyla 0,20 Cd’lik aerodinamik katsayıya ulaşılan EQS, dünyanın en aerodinamik seri üretim otomobili oluyor. 

Otomotiv-Lastik 149 15.04.2021

Continental sıfır emisyonlu mobilite yolunda
 Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, Hortum ve Boru iş biriminin yeni stratejisini açıkladı. Continental, yeni stratejisiyle, tüm dünyada düşük emisyonlu ve sıfır emisyonlu elektrikli ve hibrit araçlara olan talebin artışıyla birlikte pazara en iyi şekilde hizmet vermeyi hedefliyor. Continental, Emisyonsuz Araçlar için Karbon Nötr programı ile dünyada yeni ve iddialı bir endüstri kriteri belirleyen ilk otomotiv tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Otomotiv-Lastik 216 14.04.2021

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye İŞKUR’ dan 2.500 Kişilik İşgücü Talebinde Bulundu
 Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye İŞKUR’dan 2.500 kişilik işgücü talebinde bulundu. Her yıl sözleşmeli üretim çalışanı alımı yapan ve alınan çalışanların bir kısmına da kadro imkanı verilen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de normalleşme ile birlikte işe alımlar yeniden başlıyor. Kısa süreli adaptasyon ve sertifika eğitimleri ile nitelikli işgücünün desteklenmesi kapsamında Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın da katıldığı programla proje paydaşları arasında sözleşme imzalandı. Yapılan sözleşmeyle, Nisan-Mayıs aylarında 1000, ilerleyen aylarda ise her ay 200 civarı çalışanın yeni istihdamı sağlanacak.

Otomotiv-Lastik 343 13.04.2021

Continental’in efsane ’eighty’si TKC 80 BMW motosikletlerinde
BMW motosikletleri ile işbirliğini güçlendiren Continental, şimdi de BMW R nineT Urban G/S modelinin orijinal ekipmanı oldu. Macera severler, satın alacakları 2021 model BMW motosikletlerinde Continental TKC 80 arazi lastikleriyle yollarda olacaklar.

Otomotiv-Lastik 343 13.04.2021

Brisa, Denizli’deki Otopratik Mağazasında Hızlı Eşarj İstasyonu Açtı
 Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir kriter olan şarj istasyonu ihtiyacına çözüm sunmak adına, seçili hızlı bakım ve servis zinciri Otopratik mağazalarında ve bayi noktalarında, Eşarj ile birlikte elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunuyor. 

Otomotiv-Lastik 346 13.04.2021

Maxion İnci Jant Grubu, Maxion Takım Ödülleri’nde bölgeselde 7, globalde 5 ödülün sahibi oldu
 Maxion İnci Jant Grubu, Maxion Wheels’in her sene düzenlediği Maxion Takım Ödülleri’nde bölgeselde 7 birincilik, globalde ise 5 ödül alarak büyük bir başarıya imza attı.

Otomotiv-Lastik 347 13.04.2021

Kärcher, temizlik teknolojilerinde dünya çapında bir ilke daha imza attı!
 Alman devi Kärcher, dünyada bir ilke daha imza atarak temizlik teknolojilerinde öncü konumunu güçlendirdi. Kärcher’in yeni geliştirdiği teknolojisiyle aplikasyon entegreli basınçlı yıkama makinesi K7 Smart, kullanıcılarını hangi alanı nasıl temizlemeleri konusunda yönlendirirken, üstün temizliği maksimum verimlilikle sağlıyor. 

Otomotiv-Lastik 306 13.04.2021

Kaskosu Olmayan 14 Milyon Araca "Dolu" Çaresi!
 Geçtiğimiz günlerde Ankara ve Yozgat'ta kısa sürede etkili olan dolu yağışları, araç sahiplerinin tekrar endişeli anlar yaşamasına sebep oldu. Son olarak birkaç gün önce yine İstanbul'un Anadolu Yakası'nda birçok araç sahibinin dolu yağışı ihtimaline karşı araçlarını kilim ve battaniyeyle korumaya çalıştığı dikkatleri çekti. 2020 yılının Eylül ayında birkaç dakika içerisinde İstanbul'da 30 bin aracı vurarak 150 Milyon TL'lik zarara neden olan dolu yağışının hemen ardından boyasız göçük düzeltme konusunda uzman olan RS Servis, sigorta şirketleriyle birlikte geliştirdiği "doluya özel sigorta poliçesi" sayesinde araç sahiplerini artık önemli bir problemden kurtarmayı hedefliyor. RS Servis CEO'su Ünal Ünaldı, konuyla ilgili olarak "Son yıllarda küresel iklim şartlarında yaşanan değişimler, artık her mevsimde dolu yağışlarıyla sık sık karşılaşmamıza neden oluyor. 2 yıllık çalışmanın ardından sigorta şirketleriyle işbirliği yaparak ortaya çıkardığımız doluya özel ilk sigorta poliçesiyle, kaskosu olmayan araç sahiplerinin endişelerine çare olacağız." dedi.      

Otomotiv-Lastik 373 13.04.2021

Türkiye’de yılın otomobili seçimi için 7 aday finalde
 Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından altıncısı düzenlenen ve 27 aday otomobilin katıldığı yarışmada 7 finalist belli oldu

Otomotiv-Lastik 336 13.04.2021

TKG Otomotiv Grubu şirketleri iletişim ajansını seçti
 Otomotiv Tedarik Sanayi metal şekillendirme sektörünün öncü şirketlerinden TKG Otomotiv Grubu şirketlerinin tüm iletişim faaliyetleri; hizmet verdiği sektör, marka ve kurumlara özel somut çözümleri, yenilikçi fikirler ve ölçülebilir sonuçlarla sunan Excel İletişim ve Algı Yönetimi tarafından yürütülecek.

Otomotiv-Lastik 380 13.04.2021

%100 Elektrikliye Hiç Bu Kadar Yakın Olmadınız!
 Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend  Otomotiv’in  Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG, Türkiye’deki ilk modelini tanıttı: %100 elektrikli ZS EV. Türkiye’nin en ulaşılabilir %100 elektrikli SUV modeli olma hedefiyle yola çıkan ZS EV, 7 yıl-150 bin km’lik bataryayı da kapsayan üretici garantisi, NCAP 5 yıldızlı güvenliği, L2 otonom sürüş seviyesindeki MG Pilot teknolojisi ve ülkemizde ilk kez devreye alınacak MG Değer Koruma Programıyla öne çıkmayı hedefliyor. Lansmana özel 394 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatı ve ilk kez elektrikli otomobil sahibi olmayı düşünenlerin akıllarındaki soru işaretlerini giderecek değer koruma uygulamasıyla hızlı bir giriş yapmayı hedefliyor. Elektrikli otomobil ile tanışmak isteyenler 12 Nisan’dan itibaren www.mg-turkey.com adresini ziyaret ederek ön satışla MG ZS EV’lerine sahip olabilecekler.

Otomotiv-Lastik 346 13.04.2021

Toyota Başkanı Akio Toyoda’ya Büyük Onur
Toyoda’ya takdim edilen bu prestijli ödül, 90’dan fazla seçkin uluslararası gazetecinin yer aldığı Dünya Otomobil Ödülleri jürisi tarafından verildi.

Otomotiv-Lastik 605 10.04.2021

“Ağır vasıta akü pazarına, A Takımımızla ağırlığımızı koyuyoruz”
 İnci Akü, ağır vasıta için tasarladığı yeni ürünleriyle pazara ağırlığını koymaya geliyor. Şirket, EVR teknolojisi ile tasarlanan yeni ürünleri EFB Pantera, Maxim A Gorilla ve yenilenen Formul A Taurus ile ağır vasıta kullanıcısına uzun ömür, yüksek titreşim direnci ve daha fazla marş basma gücü vadediyor.

Otomotiv-Lastik 657 10.04.2021

Toyota’dan Dünyanın İlk Hidrojen Yakıt Hücreli Mobil Kliniği
 “Mobilite Şirket” olma felsefesinin bu yeni ürünü yakıt hücreli araç için Japon Kızıl Haç Kumamoto Hastanesi ile anlaşma imzalandı.

Otomotiv-Lastik 801 09.04.2021

2020'de elektrikli araç satışları beklentilerin üzerinde gerçekleşti
Fitch, cömert satın alma sübvansiyonları, daha sıkı emisyon kontrolleri ve artan tüketici ilgisiyle desteklenen elektrikli araç sektörü beklentilerin üzerinde büyüyor

Otomotiv-Lastik 889 08.04.2021

Vitesco Technologies Çin’deki yeni merkezinde geleceğin mobilitesini tasarlayacak
Continental AG Güç Aktarma Organları Bölümü çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Vitesco Technologies, Çin Şangay’da inşa ettiği yeni bölge merkezine taşındı. Yangpu Bölgesi'nde bulunan yeni merkez, yaklaşık 450 çalışana 6 bin metrekarelik bir alan sunuyor. Modern güç aktarım teknolojilerinin ve elektrifikasyon çözümlerinin önde gelen uluslararası tedarikçilerinden olan Vitesco Technologies, tescillenen ve resmi onay alan yeni bölge merkeziyle yerel yönetimin tanıdığı ayrıcalıklardan da yararlanacak. Yeni merkez, şirketin önümüzdeki yıllarda elektrifikasyon alanında en çok büyümeyi beklediği bölgenin tam merkezinde yer alıyor. 

Otomotiv-Lastik 876 08.04.2021

Elektrikli otomobiller yan sektörler doğuracak
 Youtube’da katıldığı canlı yayında konuşan ekonomist Önder Tavukçuoğlu, “Otomotiv sektörü elektrikli motora döneceği için yan sektörler doğacak. Bu yan sektörlerden biri şarj istasyonları olabilir dedi.

Otomotiv-Lastik 860 08.04.2021

Brisa’nın dijital dönüşümünde bir başarı hikayesi: Karbon Veri Gölü
 Dijitalleşmeyi şirket stratejisinin merkezine yerleştiren ve bu kapsamda büyük veri analizlerini merceğine alan Brisa, dijital dönüşüm yolculuğunun önemli bir adımı olarak SAP Türkiye ve SAP Gold Partner’i Vektora ile Karbon Veri Gölü projesini hayata geçirdi. 

Otomotiv-Lastik 873 08.04.2021

Toyota Spor Otomobili Yeni GR 86’yı Tanıttı
Yeni GR 86, ilk kez 2012’de tanıtılan ve 200 bin adedin üzerinde satış performansı yakalayan GT86’nın eğlenceli sürüş karakteristiğini yansıtmaya devam ediyor.

Otomotiv-Lastik 904 08.04.2021

Goodyear’ın Birkaç Basit Önerisiyle Paranız Cebinizde Kalsın
 Lastiklerinizi doğru şekilde kullanarak, ömrünü uzatabilir ve önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Goodyear'ın önerileriyle lastiklerinizi daha uzun süre kullanabilir, bir yandan bütçenizi korurken bir yandan da daha az doğal kaynak kullanıp daha az atık üreterek çevreye katkıda bulunabilirsiniz.  İşte size Goodyear’dan birkaç maddede bütçenizi korurken çevreye katkıda bulunmanızı sağlayacak öneriler.

Otomotiv-Lastik 940 08.04.2021

Altınbaş Üniversitesi TOGG’un paydaşı olmaya talip
Altınbaş Üniversitesi, hazırlıkları devam eden Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil TOGG’un paydaşları arasında yer almaya aday. Üniversite bünyesinde kurulan Elektrikli, Otonomve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi TOGG için bazı parçalar geliştirip üretmeyi ve süreçlerde rol almayı hedefliyor.  

Otomotiv-Lastik 1099 07.04.2021

OYAK’ın otomotiv odaklı Ro-Ro limanına ilk sefer
 OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından Japon NYK Line (Nippon Yusen Kaisha) ortaklığı ile Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinde, tüm markalar ile çalışmak üzere hayata geçen ortak liman işletmesinde ilk deneme seferi başarıyla gerçekleşti. Uluslararası standartlarda hizmet verecek olan otomotiv odaklı Ro-Ro Limanı, küresel otomotiv lojistiğinin yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. 

Otomotiv-Lastik 949 06.04.2021

Continental filo faaliyetlerini Conti360° Çözümleri altında birleştiriyor
Teknoloji şirketi ve Premium lastik üreticisi Continental, filo sektörüne yönelik hizmetlerini Conti360 ° Çözümleri altında birleştirdi. Tek noktadan hizmet verecek olan   Conti360 ° Çözümleri; yakıt tasarruflu lastikler, kaynak tasarrufu sağlayan sırt kaplamaları ve dijital lastik izleme uygulamasıyla, taşımacılık sektöründe sürdürülebilirliği öne çıkaracak. Verimli filo yönetimiyle lojistik sektörü için de katma değer yaratılacak.

Otomotiv-Lastik 884 05.04.2021

Türkiye'de otomatik vites tercihi 'tam gaz' sürüyor
 Ocak-Mart 2020'de 71 bin 220 adet olan otomatik şanzımanlı otomobil satışları, bu yılın aynı döneminde 119 bin 772'ye yükselirken, otomatik vites otomobillerin toplam pazardaki payı da yüzde 71,5'ten yüzde 76,5'e çıktı.

Otomotiv-Lastik 900 05.04.2021

Pirelli’den 17 jant ve üzeri 4 adet lastik alan herkese 500 TL’ye varan indirim fırsatı
 Lastik devi Pirelli, müşterilerine birbirinden avantajlı kampanyalar sunmaya devam ediyor. 5 Nisan 2021 – 5 Haziran 2021 tarihleri arasında tek seferde 4 adet 17’’ jant ve üzerinde, Pirelli marka oto, SUV (4x4), hafif ticari araç, yaz veya dört mevsim lastik satın alan müşteriler; 17” jant lastikler için 300,00 TL (KDV dahil) ve 18” jant ve üzeri lastikler içinse 500,00 TL (KDV dahil) değerinde anında indirimden faydalanıyor.

Otomotiv-Lastik 1086 04.04.2021

TAYSAD’da Bayrak Değişimi!
 Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen 42. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Pandemi önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda üyenin katılımıyla düzenlenen olağan genel kurulda, 5 yıldır TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak otomotiv tedarik sanayisi adına önemli çalışmalarda bulunan Alper Kanca görevini Albert Saydam’a devretti. 

Otomotiv-Lastik 2005 01.04.2021

Hager’den enerji tasarrufu alanına yatırım
 Dünya genelinde elektrikli araçlara olan talep son 10 yılda büyük bir ivme kaydetti. Enerji verimliliği ve temiz çevre anlamında büyük bir adım olan elektrikli araçlar için duyulan en büyük ihtiyaç ise elektrikli şarj istasyonları. Sürdürülebilir gelecek için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını sürdüren Hager Group, enerji verimliliği alanındaki çalışmaları doğrultusunda enerji izleme, elektrikli şarj istasyonları ve mikro şebekelere odaklandı. Şarj istasyonları yatırımının yanında, enerji sürekliliği sağlamak için enerji depolama alanında faaliyette bulunan Hager,yenilenebilir enerjinin depolanmasını ve araçların verimli şekilde şarj olmasını sağlayacak.

Otomotiv-Lastik 1577 01.04.2021

Brisa, Türkiye İklim Değişikliği ve Su Lideri Oldu
Brisa, uluslararası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi 2020’de (Carbon Disclosure Project-CDP) 5.Kez Türkiye İklim Değişikliği Lideri ve 2.Kez Su Lideri oldu. Türkiye’de İklim ve Su Lideri olan üç şirket arasında yer aldı. Ayrıca Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi Küresel Lideri olarak da geçen yılki başarısını devam ettirdi.

Otomotiv-Lastik 1666 01.04.2021

Kış Lastiği Uygulaması 1 Nisan İtibarıyla Sona Erdi!
 Michelin Grubu çatısı altında Türkiye’nin 52 ilinde yer alan 150’ye varan servis noktasıyla profesyonel lastik ve araç bakım hizmeti veren Euromaster, kış ve yaz lastiklerini bir sonraki mevsime kadar koruyan lastik oteliyle müşterilerine en iyi depolama hizmetini garanti ediyor. 1 Nisan 2021 itibarıyla kış lastiği uygulamasının sona ermesinin hemen ardından araç kullanıcılarına çağrı yapan Euromaster, kış lastiklerini bir sonraki döneme kadar teknik gereksinimlere uygun, ışıksız, kuru ve serin bir ortamda saklamaya davet ediyor. Her markadan filo ve bireysel kullanıcıların tercih ettiği Euromaster servis noktaları, her yıl ortalama 33.000 müşterinin lastiklerini her şey dahil lastik oteli olan “Master Otel” bünyesinde saklıyor.

Otomotiv-Lastik 1732 01.04.2021

Brisa’dan girişimcilik ekosistemini destekleyen gelişim ve mentorluk programı: Startup Pitch Perfect
Türkiye lastik sektörü lideri Brisa,  girişimcilerle Brisalıları buluşturan gelişim ve mentorluk programı Startup Pitch Perfect’i tamamladı. Program, Brisa Girişimcilik ekibinin liderliğinde Viveka İnkübasyon Merkezi ve Brisa Akademi iş birliğiyle Kasım 2020’de başladı. Şubat 2021’de sona eren program boyunca 11 Brisalı, mentorluk yaptıkları 11 girişimciye müşteri görüşmeleri ve iletişim stratejileri konusunda bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Otomotiv-Lastik 1401 31.03.2021

Xiaomi elektrikli araç sektörüne adım atıyor
 Xiaomi, yenilenen markasıyla akıllı elektrikli araçlara önümüzdeki 10 yıl boyunca 10 milyar dolar yatırım yapacak.

Otomotiv-Lastik 1729 29.03.2021

Otomotiv Tedarik Sanayicilerinin 2021 Gündemi Girdi Fiyatlarındaki Artış!
 Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), otomotiv tedarik zincirinde yaşanan sorunlarla ilgili güncel araştırmasını paylaştı. Buna göre, otomotiv tedarik sanayisinde faaliyet gösteren firmaların önemli bir kısmı 2021 yılıyla beraber yaşadıkları en büyük sorunun yüksek hammadde, yarımamul ve girdi fiyatları olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 50’si başta sac-metal ve plastik olmak üzere, bakır, alüminyum ve PVC’de yaşanan fiyat artışlarını sektörün yaşadığı en büyük problem olarak gösterdi. Global anlamda birçok üreticiye yansıyan çip krizinin etkilerinin de yer aldığı araştırmada, tedarik sanayi firmalarının yüzde 30’u müşterilerinin yaşadığı çip sorunu nedeniyle üretimlerinde düşüş olduğunu ifade etti. Bununla birlikte, üretimlerinde çip kullanan tedarik sanayicilerinin yüzde 59’u çip krizini teslim süresindeki gecikmeye bağlarken, yüzde 23’ü temin edememe, yüzde 18’i ise yüksek fiyatla ilişkilendirdi. Araştırmada ayrıca, her 10 otomotiv tedarik sanayisi firmasından 7’sinin konteyner sorunu yaşadığı ve bunun temel sebebinin konteyner fiyatlarındaki artış olduğu da dikkatleri çekti.

Otomotiv-Lastik 1545 29.03.2021

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Nisan'da Sona Eriyor
 Yol ve yolcu güvenliği amaçlı zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona eriyor. 7 derecenin altında kullanıma uygun kış lastiklerinin, ısınan havalarda kullanılmaması gerektiğini hatırlatan PETLAS Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, “Mevsimine uygun lastik kullanımı, öncelikle yol ve yolcu güvenliği olmak üzere, yakıt tasarrufu ve lastik ömrü açısından da önem taşıyor” dedi.

Otomotiv-Lastik 1610 28.03.2021

Porsche, tüm elektrikli otomobiller için Türkiye’ye şarj ağı kurdu
 Porsche, Türkiye’de tüm elektrikli otomobiller için şarj ağı kuran ilk otomobil markası oldu. Bugüne kadar ülke genelinde 7.8 milyon TL’lik yatırımla 100 adet şarj istasyonunun kurulumunu gerçekleştiren Porsche Türkiye, yıl sonuna kadar yatırım miktarını 10 milyon TL’ye şarj istasyonu sayısını ise 190 adede çıkarmayı hedefliyor.

Otomotiv-Lastik 1465 28.03.2021

Hyundai ve Forze Motorsport ile Yarışlarda Hidrojen Dönemi
Hyundai, gelecekteki “Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar - FCEV” stratejisine bir yarış aracı ekliyor.Forze Hydrogen Racing ile yapılan ortaklıkla sınırlar zorlanarak yarış pistlerine farklılık getirilecek.Öğrencilerden oluşan takım, Hyundai Avrupa Teknik Merkezi’nden de destek alabilecek.

Otomotiv-Lastik 1405 28.03.2021

Lexus Yeni Konsept Aracıyla Heyecan Verici Yeni Marka Vizyonunu Gösterecek
 Lexus yeni bir konsept aracın tanıtımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Premium otomobil üreticisinin merakla beklenen bu yeni konsept aracı, heyecan verici ve sürdürülebilir marka vizyonunu ortaya çıkaracak. 

Otomotiv-Lastik 1593 26.03.2021

Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX3 Showroomlarda Yerini Aldı
 Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin “Seçim Gücü” adını verdiği ve mevcut modellerinde benzinli, dizel ve tamamen elektrikli olmak üzere tüm motor seçeneklerini sunmayı hedeflediği vizyonunun ilk ürünü olan Yeni BMW iX3, 950.000 TL’den başlayan fiyatıyla Türk tüketicisiyle buluşuyor. 

Otomotiv-Lastik 1518 26.03.2021

Honda Türkiye Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğu'na Eylül 2021'den sonra devredecek
 Honda Türkiye AŞ Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğu'na devretmek üzere anlaştı

Otomotiv-Lastik 1576 26.03.2021

Martaş Otomotiv’den Antalya’ya Yeni Lojistik Merkezi!
 Martaş Otomotiv, ülke genelindeki dağıtım ağını güçlendirmeye yönelik çalışmaları kapsamında 2021 yılına da yatırımla başladı. Geçtiğimiz yıl İstanbul Avrupa Yakası ve Samsun’da iki yeni dağıtım merkezi açan Martaş Otomotiv, son olarak Antalya’da yeni bir dağıtım merkezi daha açtı. 2.500 metrekaresi açık alan olmak üzere toplamda 5.000 metrekare alan üzerine kurulan Martaş Otomotiv Antalya Dağıtım Merkezi, teknolojik ekipmanlarıyla tam donanımlı bir lojistik merkezi olarak, başta Antalya olmak üzere çevre illerdeki taleplere hızla yanıt vermeye başladı. Martaş Otomotiv, yaptığı son yatırımla birlikte Türkiye genelinde dağıtım merkezi sayısını ise 7’ye çıkardı.

Otomotiv-Lastik 1583 26.03.2021

Ford Otosan Yatırımcı İlişkileri Müdürü Aslı Selçuk, yeniden TÜYİD Başkanı seçildi
 Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan’ın Yatırımcı İlişkileri Müdürü Aslı Selçuk, 2019 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğü Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) olağan genel kurulunda yeniden başkanlığa seçildi.

Otomotiv-Lastik 1603 25.03.2021

Michelin’den Karbonsuz Gemicilik İçin Neoline ile İş Birliği
 Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, çevre odaklı yaklaşımlarına bir yenisini daha ekledi. Gemicilik sektöründeki karbon emisyonlarını sıfırlamayı hedefleyen Michelin, Neoline ile deniz taşımacılığı taahhüdünü imzaladı.

Otomotiv-Lastik 1411 23.03.2021

İtalyan Eldor'un yatırım kararı aldığı Ege Serbest Bölgesi, elektrikli araçta cazibe merkezi olmak istiyor
 ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler, "Bölgemizde yatırımı başlayan yeni fabrika, Türkiye'nin otomobili TOGG'un elektrikli modellerinin üretiminde de stratejik önemdedir." dedi.

Otomotiv-Lastik 1203 23.03.2021

Sahte ve Yan Sanayi Parçalardaki Büyük Tehlikeye Dikkat!
 Pandemi sebebiyle üretim ve tedarik süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, sahte ve taklit yedek parça üretimlerinde de artışa neden oldu. Yükselen maliyetler ve kur seviyesiyle birlikte sahte, taklit parçaların ve onaysız yan sanayi parçaların merdiven altı tamirhaneler tarafından sıklıkla tercih edildiğini, fakat görünmez bir tehlikenin ortaya çıktığını dile getirerek çarpıcı açıklamalarda bulunan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem "Özellikle periyodik bakımlarda kullanılan filtreler, motor yağı, balata ve disk gibi sıklıkla değiştirilmesi gereken parçalarda sahtecilik yüksek düzeyde. Tüm sürücüler ve yolcuların sürüş güvenliğini tehlikeye atan bu ürünler, çok düşük satış fiyatlarıyla kendisini ele veriyor. Sahip olduğunuz otomobilin ikinci el fiyatını da düşürecek taklit parçalar araçlarda ağır hasarlara yol açıyor. Tüketicilerin onarım garantisi veren, yaptığı işlemlerin arkasında duran ve OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) parça kullanan servislerin tercih edilmesini öneriyoruz." şeklinde sözlerine devam etti.

Otomotiv-Lastik 1064 23.03.2021

Şahsuvaroğlu Otomotiv, Barış Manço’nun aracını yeniledi
 Şahsuvaroğlu Otomotiv, 22 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço’nun otomobilinin zamana yenik düşmesine izin vermedi. Temsilcisi olduğu Güney Koreli SsangYong’un Türkiye’deki ilk modellerinden biri olan 1997 model Musso’nun bakımını üstlenen firma, 2010 yılından bu yana Barış Manço Müzesi’nde sergilenen aracı yeniledi. 

Otomotiv-Lastik 1074 23.03.2021

Yeni Nesil BMW iDrive Daha Sezgisel, Daha Kişisel, Daha Akıllı
 Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, sürücü ile otomobil arasındaki etkileşimi yeni bir boyuta taşıyan sekizinci nesil BMW iDrive’ı tanıttı. Yeni nesil BMW iDrive ilk olarak BMW’nin teknoloji amiral gemisi BMW iX ve BMW i4 modelleriyle birlikte sunulacak.

Otomotiv-Lastik 1355 20.03.2021

MG’den Elektrikli Model Atağı!
 Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend  Otomotiv’in  Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG (Morris Garages), yeni elektrikli modelleriyle dikkatleri üstüne çekmeye devam ediyor. Markanın ZS EV modelinin Türkiye’de satışa sunulmasına çok az bir zaman kala, Avrupa pazarlarındaki planlarında önemli bir rol oynayacak yeni nesil %100 elektrikli premium SUV modeli Marvel R Electric de tanıtıldı. MG Marvel R Electric, yenilikçi tasarıma, yüksek performansa ve uzun bir menzile sahip çekici fiyatlı premium bir elektrikli SUV talep eden Avrupalı sürücülere yönelik geliştirilmiş bir model olmasıyla öne çıkıyor. Marvel R Electric, 400 kilometrenin (WLTP) üzerindeki menzili ile kullanıcıların gereksinimlerini rahatlıkla karşılıyor. MG Marvel R Electric’in bir diğer çarpıcı özelliği de V2L (vehicle-to-load), yani araçtan cihaza elektrik aktarım sistemi. Bu teknoloji, aracın yüksek voltajlı bataryasının, bir elektrikli scooter, dizüstü bilgisayar, hava pompası hatta bir başka EV gibi harici bir elektrikli araç veya cihazı şarj edebilmesini sağlıyor. Bu yenilikçi teknoloji, çevreci mobilite çözümlerinin gelişmesi yönünde önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Otomotiv-Lastik 1353 20.03.2021

Ticaret Bakanlığı Renault Mais’in Müşteri Memnuniyeti İlkelerini Ödüllendirdi
 Renault MAİS sunduğu hizmetler, koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı ve kusursuz Renault Müşteri deneyimiyle, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 23’üncü Tüketici Ödülleri’nde “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ödülüne layık görüldü.

Otomotiv-Lastik 1586 19.03.2021

Tüketici araç tercihinde fiyat ve yakıt ekonomisine bakıyor
EY’ın (Ernst & Young) ‘Otomotiv Perakendeciliğinde Tüketici Tercihleri’ araştırmasına göre; Türk tüketicilerin araç tercihlerinde fiyat ve yakıt ekonomisi ilk sırada yer alıyor. Tüketicilerin %50’si satın alma fiyatında teşvik verilmesi halinde elektrikli araç alabileceğini ifade ediyor. Bununla birlikte Türk tüketicilerinin satın alacakları araçlardaki yakıt tercihinin birinci sırasında dizel araçlar geliyor.

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.